Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Jak vybudovat krb?

11. listopad 2021 - Rubrika: Domácnost - Komentáře: 1

Krby jsou v dnešní době velmi populárním způsobem, jak vytopit váš domov. Kromě toho, že jsou efektivní, také vytvářejí jedinečnou atmosféru ve vašem příbytku. Mnoho lidí však nevěnuje dostatečnou pozornost výběru správných stavebních a izolačních materiálů a přeceňuje svou znalost v oblasti krbů, což může být velmi rizikové. V tomto článku vám přiblížíme tuto problematiku a upozorníme vás na věci, na které je třeba si dát pozor.

Reklama

Výběr správných materiálů je klíčový

Špatné materiály na krbovou vložku nebo izolační desky mohou způsobit uvolňování nežádoucích pachů do interiéru, sprašování a šíření nebezpečných částic do vzduchu, jež vdechujeme. Dokonce mohou způsobit i požár. Proto je velmi důležité vyhnout se použití materiálů, které jsou pro tento účel nevhodné.

Patří sem vaty a desky chráněné hliníkovou fólií, protože lepidlo, díky kterému drží pohromadě, neodolává dostatečně vysokým teplotám. Vhodné nejsou ani porobetonové tvarovky a materiály Ytong a Hebel, které nezvládají dlouhodobé tepelné namáhání, nebo sádrokarton, jelikož nemá dostatečnou protipožární odolnost.

Tento problém nemají jen kutilové, ale také mnohé společnosti stavící krby. Ať už je důvodem nedostatek informací, či fakt, že žáruvzdorné materiály jsou několikanásobně dražší, ujistěte se, že váš krb bude postaven z vhodných materiálů. Mezi ty můžeme zařadit izolace na bázi kalcium-silikátu. S výběrem vhodných materiálů vám však nejlépe poradí zkušený odborník.

Co zařídit ještě před začátkem stavby

Nezapomeňte, že je třeba si před budováním krbu sehnat všechny potřebné doklady ke stavbě. To první, co budete potřebovat, je projekt krbu, dále stavební povolení či ohlášení (záleží na konkrétní stavbě) a nakonec samozřejmě také komín. Ten musí odpovídat parametrům topného výkonu krbu, požadavkům na odvod spalin a musí projít finální revizí certifikovaného kominictví.

Vyplatí se stavba krbu svépomocí?

Ačkoli se stavba krbu svépomocí může zpočátku zdát jako dobrý způsob, jak ušetřit, nebývá tomu tak. Jak šikovní kutilové, tak firmy, které nemají dostatečné odborné znalosti a zkušenosti v tomto oboru, by měli raději přenechat tuto práci odborníkům. Zbudovaný krb by měl totiž mít životnost několik desítek let.

Po tuto dobu navíc budete krb jistě hojně využívat a jakákoliv stavební chyba by vám nejen způsobila množství starostí a stála by vás velké množství peněz, ale také by mohla ohrozit vaše zdraví. Proto odborníci doporučují raději na stavbě nešetřit a nechat si krb zhotovit odbornou firmou. Půjčka ihned vám může pomoci finančně dosáhnout na tuto investici.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Luděk

pátek, 19. listopad 2021
17:48

My jsme se s přítelkyní rozhodovali docela dlouho nad tím, zda si budeme chtít pořídit do našeho nového rodinného domku krb a nakonec jsem prostě bouchl do stolu a řekl - chci mít krb! :-) Vzali to jsme to tak trochu low cost cestou a našli jsme si na webu https://dum-a-zahrada.biginzerce.cz/ již používaný krb od pána z jeho chalupy a tím pádem jsme minimalizovali náklady na minimum - navíc se mi ho podařilo zprovoznit mně s pomocí YouTube návodu :-)


Napsal: Luděk [Odpovědět]


Čtěte také...