Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Úsporné spotřebiče: Vyznejte se v nich a ušetřete!

24. srpen 2010 - Rubrika: Úspory a finance - reaguj na článek

Každá domácnost je vybavena několika spotřebiči: v lednici uchováváme potraviny, rychlovarná konvice nám během chvilky uvaří vodu na čaj, pračka vypere prádlo, televize nám krátí dlouhé chvilky a přes počítač udržujeme kontakt se světem. Tito domácí pomocníci jsou ovšem také významnými konzumenty elektřiny.

Reklama

Napoví energetický štítek

Současné trendy ovšem přejí úsporám energií – a to nejen při vytápění a ohřevu vody. Další významnou oblastí, kde je možné ušetřit, jsou právě domácí elektrospotřebiče.

Jistě jste si v obchodech všimli, že většina elektrospotřebičů je vybavena barevným štítkem s písmeny A–G, jež značí jejich energetickou náročnost. Pokud kupujete novou lednici nebo pračku, dbejte na to, aby byla v co nejúspornější energetické třídě (tedy minimálně v „A“).

Partnerství Zelená úsporám

Chcete-li mít skutečně jistotu, že jste vybrali kvalitní spotřebič, který vám uspoří peníze za elektřinu, podívejte se do databáze elektrospotřebičů na http://www.zelenausporam-partnerstvi.cz/. Program Partnerství Zelená úsporám provozuje Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí a najdete zde nejen seznam neúspornějších elektrospotřebičů, ale také návody, jak je vybírat nebo ekologicky likvidovat.

Jak vybrat úsporný elektrospotřebič?

  • Lednička: Energetická třída A u ledničky již nestačí. Volte minimálně energetickou třídu A+. Chladnička nebo mraznička A++ ušetří až o 30 % více energie než spotřebič třídy A. Krom energetické náročnosti zvažte i objem lednice. Stačí 50–70 l na osobu. Spotřebu lednice snížíte jejím vhodným umístěním – nikdy ji nestavte blízko sporáku nebo kamen.
  • Pračka: Kupujte pračky v energetické třídě A. Dbejte na to, aby spotřeba energie byla méně než 0,171 kWh na kilogram prádla a spotřeba vody nepřesáhla 8 l. Třída účinnosti praní by měla být v kategorii A, třída účinnosti odstřeďování minimálně v kategorii C.
  • Myčka: Vybírejte myčky v energetické třídě A. Myčka o šířce 60 cm by měla mít spotřebu do 1 kWh na jeden cyklus mytí a neměla by vyžadovat více než 12 l vody. Dbejte na to, aby třída účinnosti mytí i sušení byla v kategorii A.
  • Sušička prádla: Pokud chcete ušetřit za elektřinu, zkuste se obejít bez sušičky prádla. Konec konců není nad vůni prádla usušeného na slunci. Pokud nemáte jinou možnost, kupte si sušičku v energetické třídě A.
  • Žárovky: Klasickým žárovkám odzvoní v roce 2012. Nahradit bychom je ale měli již nyní. Vybírat můžeme z kompaktních zářivek, halogenových nebo LED žárovek. Kompaktní žárovky by měly být v energetické třídě A s životností 15 000 hodin. V případě halogenových žárovek vybírejte ty s životností 2 000 hodin. LED žárovky by měly svítit 25 000 hodin.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Kávovar Dolce Gusto nebo Tassimo: Který z nich si vybrat?

Kávovar Dolce Gusto nebo Tassimo: Který z nich si vybrat?

Jste milovníci horkých nápojů, jakými je káva, cappuccino, čokoláda či latté? Uvažujete v poslední době o koupi kvalitního kávovaru, ale nevíte si rady, který z nich si vybrat? Co takhle zkusit kávovar Dolce Gusto nebo Tassimo?

Levný plyn, aneb změňte dodavatele a ušetřete!

Levný plyn, aneb změňte dodavatele a ušetřete!

Platby za energie tvoří významnou položku v každém rodinném rozpočtu. Již nějakou dobu ale mají domácnosti možnost vybrat si svobodně svého dodavatele plynu. Je to stejné jako s jakýmkoli jiným produktem na trhu. Také plyn nabízí více obchodníků za různé ceny. Změnou dodavatele plynu tak můžete ušet…


Specifika zateplení plochých střech. Víte o nich?

Specifika zateplení plochých střech. Víte o nich?

Ploché střechy, tedy střechy s nižším sklonem než 10 stupňů, patří v současné době mezi velmi oblíbená architektonická řešení. Svým majitelům totiž poskytují jedinečný prostor, který lze při špetce fantazie a kreativity velmi prakticky využít - zejména v zahraničí slouží ploché střechy např. jako…

Levný plyn: Srovnejte si cenu plynu a ušetřete!

Levný plyn: Srovnejte si cenu plynu a ušetřete!

Plyn je důležitou energií našich domovů. Některé domácností ho využívají k vaření, jiné i k ohřevu vody nebo vytápění. Za komfort se ale platí a faktury za plyn nejsou zrovna nejnižší. Navíc někteří dodavatelé cenu plynu od roku 2011 zvýšili. Přemýšlíte, jak ušetřit a ulehčit rodinnému rozpočtu? Řeš…


PRŮVODCE: Jak vybrat úsporné žárovky

PRŮVODCE: Jak vybrat úsporné žárovky

Na klasické 75 nebo 60W žárovky v obchodech narazíte už jen zřídka. Jejich výroba je totiž v zemích EU zakázána. Domácnosti jsou proto nuceny používat úsporné osvětlení. Aby vám dávalo opravdu kvalitní a příjemné teplo, je třeba pečlivě ho vybírat.

Úsporné radiátory nabízejí levnější a efektivnější vytápění bytu

Úsporné radiátory nabízejí levnější a efektivnější vytápění bytu

V letním období, kdy není topná sezona, je nejlepší čas se pustit do rekonstrukce našeho domácího vytápění. Pokud nám již nevyhovují staré radiátory, které spotřebovávají během zimy a chladného období spoustu energie, je možné zvolit úsporné radiátory.