Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

TZ: I bez zahrady můžete mít vlastní zeleninu

10. květen 2013 - Rubrika: Tipy a triky - reaguj na článek

Také jste si již několikrát posteskli nad tím, že není nad vlastní úrodu ze zahrádky a vy bydlíte v paneláku? Pokaždé, když ochutnáte zeleninu a ovoce přímo ze záhonu, říkáte si, že ta chuť je nenahraditelná? Ne každý má však možnost pěstovat si vlastní plody. Řešením pro ty, kteří bydlí na sídlištích a v bytových domech může být minizelenina na balkón.

Reklama

„Mnozí marně hledají v obchodech ovoce a zeleninu, které by svou kvalitou bylo srovnatelné s vlastnoručně vypěstovanými plody ze zahrady. Pokud si myslíte, že nemáte pro zeleninový záhon prostor, možná se pletete. Minizeleninu je možné jednoduše pěstovat i pokud bydlíte v paneláku,“ říká Helena Ševčíková ze společnosti Hornbach.

Na výběr máte z pěti druhů zeleniny: mini rajče, paprika, feferonka Hot-Pep-Cheyenne, mini okurka a lilek. Záleží především na vašich chuťových preferencích.

Mini rajčata (nebo také cherry rajčátka) jsou cenná především díky obsahu lykopénu, který preventivně působí proti rakovinovým onemocněním, srdečně cévním chorobám a nemocím souvisejících s věkem. Mini rajčata můžete mít na okně, a když se oteplí, umístěte je na balkón nebo na terasu. Rajčatům sluneční svit svědčí, proto se nemusíte bát, že by při vystavení slunci uschla.

Paprika je přírodním zdrojem důležitých vitamínů A, B, C, D a E. Obsahuje velké množství živin, ale nízký počet kalorií, a proto je vhodná i jako strava v rámci dietního režimu.

Feferonka Hot-Pep-Cheyenne je sice pikantní, ale zároveň je bohatá na vitamin C a karoten („provitamin A“) a obsahuje kapsaicin, který pozitivně působí proti nachlazení, a také zlepšuje činnost trávicího traktu a tlumí bolesti hlavy a zad. Aby se chilli papričkám dařilo, je nutné zajistit jim dostatek světla a tepla. Odměnou vám bude nejen skvělá chuť, ale i krásné, jasně oranžové květy.

Okurka je bohatá na minerální látky a je vhodná pro osoby trpící dnou či revmatismem. Obsahuje vysoký podíl vody (až 96 %), a proto se nemusí bát zařadit ji do svého jídelníčku ani osoby při léčbě obezity. K tomu, aby se jasně žluté květy proměnily v chutné mini okurky, potřebuje být rostlina na světle a chráněná před větrem.

Lilek je zdrojem sodíku a kyseliny listové (vitamín B9) a předchází vzniku volných radikálů v těle. Lilek je potřeba pěstovat v teplých oblastech nebo eventuálně ve skleníku.

Pokud si i vy chcete pravidelně pochutnávat na intenzivní chuti čerstvé zeleniny, pak se vydejte do hobbymarketu Hornbach, kde si z nabídky minizeleniny jistě vyberete. Více informací na hornbach.cz/zahrada.

Tisková zpráva Native PR, s. r. o.

Při pěstování zeleniny si dejte pozor na škůdce, kteří napadají rostliny na zahradě.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

TZ: Vypěstujte si zdravou zeleninu: Právě nyní je vhodná doba na první výsevy

TZ: Vypěstujte si zdravou zeleninu: Právě nyní je vhodná doba na první výsevy

I když zima ještě zdaleka neskončila, už nyní bychom se měli začít připravovat na první výsevy. Předpěstování sazeniček se vyplatí u mnoha druhů zeleniny, ze které se chcete na své zahrádce těšit po zbytek roku.

TZ: Jak na biozeleninu z vlastní zahrádky

TZ: Jak na biozeleninu z vlastní zahrádky

S jarem se pomalu blíží čas, kdy by zahrádkáři měli zasadit své záhony. Volbou, která potěší i vaše blízké, může být vypěstování biozeleniny a bioovoce. Nejenom lidé se zájmem o zdravý životní styl, ale všichni, kteří si rádi pochutnají na opravdu kvalitních potravinách, jistě ocení bioplodiny z vla…


TZ: Potravinové zahrady, web o zahradách jako obnovitelném zdroji 21. století

TZ: Potravinové zahrady, web o zahradách jako obnovitelném zdroji 21. století

Web Potravinovezahrady.cz věnovaný permakultuře, zahradničení a budoucnosti průmyslové společnosti zahájil provoz v březnu 2011. Posláním stránek je šířit informace o významu potravinových zahrad a hlubším zájemcům o problematiku nabízet odborné kurzy.

Fotovoltaická elektrárna na střeše: Vyrábějte si levně vlastní elektřinu

Fotovoltaická elektrárna na střeše: Vyrábějte si levně vlastní elektřinu

Cena elektřiny rok od roku stoupá. Také už vás nebaví platit vysoké faktury za energii? Pořiďte si na střechu vašeho domu fotovoltaickou elektrárnu a vyrábějte si doma vlastní elektřinu!


Svatomartinské víno ve vlastní vinotéce

Svatomartinské víno ve vlastní vinotéce

Praha, 16. října 2012 – Ještě donedávna byly domácí vinotéky výsadou jen restauračních zařízení nebo skutečných odborníků. Každého těšil pohled na desítky lahví archivních vín uskladněných na dřevěných policích za elegantními prosklenými dveřmi, ale málokdo by doma tyto vysokokapacitní vinotéky využ…

Jak na podzimní úpravy zahrady?

Jak na podzimní úpravy zahrady?

Ač je to mnohým z vás nepříjemné, podzim je doslova za rohem. I v tomto období vás čeká spousta práce na zahradě u domu. Jaké úpravy je třeba udělat a co k tomu budete potřebovat za pomůcky? To se dozvíte v tomto článku.