Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Zahradní jezírko: Jak ho vybudovat?

22. srpen 2012 - Rubrika: Zahrada - Komentáře: 1

Máte v plánu vytvořit na své zahradě vodní zákoutí a vytvořit příjemný prostor k relaxaci? Před vámi ale stojí několik otázek, jak na to? Kam jezírko umístit, na co dávat při stavbě pozor?

Reklama

Ať už zvolíte jakkoliv velké jezírko, mějte na paměti, že by mělo tvořit nenásilný přechod z vodní plochy ke zbývajícím částem zahrady. Proto byste měli věnovat maximální pozornost už samotnému návrhu zahradního jezírka. Dobrý architekt zváží správné umístění jezírka a citlivě jej zasadí do celkového konceptu zahrady.

Přírodní jezírka mají obvykle nepravidelný tvar a oplývají hustým porostem kolem.

Kam s ním?

Vhodným místem je taková plocha, která nebude příliš ve stínu, ale ani na prudkém slunci. To by mělo na vodní hladinu intenzivně dopadat svými paprsky maximálně 6 hodin denně. Příliš slunečního záření škodí vodnímu porostu. Poblíž jezírka by neměly být ani vzrostlé listnaté stromy. Jejich padající listí totiž znečišťuje vodní hladinu.

Rozhodně jej neumísťujte doprostřed zahrady či se zvýšeným terénem. Voda se totiž hromadí v nejnižších místech a tam je to pravé místo pro vybudování jezírka.

Jak začít?

Před samotným zřízením je dobré vědět, jak veliké jezírko chcete. Pokud se spokojíte jen s malou vodní plochou, pak vám postačí plastový rybníček. Ten má několik různě výškově odstupňovaných zón pro rozličné typy rostlin a tím je ulehčena práce při budování.

Jezírka větší než 4 metry čtvereční už vyžadují náročnější postup. Vyhloubené místo je třeba pokrýt dostatečně silnou a odolnou fólií.

Jak má jezírko vypadat?

Abyste docílili skutečně funkčního a dobře prosperujícího jezírka, nezapomeňte na správnou hloubku. V případě, že jste se rozhodli osadit jezírko rostlinami a rybičkami, hloubka by měla být vyšší než 80 cm. Platí i zde zásada, že čím hlubší, tím lepší. Ideální hloubka je taková, při které hladina v zimě nezamrzne a v létě se zbytečně nepřehřívá.

Pokud tedy vysadíte do jezírka rostliny, měly by pokrývat zhruba třetinu jeho plochy. Dbejte na dostatečnou vyváženost živin. Přemíra totiž vede k nepříjemnému nárůstu vodních řas. Některé rostliny mají sice čistící schopnost, ale nejsou všemocné. Proto je nutné doplnit do jezírka filtry a čerpadla, která udržují vodu „v pohybu“. Vodu ochladí a okysličí i další důležitá zařízení jako kaskády či gejzíry.

Nezapomínejte na bezpečnost

Máte malé děti? Pak rozhodně věnujte patřičnou péči zabezpečení přístupu k vodní ploše. Jedním z řešení je oplocení, a to alespoň 80 cm vysoké, se svislými příčkami a bytelné. Může být například kovové, ale poslouží i přírodní, například rákosové. Dalším opatřením může být mírný přechod do jezírka. Tím se zabrání vyššímu riziku utonutí. Velmi dobrým řešením je umístění ochranné a pevné mřížky těsně pod hladinou. Pokud vede přes jezírko lávka, zabezpečte i ji případným dostatečně vysokým plotem.

Autor: Monika Tůmová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Mirka

sobota, 13. srpen 2022
20:15

My jsme si pořídili bazén na stránkách
https://www.growerstore.cz/ k domů na zahradu, když byla pandemie coronaviru a vše bylo zavřené, ale plavky jsme si objednali také nové na e-shopu. Zvykli jsme si na pohodlí bazénu u domu a občerstvení, na kterém si pochutnáváme ve stínu pod pergolou. Proto nemáme potřebu jezdit do aquaparku.


Napsal: Mirka [Odpovědět]


Čtěte také...

Zahradní jezírko: Výběr a umístění

Zahradní jezírko: Výběr a umístění

Novým trendem zahradní architektury se stávají zahradní a koupací jezírka, bez kterých se žádná z moderních zahrad neobejde. Ptáte se, co je na nich tak výjimečného a jak na ně?

Zahradní jezírko: Jak na to?

Zahradní jezírko: Jak na to?

Uvažujete nad tím, jak zpříjemnit vaši zahradu? Kromě různých vysazených okrasných rostlin, terasy, krbu či altánku se dnes stále více lidí kloní k variantě, kdy si na zahradě, která disponuje dostatečným prostorem, nechají vybudovat zahradní jezírko. Zahradní jezírka jsou ideálním místem k odpočink…


Jak vybudovat krb?

Jak vybudovat krb?

Krby jsou v dnešní době velmi populárním způsobem, jak vytopit váš domov. Kromě toho, že jsou efektivní, také vytvářejí jedinečnou atmosféru ve vašem příbytku.

Zahradní pergoly: Vybíráme vhodné zahradní dřeviny

Zahradní pergoly: Vybíráme vhodné zahradní dřeviny

Aby zahradní pergoly poskytovaly dostatek pohodlí při posezení během pěkných slunečných dní a zároveň také zapadaly do celkové koncepce zahrady, je dobré je osadit různými dekorativními rostlinami.


Zahradní udírna

Zahradní udírna

Pro letní posezení na zahradě je dobré mít k dispozici také zahradní gril, na němž si můžeme kdykoliv udělat různé pochoutky. Pokud se přikloníme k variantě, kdy si postavíme zděný zahradní gril a vynecháme tak mobilní grily, můžeme si je vylepšit také tím, že k nim přiděláme i udírnu. Zahradní udír…

Zahradní nábytek: Proč dát přednost dřevěnému před plastovým a kovovým?

Zahradní nábytek: Proč dát přednost dřevěnému před plastovým a kovovým?

Jaro ťuká na dveře. Příroda se pomalu probouzí a už brzy budeme moct zase odpočívat a relaxovat na zahradě. Také se těšíte, až si budete moct venku vypít kávu nebo si přečíst noviny? Aby se vám pohodlně odpočívalo, potřebujete kvalitní zahradní nábytek!