Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Zahradní pergoly: Vybíráme vhodné zahradní dřeviny

24. červen 2011 - Rubrika: Zahrada - Komentáře: 1

Aby zahradní pergoly poskytovaly dostatek pohodlí při posezení během pěkných slunečných dní a zároveň také zapadaly do celkové koncepce zahrady, je dobré je osadit různými dekorativními rostlinami.

Reklama

Nejvíce se na zahradní pergoly hodí popínavé rostliny, které mají dobré vlastnosti, po krátké době dokáží vytvořit perfektní krytí a zabraňují tak průniku přímého slunečního záření. Můžeme zvolit například i ovocné popínavé dřeviny, jako jsou například zimolez kamčatský ( jinak zvaný kamčatská borůvka) či kiwi. Velmi vhodným druhem popínavé rostliny je také vinná réva, která nám kromě základní funkce ( stínění) přinese i velmi chutné plody.

Popínavé a okrasné rostliny je u pergoly nejlepší umístit mezi sloupovou konstrukci či dřevěné mříže, které jsou na toto přímo uzpůsobeny. Některé popínavé rostliny jsou samopnoucí, jako například přísavník.

Nejčastější druhy popínavých rostlin

Nyní si vyjmenujme nejčastější druhy popínavých rostlin, které se u zahradních pergol dají využít. Jedná se o pnoucí růže, plaménky, trubače, hortenzie, jasmín, zimolez, vistárie a břečťan.

Některé druhy okrasných rostlin patří mezi velmi nenáročné z hlediska jejich pěstování a údržby. Pokud hledáme rostliny, které budou vytvářet skvělý stín na zahradě a u pergoly, zvolme kupříkladu révu pobřežní, rdesno, přísavník pětilistý ( psí víno) či podražec.

Pergola plná barev

Zvolíme-li například vistárie či trubače, docílíme toho jevu, že pergola nebude obklopena jen zelenou barvou, ale budeme se moci kochat i spoustou jiných barevných variací. Vistárie totiž mají typické fialové hrozny květů, trubače pak pro změnu vyčnívají svými oranžovo- červenými trubkovitými květy. Z hlediska barev je dobrou volbou také například hortenzie popínavá.

Voňavé popínavé rostliny

Díky umístění popínavých okrasných rostlin k altánu či na zahradní pergolu bude Vaše zahrada nejen příjemně vypadat, ale i vonět. Mezi popínavé rostliny, které vydatně voní, řadíme například zimolez či akébii.

foto: wikipedia.org

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Marek

středa, 29. červen 2011
10:41

Moc pěkný článek! Ono výběr zahradních dřevin vůbec zavísí na typu a umístění zahradní pergoly v prostoru zahrady. Pěkný seriál také vyšel na InZahrada.cz: Co bychom si měli rozmyslet před stavbou zahradní pergoly?


Napsal: Marek [Odpovědět]


Čtěte také...

Stavba zahradní pergoly svépomocí

Stavba zahradní pergoly svépomocí

Letní počasí k posezení na zahradě přímo láká! Ideálním místem, kde si vypít kávu nebo přečíst knihu, je zahradní pergola. Nekupujte drahé pergoly v obchodech, postavte si svoji vlastní! Je to jednodušší, než si myslíte…

Zahradní jezírko: Výběr a umístění

Zahradní jezírko: Výběr a umístění

Novým trendem zahradní architektury se stávají zahradní a koupací jezírka, bez kterých se žádná z moderních zahrad neobejde. Ptáte se, co je na nich tak výjimečného a jak na ně?


Zahradní udírna

Zahradní udírna

Pro letní posezení na zahradě je dobré mít k dispozici také zahradní gril, na němž si můžeme kdykoliv udělat různé pochoutky. Pokud se přikloníme k variantě, kdy si postavíme zděný zahradní gril a vynecháme tak mobilní grily, můžeme si je vylepšit také tím, že k nim přiděláme i udírnu. Zahradní udír…

Jak vybrat vhodný zahradní slunečník

Jak vybrat vhodný zahradní slunečník

Při letním posezení na zahradě se náramně hodí, pakliže máme k dispozici zahradní slunečník. Ten nám poskytuje stín a do určité míry může také chránit před drobnějším deštěm. Při výběru zahradního slunečníku je třeba si dávat pozor zejména na jeho konstrukci.


Zahradní nábytek: Proč dát přednost dřevěnému před plastovým a kovovým?

Zahradní nábytek: Proč dát přednost dřevěnému před plastovým a kovovým?

Jaro ťuká na dveře. Příroda se pomalu probouzí a už brzy budeme moct zase odpočívat a relaxovat na zahradě. Také se těšíte, až si budete moct venku vypít kávu nebo si přečíst noviny? Aby se vám pohodlně odpočívalo, potřebujete kvalitní zahradní nábytek!

Zahradní jezírko: Jak na to?

Zahradní jezírko: Jak na to?

Uvažujete nad tím, jak zpříjemnit vaši zahradu? Kromě různých vysazených okrasných rostlin, terasy, krbu či altánku se dnes stále více lidí kloní k variantě, kdy si na zahradě, která disponuje dostatečným prostorem, nechají vybudovat zahradní jezírko. Zahradní jezírka jsou ideálním místem k odpočink…