Zahradní jezírko: Jak ho vybudovat?
22. srpen 2012 - Rubrika: Zahrada - Komentáře: 1Máte v plánu vytvořit na své zahradě vodní zákoutí a vytvořit příjemný prostor k relaxaci? Před vámi ale stojí několik otázek, jak na to? Kam jezírko umístit, na co dávat při stavbě pozor?
ReklamaAť už zvolíte jakkoliv velké jezírko, mějte na paměti, že by mělo tvořit nenásilný přechod z vodní plochy ke zbývajícím částem zahrady. Proto byste měli věnovat maximální pozornost už samotnému návrhu zahradního jezírka. Dobrý architekt zváží správné umístění jezírka a citlivě jej zasadí do celkového konceptu zahrady.
Přírodní jezírka mají obvykle nepravidelný tvar a oplývají hustým porostem kolem.
Kam s ním?
Vhodným místem je taková plocha, která nebude příliš ve stínu, ale ani na prudkém slunci. To by mělo na vodní hladinu intenzivně dopadat svými paprsky maximálně 6 hodin denně. Příliš slunečního záření škodí vodnímu porostu. Poblíž jezírka by neměly být ani vzrostlé listnaté stromy. Jejich padající listí totiž znečišťuje vodní hladinu.
Rozhodně jej neumísťujte doprostřed zahrady či se zvýšeným terénem. Voda se totiž hromadí v nejnižších místech a tam je to pravé místo pro vybudování jezírka.
Jak začít?
Před samotným zřízením je dobré vědět, jak veliké jezírko chcete. Pokud se spokojíte jen s malou vodní plochou, pak vám postačí plastový rybníček. Ten má několik různě výškově odstupňovaných zón pro rozličné typy rostlin a tím je ulehčena práce při budování.
Jezírka větší než 4 metry čtvereční už vyžadují náročnější postup. Vyhloubené místo je třeba pokrýt dostatečně silnou a odolnou fólií.
Jak má jezírko vypadat?
Abyste docílili skutečně funkčního a dobře prosperujícího jezírka, nezapomeňte na správnou hloubku. V případě, že jste se rozhodli osadit jezírko rostlinami a rybičkami, hloubka by měla být vyšší než 80 cm. Platí i zde zásada, že čím hlubší, tím lepší. Ideální hloubka je taková, při které hladina v zimě nezamrzne a v létě se zbytečně nepřehřívá.
Pokud tedy vysadíte do jezírka rostliny, měly by pokrývat zhruba třetinu jeho plochy. Dbejte na dostatečnou vyváženost živin. Přemíra totiž vede k nepříjemnému nárůstu vodních řas. Některé rostliny mají sice čistící schopnost, ale nejsou všemocné. Proto je nutné doplnit do jezírka filtry a čerpadla, která udržují vodu „v pohybu“. Vodu ochladí a okysličí i další důležitá zařízení jako kaskády či gejzíry.
Nezapomínejte na bezpečnost
Máte malé děti? Pak rozhodně věnujte patřičnou péči zabezpečení přístupu k vodní ploše. Jedním z řešení je oplocení, a to alespoň 80 cm vysoké, se svislými příčkami a bytelné. Může být například kovové, ale poslouží i přírodní, například rákosové. Dalším opatřením může být mírný přechod do jezírka. Tím se zabrání vyššímu riziku utonutí. Velmi dobrým řešením je umístění ochranné a pevné mřížky těsně pod hladinou. Pokud vede přes jezírko lávka, zabezpečte i ji případným dostatečně vysokým plotem.
Autor: Monika Tůmová
[Nahoru ↑]
ReklamaVložit komentář
Komentáře
Mirka
sobota, 13. srpen 202220:15
My jsme si pořídili bazén na stránkách
https://www.growerstore.cz/ k domů na zahradu, když byla pandemie coronaviru a vše bylo zavřené, ale plavky jsme si objednali také nové na e-shopu. Zvykli jsme si na pohodlí bazénu u domu a občerstvení, na kterém si pochutnáváme ve stínu pod pergolou. Proto nemáme potřebu jezdit do aquaparku.
Napsal: Mirka [Odpovědět]