Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Zahradní jezírko: Jak na to?

27. srpen 2010 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článek

Uvažujete nad tím, jak zpříjemnit vaši zahradu? Kromě různých vysazených okrasných rostlin, terasy, krbu či altánku se dnes stále více lidí kloní k variantě, kdy si na zahradě, která disponuje dostatečným prostorem, nechají vybudovat zahradní jezírko. Zahradní jezírka jsou ideálním místem k odpočinku, celou zahradu dokážou krásně oživit a navíc se v nich dá v letních měsících také pěkně vykoupat.

Reklama

Velikost zahradního jezírka

Při promýšlení, jak by mělo naše zahradní jezírko vypadat, je důležitým prvkem jeho velikost, dále pak také způsob čištění a filtrace. Dnes se dají pořídit velmi jednoduše jezírka, která jsou prefabrikovaná, takže je stačí jen zasadit do prostoru zahrady a je prakticky hotovo. Tato zahradní jezírka mívají obvykle předem dané velikosti a tvar, velkou výhodou bývá rovněž i možnost využít přídavné osazovací zóny a kapsy, do kterých si majitel během času může vysadit oblíbené rostliny, které jsou k vodní ploše vhodné.

Typy fólií pro zahradní jezírka

Pakliže se rozhodnete vybudovat si zahradní jezírko, které nebude prefabrikované, máte na výběr za dvou typů fólií, které se při stavbě využijí. První variantou je PE fólie, levnější a nenáročnější způsob pro instalaci. Tato fólie však zpravidla nese i menší odolnost a životnost (zpravidla není tolik odolná vůči UV záření), typickou a nepříliš dobrou vlastností je rovněž její menší roztažnost při nižších teplotách.

Druhou možností je využití kaučukové fólie, která je sice dražší variantou, nicméně její velkou předností je výborná roztažnost, a to i při nižších teplotách. Majitel zahradního jezírka, který využije kaučukovou fólii, však může počítat s mnohaletou životností materiálu, neboť kaučuková fólie vydrží i přes padesát let, což dokazují i prodejci tím, že na tento materiál dávají nezvykle vysokou záruční lhůtu (zpravidla kolem 10 let).

Čištění jezírek

Nejvhodnější variantou, jak v zahradním jezírku udržovat neustále čistou vodu, je kombinace mechanické filtrace a přírodní filtrace, tedy tzv. biotopu. Bez použití chemických prostředků lze tímto způsobem dosáhnout křišťálově průzračné vody, která bude ideální například ke koupání.

Ptáte-li se, jak funguje biotop, pak je odpověď poměrně jednoduchá. V zahradním jezírku je potřeba vysadit určitý druh rostlin, které fungují jednak jako výborná okrasa pro jezírko, jednak mají schopnost důkladně a spolehlivě filtrovat vodu. Filtrační systém spolu s rostlinami dokáže výborně udržet rovnováhu živin ve vodě.

Celý systém funguje tak, že skimmer nasaje vodu z hladiny, zadrží z ní hrubou nečistotu. Takto upravená voda pak putuje dále potrubím do filtrační nádoby, kde projde přes filtrační vrstvy, složené z říčního štěrku a filtračního granulátu. Zde se zachytí i menší nežádoucí částice, které jsou pak ničeny pomocí aerobních bakterií. Pročištěná voda jde pak zpět do jezírka přes potůček, vodopád či pramínek, které ji dostatečně okysličí, přičemž v regenerační zóně jsou zasazeny vodní rostliny.

Zahradní jezírko, které je správně ošetřováno a jehož voda je takto filtrována, se rychle stane skvostem celé zahrady. Ať už si zvolíte variantu, kdy si pořídíte prefabrikované jezírko či jezírko netradičního tvaru a designu, pak jistě budete s výsledkem naprosto spokojeni. A co víc, díky takovéto vodní hladině propukne před Vaším domem či zahradou nečekaně bohatý život, neboť takovéto prostředí bude lákat i ptactvo a jiné živočichy, kteří do přírody zkrátka neodmyslitelně patří.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Zahradní jezírko: Výběr a umístění

Zahradní jezírko: Výběr a umístění

Novým trendem zahradní architektury se stávají zahradní a koupací jezírka, bez kterých se žádná z moderních zahrad neobejde. Ptáte se, co je na nich tak výjimečného a jak na ně?

Zahradní jezírko: Jak ho vybudovat?

Zahradní jezírko: Jak ho vybudovat?

Ať už zvolíte jakkoliv velké jezírko, mějte na paměti, že by mělo tvořit nenásilný přechod z vodní plochy ke zbývajícím částem zahrady. Proto byste měli věnovat maximální pozornost už samotnému návrhu zahradního jezírka.


Zahradní pergoly: Vybíráme vhodné zahradní dřeviny

Zahradní pergoly: Vybíráme vhodné zahradní dřeviny

Aby zahradní pergoly poskytovaly dostatek pohodlí při posezení během pěkných slunečných dní a zároveň také zapadaly do celkové koncepce zahrady, je dobré je osadit různými dekorativními rostlinami.

Zahradní udírna

Zahradní udírna

Pro letní posezení na zahradě je dobré mít k dispozici také zahradní gril, na němž si můžeme kdykoliv udělat různé pochoutky. Pokud se přikloníme k variantě, kdy si postavíme zděný zahradní gril a vynecháme tak mobilní grily, můžeme si je vylepšit také tím, že k nim přiděláme i udírnu. Zahradní udír…


Zahradní nábytek: Proč dát přednost dřevěnému před plastovým a kovovým?

Zahradní nábytek: Proč dát přednost dřevěnému před plastovým a kovovým?

Jaro ťuká na dveře. Příroda se pomalu probouzí a už brzy budeme moct zase odpočívat a relaxovat na zahradě. Také se těšíte, až si budete moct venku vypít kávu nebo si přečíst noviny? Aby se vám pohodlně odpočívalo, potřebujete kvalitní zahradní nábytek!

Jak vybrat vhodný zahradní slunečník

Jak vybrat vhodný zahradní slunečník

Při letním posezení na zahradě se náramně hodí, pakliže máme k dispozici zahradní slunečník. Ten nám poskytuje stín a do určité míry může také chránit před drobnějším deštěm. Při výběru zahradního slunečníku je třeba si dávat pozor zejména na jeho konstrukci.