Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Zahradní jezírko: Výběr a umístění

19. březen 2015 - Rubrika: Zahrada - Komentáře: 3

Novým trendem zahradní architektury se stávají zahradní a koupací jezírka, bez kterých se žádná z moderních zahrad neobejde. Ptáte se, co je na nich tak výjimečného a jak na ně?

Reklama

Už dávno neplatí, že pouze pergoly, krby, skalky, či okrasné rostliny patří mezi nejmodernější trendy zahrady. Čím dál častějším originálním prvkem v koncepci zahrady se stávají zahradní jezírka a také koupací jezírka, kterým lidé začínají dávat přednost před bazény. Nejenže jsou ideálním místem k odpočinku a letního vyžití, ale navíc dokážou celou zahradu zpestřit a nás samotné velmi potěšit. Voda oživuje každou zahradu.

Ať už se rozhodnete pořídit zahradní jezírko, či koupací jezírko, vždy je důležité zjistit si dopředu veškeré potřebné informace, abyste se tak vyhnuli případným pozdějším problémům.

Zahradní a koupací jezírka: Jak na ně?

V případě, že se rozhodnete pro pořízení jezírka, vždy je důležité promyslet nejvhodnější umístění na zahradě. Například se nedoporučuje budovat jezírka v blízkosti, či rovnou pod stromy, protože by v tomto případě padající listí znečišťovalo vodu a vy byste poté měli větší starosti s údržbou. Roli hraje také to, zda hodláte zahradní jezírko zazimovat či nikoliv.

Pokud se rozhodnete pro zahradní jezírko, je důležité promyslet také jeho velikost. V případě menších rozměrů by mohlo dojít k velkým problémům během podzimních a zimních měsíců, kdy by ryby v takovém jezírku nemohli přezimovat. V případě, že se rozhodnete pořídit si koupací jezírko, velikost záleží zcela na vašich preferencích.

Mezi nejlépe položená místa pro zahradní jezírka patří východní a západní část zahrady, kde na jezírko dopadají sluneční paprsky jen několik hodin denně. Co se týče koupacího jezírka, zde opět záleží zcela na vás.

V současné době se dají pořídit zahradní jezírka, která jsou prefabrikovaná, takže je v podstatě stačí zasadit do prostoru zahrady. Pokud se rozhodnete vybudovat zahradní jezírko, které nebude prefabrikované, je nutné si pořídit jezírkovou fólii, která se při stavbě využije. Na trhu se objevuje PE jezírková fólie, či kaučukové fólie. PE fólie je levnější, nenáročná na instalaci, ale má nižší odolnost a životnost. Oproti tomu kaučukové fólie představuje dražší variantu, nicméně se vyznačuje vysokou odolností, životností a má výbornou roztažnost.

Autor: Martina Nováková

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Jezírka Brno

neděle, 12. květen 2013
18:58

Krásná zahradní jezírka ve fotogalerii http://www.jezirka-brno.cz/


Napsal: Jezírka Brno [Odpovědět]

Mirka

sobota, 13. srpen 2022
20:14

Mám zahradu a snažím se jí neustále zútulňovat, a tak jsem si nechala vyrobit jezírko vedle pergoly u domu, ve kterém plavou zlaté rybky. Kamarádka mi poradila internetové stránkyhttps://www.growerstore.cz/, na kterých jsem si vybrala i fontánu, která dokresluje krásně terasovou skalku se spoustou skalniček a jeden kraj lemují jen bylinky.


Napsal: Mirka [Odpovědět]

Lenkanovotna656

neděle, 9. duben 2023
15:22

Ona i taková jezírková filtrace se musí čas od času projít a pořádně zkontrolovat. Člověk si myslí že se to prostě jednou pořídí a to vydrží navždy. Leda tak někde ve filmech. Tohle je realita a všechno má svou omezenou životnost, bohužel je to tak. Stále starosti.


Napsal: Lenkanovotna656 [Odpovědět]


Čtěte také...

Zahradní jezírko: Jak na to?

Zahradní jezírko: Jak na to?

Uvažujete nad tím, jak zpříjemnit vaši zahradu? Kromě různých vysazených okrasných rostlin, terasy, krbu či altánku se dnes stále více lidí kloní k variantě, kdy si na zahradě, která disponuje dostatečným prostorem, nechají vybudovat zahradní jezírko. Zahradní jezírka jsou ideálním místem k odpočink…

Zahradní jezírko: Jak ho vybudovat?

Zahradní jezírko: Jak ho vybudovat?

Ať už zvolíte jakkoliv velké jezírko, mějte na paměti, že by mělo tvořit nenásilný přechod z vodní plochy ke zbývajícím částem zahrady. Proto byste měli věnovat maximální pozornost už samotnému návrhu zahradního jezírka.


Zahradní pergoly: Vybíráme vhodné zahradní dřeviny

Zahradní pergoly: Vybíráme vhodné zahradní dřeviny

Aby zahradní pergoly poskytovaly dostatek pohodlí při posezení během pěkných slunečných dní a zároveň také zapadaly do celkové koncepce zahrady, je dobré je osadit různými dekorativními rostlinami.

Stavba zahradní pergoly svépomocí

Stavba zahradní pergoly svépomocí

Letní počasí k posezení na zahradě přímo láká! Ideálním místem, kde si vypít kávu nebo přečíst knihu, je zahradní pergola. Nekupujte drahé pergoly v obchodech, postavte si svoji vlastní! Je to jednodušší, než si myslíte…


Zahradní nábytek: Proč dát přednost dřevěnému před plastovým a kovovým?

Zahradní nábytek: Proč dát přednost dřevěnému před plastovým a kovovým?

Jaro ťuká na dveře. Příroda se pomalu probouzí a už brzy budeme moct zase odpočívat a relaxovat na zahradě. Také se těšíte, až si budete moct venku vypít kávu nebo si přečíst noviny? Aby se vám pohodlně odpočívalo, potřebujete kvalitní zahradní nábytek!

Zahradní udírna

Zahradní udírna

Pro letní posezení na zahradě je dobré mít k dispozici také zahradní gril, na němž si můžeme kdykoliv udělat různé pochoutky. Pokud se přikloníme k variantě, kdy si postavíme zděný zahradní gril a vynecháme tak mobilní grily, můžeme si je vylepšit také tím, že k nim přiděláme i udírnu. Zahradní udír…