Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

TZ: Potravinové zahrady, web o zahradách jako obnovitelném zdroji 21. století

9. březen 2011 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článek

Olomouc, středa, 9. března 2011

Reklama

Web Potravinovezahrady.cz věnovaný permakultuře, zahradničení a budoucnosti průmyslové společnosti zahájil provoz v březnu 2011. Posláním stránek je šířit informace o významu potravinových zahrad a hlubším zájemcům o problematiku nabízet odborné kurzy.

V pozadí projektu Potravinové zahrady stojí designérský koncept zvaný permakultura. Ten vznikl v 70. letech jako reakce na ekologickou a energetickou krizi. Jeho cílem je udržitelné využívání krajiny a přírodních zdrojů. Vychází z přesvědčení, že každý v sobě může probudit tvůrčí schopnosti a stát se designérem. Všichni lidé si zvládnou navrhnout vlastní zahradu, balkón nebo usedlost a vytvořit si obnovitelnou zásobárnu potravin na horší časy.

„Naše moderní průmyslová společnost dlouhodobě ztrácí schopnost udržitelně využívat ekologický, energetický a potravinový potenciál zahrad. Ve městech ubývá zahrádkářských kolonií, obyvatelé suburbií si oblíbili anglické trávníky a lidé na venkově zahradničí méně než v minulosti. Zapomínáme na jeden z našich nejlepších obnovitelných zdrojů. Budoucnost přitom může přinést události jako ropná krize nebo další kolo ekonomické recese. Schopnost čerpat energii a živiny z lokálních ekosystémů by nám potom přišla velmi vhod. Je to jeden z motivů, které mě přivedly k založení stránek,“ uvedl autor projektu Marek Kvapil.

Technooptimisté budou zklamáni. Potravinové zahrady nesdílejí běžně a nekriticky přijímanou představu o budoucím ekonomickém růstu a technologickém pokroku. Naopak se snaží tento předsudek problematizovat a ukazovat i jiné možnosti budoucího vývoje.

  • ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kontaktní údaje pro více informací:

Marek Kvapil

autor projektu Potravinové zahrady

web: www.potravinovezahrady.cz

Autor: Jan Potůček

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Kuchyně 21. století: Samočistící trouba

Kuchyně 21. století: Samočistící trouba

Kuchyně 21. Století, to není jen moderní design, ale především inteligentní spotřebiče, které vám usnadní vaření a přípravu pokrmů. Dávno pryč jsou doby, kdy hospodyňky měly spoustu práce s úklidem pokaždé, když dovařily. Dnes už mají k dispozici myč

Dřevostavby: Úsporné bydlení 21. století

Dřevostavby: Úsporné bydlení 21. století

Při listování katalogem nemovitostí nebo při brouzdání na realitních serverech si nelze nevšimnout, že se v nabídkách realitních kanceláří stále častěji objevují inzeráty prodávající montované dřevostavby. Proč jsou poslední dobou dřevostavby tak oblíbené? Nechá se v dřevěném domě skutečně kvalitně …


Drtič větví jako univerzální zahradní pomocník

Drtič větví jako univerzální zahradní pomocník

Drtič větví našel v zahradách univerzální uplatnění a přitom je zároveň ekologicky šetrný. Při zbavování se odřízlých či odpadlých větví totiž nemusíte podstoupit riziko nekontrolovatelného požáru, které hrozí při klasickém pálení dřeva.

Podzimní údržba zahrady

Podzimní údržba zahrady

Léto je za námi a je třeba se připravit na chladnější počasí a změnu klimatu. Stejně tak se dostávají do pohotovosti všichni zahrádkáři a majitelé zahrad, neboť před příchodem zimy pro ně nastává mnoho práce. Ne každý se při podzimní úpravě zahrady rozhodne využít služeb profesionálů, kteří toto maj…


Jak na podzimní úpravy zahrady?

Jak na podzimní úpravy zahrady?

Ač je to mnohým z vás nepříjemné, podzim je doslova za rohem. I v tomto období vás čeká spousta práce na zahradě u domu. Jaké úpravy je třeba udělat a co k tomu budete potřebovat za pomůcky? To se dozvíte v tomto článku.

Pozemky Zámecké zahrady: Pro stavbu domu v okolí Prahy

Pozemky Zámecké zahrady: Pro stavbu domu v okolí Prahy

Moderní trend při hledání nového bydlení pro rodinu je zřejmý. Kvůli snadnějšímu získání pracovních příležitostí, lepší infrastruktuře a kvalitě života mnoho lidí hledá novostavby v Praze či jejím blízkém okolí. Nemusí se nutně jednat přímo o bydlení v centru Prahy, i menší obce v okolí našeho hlavn…