Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Jak pěstovat jahody?

20. duben 2012 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článek

Jahody jsou oblíbené letní ovoce. Krásně voní, jsou osvěžující a zpestří náš jídelníček. Navíc obsahují vysoké množství vitamínu C, které je srovnatelné s citrusovými plody. Dost důvodů na to, abychom se jahody pokusili vypěstovat na vlastní zahrádce.

Reklama

Pěstování jahod vyžaduje určité zásady, které bychom měli dodržovat, abychom zvýšili výnos rostlin. V první řadě je třeba upozornit na to, že jahody potřebují dostatek živin, proto je třeba je v průběhu vegetace pravidelně přihnojovat.

Příprava půdy pro jahody

Je nejvyšší čas odnože jahod zasadit, rozšířit tak svůj jahodový záhon nebo založit úplně nový. Jestliže se vydáte pro nové jahody do zahradnictví, nechte si poradit od zkušeného pracovníka, jaký druh vám doporučí. Oblíbená je například odrůda Polka, která je velice úrodná a hodí se pro pěstování ve středních a nižších polohách. Naopak například odrůda Dita je určena do podhorských oblastí.

Jahodový záhon zakládejte na slunném místě. Půda by měla obsahovat dostatek živin, měla by být lehká, vzdušná a propustná. Záhon obohaťte kravským hnojem, se kterým rozhodně nešetřete. Na metr čtvereční by mělo přijít asi 10 kg hnoje. Přidat můžete také vyzrálý kompost.

Zahradní fólie ulehčí práci

Pro pěstování jahod se velice hodí černá zahradní fólie, která vám ušetří práci (záhon není nutné okopávat) a urychlí úrodu (přitahuje sluneční paprsky, rostlinu jakoby zahřívá). Kvalitní zahradní fólie dobře propouští vodu a rostlina dobře prospívá.

Použití zahradní folie na jahodovém záhonu je jednoduché. Folii si změřte a rozprostřete po záhonu. Připevněte ji například speciálními kolíky nebo cihlami. Do folie vždy vyřízněte otvor (stačí naříznout kříž), do něhož sazenici zasadíte. Jahody sázejte cca 30 cm od sebe.

Hnojení a zalévání jahod

Jahody v době vegetace pravidelně přihnojujte. Hodí se klasický kravský hnůj, využít můžete také Cererit, ledek vápenatý nebo další hnojiva. Maximální dávka umělého hnojiva je asi 100 g na metr čtvereční záhonu.

Jahody v době sucha zalévejte, ale nikdy by neměla být půda přemokřená! Rostliny, resp. plody pak mohou uhnívat.

Jak sklízet?

Jahody sklízejte zralé (nezralé plody jsou zelené, mají světlou špičku). Ideální doba pro jahodovou sklizeň je dopoledne, kdy jsou plody ještě relativně chladné (na odpoledním slunci se rozehřejí a jsou měkké). Jestliže jahody ihned nezužitkujete, skladujte je v chladu a spotřebujte co nejdříve.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Jak pěstovat cibuli?

Jak pěstovat cibuli?

Komu by se nepřejedla čínská a španělská cibule, na kterou běžně narazíme v supermarketech. Není dobrá, není šťavnatá a dozlatova ji neosmažíte. Přemýšleli jste nad tím, že byste si vypěstovali cibuli vlastní? Je nejvyšší čas ji zasadit!

Pěstování paprik: Jak je pěstovat ve skleníku a ve venkovním prostředí

Pěstování paprik: Jak je pěstovat ve skleníku a ve venkovním prostředí

Většinu odrůd lze pěstovat i ve venkovním prostředí, ale má to svá pravidla. Papriky obecně holdují teplému a vlhkému klimatu, proto je pro ně ještě lepší, když rostou ve sklenících či fóliovnících.


Pěstování rajčat: Výsadba, zálivka, sklizeň

Pěstování rajčat: Výsadba, zálivka, sklizeň

Každý, kdo ochutnal domácí rajčata, ví, že chutnají naprosto jinak než ta zakoupená v supermarketu. Jsou šťavnatá, mají výraznou chuť a samozřejmě jsou mnohem zdravější. Dost důvodů na to, abyste si vypěstovali rajčata sami.

Americké brusinky: Pěstování a sklizeň

Americké brusinky: Pěstování a sklizeň

Americké brusinky mají blahodárný vliv na lidský organismus. Obecně jsou považovány za jeden z nejsilnějších přírodních antioxidantů. Zajímá vás, jak se pěstují a sklízí? Pokud ano, je tento článek určen právě pro vás!


Pěstování bylinek: Co a jak si vypěstovat?

Pěstování bylinek:  Co a jak si vypěstovat?

Bylinky byly neopominutelnou součástí zahrádek našich předků. Používaly se jako přísady do pokrmů a především se s nimi léčily nejrůznější neduhy. Pokud si chcete zpestřit své kulinářské výtvory čerstvými bylinkami nebo si připravit vlastní léčivé odvary, jen nejvyšší čas si bylinky vysít.

TZ: I bez zahrady můžete mít vlastní zeleninu

TZ: I bez zahrady můžete mít vlastní zeleninu

Také jste si již několikrát posteskli nad tím, že není nad vlastní úrodu ze zahrádky a vy bydlíte v paneláku? Pokaždé, když ochutnáte zeleninu a ovoce přímo ze záhonu, říkáte si, že ta chuť je nenahraditelná? Ne každý má však možnost pěstovat si vlastní plody. Řešením pro ty, kteří bydlí na sídliští…