Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Zahradní udírna

9. srpen 2011 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článek

Pro letní posezení na zahradě je dobré mít k dispozici také zahradní gril, na němž si můžeme kdykoliv udělat různé pochoutky. Pokud se přikloníme k variantě, kdy si postavíme zděný zahradní gril a vynecháme tak mobilní grily, můžeme si je vylepšit také tím, že k nim přiděláme i udírnu. Zahradní udírny, které jsou spojené se zahradními grily, bývají označovány někdy jako takzvané univerzální udírny.

Reklama

Udírna umožňuje připravovat spoustu skvělých delikates. Kdo by si nechtěl doma přímo na zahradě před domem udělat vlastní uzená žebírka, klobásky, ryby a další druhy masa. Pro grilování na zahradě je však třeba doržovat několik zásad.

Univerzální udírny

Udírny nemusejí mít nijak zvlášť velké rozměry. Výhodou uzení je to, že není potřeba počítat s příliš velkou spotřebou paliva, neboť její prostor je uzavřený a příprava jídla je tak daleko rychlejší.

Univerzální udírna by měla být vždy vybavena spodními dvířky, které slouží pro přikládání dřeva, dále pak manipulačními dvířky a komínovou klapkou, která slouží pro sledování teploty, případně pak její regulaci. K tomu, abychom měli vždy dobrou teplotu pro uzení je dobré si také pořídit speciální teploměr. Pro stavbu domácí udírny se nejčastěji používají ocelové plechy. K udírně je pak vhodné si také pořídit desku z mramoru, na níž se pak mnohem snadněji připravují například ryby.

Volba paliva

Velmi důležitým bodem při uzení je volba správného paliva. Nejvhodnější je samozřejmě v tomto případě dřevo, které by však nemělo mít příliš výrazné aroma. Silná vůně dřeva totiž může značně zastínit chuť připravovaných pokrmů. Raději se tak vyhněme různým jehličnanům či dřevu s vysokým obsahem pryskyřice, ideální volbou je například bukové dřevo nebo ovocné dřevo z třešně či švestky. Dřevo musí být dostatečně suché, produkuje pak mnohem méně zplodin, které ovlivňují výslednou chuť masa.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Zahradní pergoly: Vybíráme vhodné zahradní dřeviny

Zahradní pergoly: Vybíráme vhodné zahradní dřeviny

Aby zahradní pergoly poskytovaly dostatek pohodlí při posezení během pěkných slunečných dní a zároveň také zapadaly do celkové koncepce zahrady, je dobré je osadit různými dekorativními rostlinami.

Zahradní jezírko: Výběr a umístění

Zahradní jezírko: Výběr a umístění

Novým trendem zahradní architektury se stávají zahradní a koupací jezírka, bez kterých se žádná z moderních zahrad neobejde. Ptáte se, co je na nich tak výjimečného a jak na ně?


Zahradní nábytek: Proč dát přednost dřevěnému před plastovým a kovovým?

Zahradní nábytek: Proč dát přednost dřevěnému před plastovým a kovovým?

Jaro ťuká na dveře. Příroda se pomalu probouzí a už brzy budeme moct zase odpočívat a relaxovat na zahradě. Také se těšíte, až si budete moct venku vypít kávu nebo si přečíst noviny? Aby se vám pohodlně odpočívalo, potřebujete kvalitní zahradní nábytek!

Jak vybrat vhodný zahradní slunečník

Jak vybrat vhodný zahradní slunečník

Při letním posezení na zahradě se náramně hodí, pakliže máme k dispozici zahradní slunečník. Ten nám poskytuje stín a do určité míry může také chránit před drobnějším deštěm. Při výběru zahradního slunečníku je třeba si dávat pozor zejména na jeho konstrukci.


Zahradní jezírko: Jak na to?

Zahradní jezírko: Jak na to?

Uvažujete nad tím, jak zpříjemnit vaši zahradu? Kromě různých vysazených okrasných rostlin, terasy, krbu či altánku se dnes stále více lidí kloní k variantě, kdy si na zahradě, která disponuje dostatečným prostorem, nechají vybudovat zahradní jezírko. Zahradní jezírka jsou ideálním místem k odpočink…

Zahradní domky: Praktické stavby, které zakoupíte online

Zahradní domky: Praktické stavby, které zakoupíte online

Kam s tím vším zahradním náčiním, jak je kolečko, hrábě nebo motyčka? Není hezké, když se vám jen tak povalují někdy v koutě zahrady. Schovat je můžete do zahradního domku na nářadí. A sebe před deštěm zase do zahradní chatky.