Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Dřevostavby: Úsporné bydlení 21. století

3. červen 2010 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Dřevostavby, jak již sám název vypovídá, označují stavby, jejichž hlavním konstrukčním prvkem je dřevo. Nejde však o žádné sruby nebo podobné „zálesácké“ stavby, jak by se snad mohlo zdát. Dřevěné domy představují vedle nízkoenergetických nebo pasivních staveb další způsob moderního, úsporného a kvalitního bydlení.

Reklama

Dřevostavba jako montovaná stavebnice

Jednou z výhod montovaných dřevostaveb je rychlost výstavby, která trvá v řádu několika měsíců. To je možné především díky prefabrikovaným dílcům, které se na místě pouze sestaví dohromady – vlastně jako velká stavebnice. Vše je realizováno suchou cestou, která snižuje náklady na pracovní sílu, uskladnění i likvidaci stavebního materiálu. Stavět lze bez ohledu na roční období.

Častým argumentem proti dřevostavbám je zvýšené riziko požáru. Je to logické – dřevem se přece topí, dřevo hoří. Platí však, že pokud byla konstrukce dřevostavby správně navržena a postavena, dokáže požáru odolat, protože zuhelnatělá vrstva nosných prvků chrání konstrukci před dalším ohořívání.

Úsporné a nízkoenergetické bydlení

Pokud si přejete, aby dřevostavba splňovala nároky nízkoenergetického bydlení, je potřeba na to myslet už při projektu. Důležité je odstranit tepelné mosty a pozornost by měla být věnována konstrukčním detailům. Předpokladem kvalitní moderní dřevostavby je využití certifikovaných materiálů a opomenout nelze ani kvalitní izolaci.

Dřevo je samo o sobě velmi příjemný materiál s dobrými tepelně-izolačními vlastnostmi. Moderní dřevostavby proto vytváří příjemné vnitřní klima a při zvolení vhodného systému vytápění a větrání také tepelnou pohodu. Lehké dřevěné konstrukce se ale mohou vyznačovat nižšími tepelně -akumulačními vlastnostmi. To lze vyvážit instalací flexibilního otopného systému.

Přestože v sousedním Německu nebo Rakousku patří dřevěné domy k levným záležitostem, v České republice je jejich pořizovací cena až o 15 % vyšší než cena běžného cihlového domu. A protože cena je to, co při nákupu nemovitosti vždy rozhoduje, nesetkávají se zatím dřevěné domy s tak vysokým zájmem, jako v ostatních částech Evropy.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Kuchyně 21. století: Samočistící trouba

Kuchyně 21. století: Samočistící trouba

Kuchyně 21. Století, to není jen moderní design, ale především inteligentní spotřebiče, které vám usnadní vaření a přípravu pokrmů. Dávno pryč jsou doby, kdy hospodyňky měly spoustu práce s úklidem pokaždé, když dovařily. Dnes už mají k dispozici myč

Nízkoenergetické dřevostavby

Nízkoenergetické dřevostavby

Plánujete s Vaší partnerkou založit rodinu a rádi byste tak učinili již ve vlastním domě? Možností, jak může vypadat Vás rodinný dům snů je hned několik. Můžete si nechat postavit klasický zděný dům, nebo si koupit již postavený dům. Chcete-li si spl


PRŮVODCE: Jak vybrat úsporné žárovky

PRŮVODCE: Jak vybrat úsporné žárovky

Na klasické 75 nebo 60W žárovky v obchodech narazíte už jen zřídka. Jejich výroba je totiž v zemích EU zakázána. Domácnosti jsou proto nuceny používat úsporné osvětlení. Aby vám dávalo opravdu kvalitní a příjemné teplo, je třeba pečlivě ho vybírat.

Úsporné radiátory nabízejí levnější a efektivnější vytápění bytu

Úsporné radiátory nabízejí levnější a efektivnější vytápění bytu

V letním období, kdy není topná sezona, je nejlepší čas se pustit do rekonstrukce našeho domácího vytápění. Pokud nám již nevyhovují staré radiátory, které spotřebovávají během zimy a chladného období spoustu energie, je možné zvolit úsporné radiátory.


TZ: Potravinové zahrady, web o zahradách jako obnovitelném zdroji 21. století

TZ: Potravinové zahrady, web o zahradách jako obnovitelném zdroji 21. století

Web Potravinovezahrady.cz věnovaný permakultuře, zahradničení a budoucnosti průmyslové společnosti zahájil provoz v březnu 2011. Posláním stránek je šířit informace o významu potravinových zahrad a hlubším zájemcům o problematiku nabízet odborné kurzy.

Úsporné spotřebiče: Vyznejte se v nich a ušetřete!

Úsporné spotřebiče: Vyznejte se v nich a ušetřete!

Každá domácnost je vybavena několika spotřebiči: v lednici uchováváme potraviny, rychlovarná konvice nám během chvilky uvaří vodu na čaj, pračka vypere prádlo, televize nám krátí dlouhé chvilky a přes počítač udržujeme kontakt se světem. Tito domácí pomocníci jsou ovšem také významnými konzumenty el…