Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

TZ: Vypěstujte si zdravou zeleninu: Právě nyní je vhodná doba na první výsevy

15. leden 2014 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článek

I když zima ještě zdaleka neskončila, už nyní bychom se měli začít připravovat na první výsevy. Předpěstování sazeniček se vyplatí u mnoha druhů zeleniny, ze které se chcete na své zahrádce těšit po zbytek roku.

Reklama

Se správným postupem, materiálem i užitečnými radami zvládne proces pěstování úplně každý. Pokud nevíte, po jakém substrátu sáhnout, jak klíčky chránit před nežádoucími vlivy či jaká je ideální teplota pro pěstování, můžete se obrátit například na odborníky v hobbymarketech Hornbach.

Začínáme aneb jak na správný výsev

Již v únoru nastává ideální čas na první výsev semínek pro předpěstování sazeniček. Pokud chceme mít na sklonku léta bohatou a zdravou úrodu, vyplatí se časný výsev, a to například u raného salátu, celeru, brokolice, lilku nebo paprik. Pro brzkou sklizeň lze již v únoru začít také s předpěstováním rajčat, cibule a petrželky.

Způsob výsevu se u různých rostlin liší. Určité typy rostlin je vhodné vysévat přímo do zahrady, jiné je vhodné předpěstovat a klíčky přemístit na záhon až později. První způsob je vhodný pro rostliny, jako jsou hrách, špenát, fazole či mrkev. V případě salátu, paprik, rajčat nebo košťálové zeleniny se dává přednost předpěstování.

„V případě předpěstování naplníme výsevní misku do dvou třetin vhodným substrátem, na ten rovnoměrně rozložíme semena a zakryjeme je substrátovou vrstvou. Substrát zvlhčíme odstátou vodou, vše přikryjeme průhledným poklopem a pravidelně necháváme provzdušňovat,“ radí Helena Ševčíková ze společnosti Hornbach.

Vyklíčilo – a co teď?

Po správném předpěstování vznikají ze semen klíčky. Těm je potřeba zajistit dostatek světla. Nejlépe se klíčkům daří v teplotě od 17 do 22 stupňů. Důležitá je i správná volba substrátu. Pro předpěstování je vhodné využít substrát s nízkým obsahem živin.

Po vyklíčení je nutné rostlinky přesazovat. K tomu dobře poslouží rašelinové bobtnající tablety nebo rašelinové květináče.

Před neblahými vlivy, jako jsou plevel či zima, mladé rostlinky ochráníme zahradní geotextilií nebo za pomoci pařeniště či foliovníku. Veškeré potřeby pro pěstování včetně kvalitních semen naleznete v nabídce hobbymarketů Hornbach.

Tisková zpráva Native PR, s. r. o.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Trh bydlení 2011: Vhodná doba pro koupi nemovitosti?

Trh bydlení 2011: Vhodná doba pro koupi nemovitosti?

Přemýšlíte o tom, že byste si letos rádi pořídili nový byt? Váháte, zda je pravá chvíle pro tak velkou investici? Ceny bytů se snižují, úrokové sazby hypoték se mírně navyšují. Zvažte dobře své rozhodnutí! Pokud uvažujete o koupi nemovitosti, letošní rok určitě nepatří mezi ty špatné. Ceny bytů s…

TZ: I bez zahrady můžete mít vlastní zeleninu

TZ: I bez zahrady můžete mít vlastní zeleninu

Také jste si již několikrát posteskli nad tím, že není nad vlastní úrodu ze zahrádky a vy bydlíte v paneláku? Pokaždé, když ochutnáte zeleninu a ovoce přímo ze záhonu, říkáte si, že ta chuť je nenahraditelná? Ne každý má však možnost pěstovat si vlastní plody. Řešením pro ty, kteří bydlí na sídliští…


Přichází jaro - nejvhodnější doba na přesazování rostlin

Přichází jaro - nejvhodnější doba na přesazování rostlin

S příchodem jara nastává ta správná doba nejen na přípravu vaší zahrady, ale také na přesazení vašich pokojových rostlin. Aby se mohly co nejlépe rozvíjet, je potřeba jim po dlouhé zimě poskytnout nové živiny. Jak rostliny přesazovat, a na co nezapomenout?

Pro pořízení hypotéky je nyní vhodný čas!

Pro pořízení hypotéky je nyní vhodný čas!

Trh s rezidenčním bydlením očekává v příštích měsících nárůst poptávky. Jedním z důvodů je jistě i to, že v současné době se dají u bank pořídit hypotéky za velmi zajímavých podmínek. Jedná se o stav, který je ekonomy považován za nejlepší od počátku ekonomické krize.


Luxusní povlečení z pravé bavlny

Luxusní povlečení z pravé bavlny

Luxusní povlečení z pravé egyptské bavlny Vám poskytne dokonalý komfort. Dopřejte svému tělu ty nejkvalitnější materiály povlečení a vyberte si některý z nádherných vzorů bavlněného povlečení.

KLIMA RAPID: Tepelná čerpadla PANASONIC nyní se slevou 25 %

KLIMA RAPID: Tepelná čerpadla PANASONIC nyní se slevou 25 %

Tepelná čerpadla patří k úspornému a ekologickému způsobu vytápění rodinného domu. Oproti plynovému nebo elektrickému kotli ušetří až 60 % nákladů na energie. Rozhodli jste se pro tepelné čerpadlo? Pořiďte si ho nyní se slevou 25 %!