Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Úsporné radiátory nabízejí levnější a efektivnější vytápění bytu

18. červen 2011 - Rubrika: Úspory a finance - Komentáře: 5

V letním období, kdy není topná sezona, je nejlepší čas se pustit do rekonstrukce naší domácnosti a jejího vytápění. Pokud nám již nevyhovují staré radiátory, které spotřebovávají během zimy a chladného období spoustu energie, je možné zvolit úsporné radiátory. S rostoucími cenami energie je na čase hledat vhodné alternativy vytápění.

Reklama

Ušetří až 10% nákladů na vytápění

Úsporné radiátory jsou energeticky mnohem méně náročnější nežli klasické radiátory. Je to způsobeno tím, že si můžeme zvolit, zda budeme využívat jen jednu topnou desku či obě (v případě, že zvolíme radiátor s dvěma topnými deskami). V teplejším období tak může náš byt vyhřívat jen přední otopová deska, v zimních měsících pak využijeme obě k topení obou desek. Tímto způsobem se dá ušetřit až 10% procent nákladů na energie.

Rychlejší a efektivnější topení

Rozdíl mezi úspornými radiátory a klasickými radiátory tedy spočívá v menších nákladech. Je to dáno také tím, že úsporné radiátory využívají modernějšího způsobu rozvodu teplé vody, kdy se rovnoměrně prohřívá celá topná deska, čímž tak do místnosti proudí mnohem více tepla. U běžných radiátorů se totiž setkáme s tím, že spodní část topné desky mívá nižší teplotu než vrchní, u úporných radiátorů tomu tak není díky lepší distribuci topného média. Rychlejší cirkulace vody má za následek, že ohřev proběhne mnohem rychleji, čímž se dále snižují náklady na energie.

Úsporné radiátory vydrží až 30 let

Úsporné radiátory jsou vyráběny z nerezového profilovaného plechu, který je následně svařován a nalakován. Je možné si vybrat z mnoha barvených kombinací laku. Úsporné radiátory mají velkou výdrž, takže by nám v domácnosti měly sloužit více jak 30 let. Je samozřejmě potřeba je také neustále udržovat. Údržba je však velmi jednoduchá, radiátory stačí jednou za čas vyčistit pomocí vysavače. Při čištění odšroubujeme boční matičky, sundáme kryt radiátoru, vnitřní části pak vyluxujeme a omyjeme a vše vrátíme do původního stavu.

Varianty úsporných radiátorů

Úsporné radiátory nemusíme nutně kupovat jen ve verzi, kdy mají dvě topné desky. Pro místnosti, které je potřeba vytápět intenzivněji, můžeme zvolit i variantu, která bude mít tři topné desky.

Úsporné radiátory si vždy raději nechme namontovat odbornou firmou či instalatérem, neboť při jejich výměně je potřeba vypustit zbytkovou kapalinu.

Cena za úsporné radiátory

Z hlediska cenové náročnosti můžeme být při pořizování úsporných radiátorů zcela v klidu, neboť jejich ceny se pohybují na prakticky stejné úrovni jako u běžných radiátorů. Za stejné peníze tak máme možnost koupit radiátory, které nám ušetří peníze.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

josef

úterý, 20. září 2011
20:05

článek se nám velice líbil.Je nám však jasné, že letošní topnou sezónu však výměnu nestihneme.


Napsal: josef [Odpovědět]

josef

úterý, 20. září 2011
20:11

Budeme provádět rekonstrukci a topenář nám doporučil radiátory pro rekonstrukce Radik Klasik. Máte někdo s radiátory tohoto typu zkušenost ? Díky


Napsal: josef [Odpovědět]

Pavel Moravec

sobota, 29. říjen 2011
18:46

Dobrý den p. Josefe. Neuvádíte jestli budete měnit i rozvody. Radiátory z firmy KORADO lze napojit na stávající rozvody bez jakýchkoliv úprav. My jsme si je v bytě nechali takto vyměnit, žádné řezání a svařování, čistá práce.
Mějte se.


Napsal: Pavel Moravec [Odpovědět] [Skrýt]

josef

pondělí, 31. říjen 2011
19:12

Jedná se o rekonstrukci bytu. Takže u Vás ta výměna proběhla bez problémů ? Máte ještě někdo s výměnou starých radiátorů za Radik Klasik R zkušenost ? Díky


Napsal: josef [Odpovědět] [Skrýt]

Libor

sobota, 3. prosinec 2011
12:07

Nebojte se toho, u nás tyto radiátory měnili skoro všechny domácnosti v našem vchodu panelového domu. U nás instalovali 3 radiátory RADIK Klasik asi 2,5 hodiny. Nejobtížnější bylo odstranění háků ze zdi, to se i trochu prášilo, ale pak už to byla čistá práce. Čekáme, že se nám investice za cca 4-5 let vrátí.


Napsal: Libor [Odpovědět] [Skrýt]


Čtěte také...

Podlahové vytápění je nehlučné, úsporné a s pozitivním vlivem pro zdraví

Podlahové vytápění je nehlučné,  úsporné a s pozitivním vlivem pro zdraví

Opravdu dobře zabudované vytápění přinese vašemu bydlení slušný komfort. Vytvoří příjemné vnitřní mikroklima. Podstatou je totiž rovnoměrné rozložení teploty po celé ploše místnosti.

PRŮVODCE: Jak vybrat úsporné žárovky

PRŮVODCE: Jak vybrat úsporné žárovky

Na klasické 75 nebo 60W žárovky v obchodech narazíte už jen zřídka. Jejich výroba je totiž v zemích EU zakázána. Domácnosti jsou proto nuceny používat úsporné osvětlení. Aby vám dávalo opravdu kvalitní a příjemné teplo, je třeba pečlivě ho vybírat.


Dřevostavby: Úsporné bydlení 21. století

Dřevostavby: Úsporné bydlení 21. století

Při listování katalogem nemovitostí nebo při brouzdání na realitních serverech si nelze nevšimnout, že se v nabídkách realitních kanceláří stále častěji objevují inzeráty prodávající montované dřevostavby. Proč jsou poslední dobou dřevostavby tak oblíbené? Nechá se v dřevěném domě skutečně kvalitně …

Úsporné spotřebiče: Vyznejte se v nich a ušetřete!

Úsporné spotřebiče: Vyznejte se v nich a ušetřete!

Každá domácnost je vybavena několika spotřebiči: v lednici uchováváme potraviny, rychlovarná konvice nám během chvilky uvaří vodu na čaj, pračka vypere prádlo, televize nám krátí dlouhé chvilky a přes počítač udržujeme kontakt se světem. Tito domácí pomocníci jsou ovšem také významnými konzumenty el…


Topné rohože: Řešení pro podlahové vytápění

Topné rohože: Řešení pro podlahové vytápění

Stavíte nebo rekonstruujete dům? Hledáte úsporné, moderní a komfortní vytápění? Už jste v souvislosti s podlahovým vytápěním slyšeli o topných rohožích? Jak fungují, kolik energie ušetří a jak probíhá jejich instalace?

Efektivní vytápění místností pomocí infrapanelů

Efektivní vytápění místností pomocí infrapanelů

Topení v těchto měsících běží v každé domácnosti na plné obrátky. Přesto můžeme mít pocit, že nás neustále studí nohy. Může to být způsobeno tím, že systém vytápění je nevyhovující. Klasické radiátorové topení totiž funguje tak, že přímo ohřívá vzduch. U země pak může být teplota i o několik stupň…