Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Drtič větví jako univerzální zahradní pomocník

24. červenec 2012 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článek

Potřebujete se zbavit nahromaděných větví, které leží ladem ve vaší zahradě? Nechcete ale zatěžovat životní prostředí nezákonným spalováním dřeva v otevřeném ohni? A víte, že dřevo malých rozměrů může poskytnout nečekané další možnosti využití?

Reklama

Drtič větví našel v zahradách univerzální uplatnění a přitom je zároveň ekologicky šetrný. Při zbavování se odřízlých či odpadlých větví totiž nemusíte podstoupit riziko nekontrolovatelného požáru, které hrozí při klasickém pálení dřeva v otevřeném prostoru zahrady.

Větví se ani nezbavujte tím, že je vhodíte do popelnice. Tam akorát zabere místo.

Možností využití je dost

Drtič větví rozhodně nalezne uplatnění především ve velkých zahradách, sadech či vinicích. V takových podmínkách se počítá se značným využitím drtiče. Záleží ovšem na síle větví. Jsou-li tenké, postačí drtič méně výkonný, jednoduchý a lehce přenosný s výkonem do 1,5 kW. Pro středně tenké větve o průměru 3 cm využijte drtiče s výkonem do 2,5 kW. Pro silné větve kolem 8 cm v průměru ale budete potřebovat výkonnější takzvaný štěpkovač. Oba tyto typy mohou fungovat jak na elektrický pohon, tak i na benzinový motor, který je výkonnější.

Jeho další nezanedbatelnou možností je použití jako přídavného zařízení k zahradním traktorům či kultivátorům.

Kompostujete nebo potřebujte mulčovací materiál ke květinám a keřům na záhoně? I to je schopen zařídit drtič větví či štěpkovač. Uvnitř zabudovaná fréza rozseká větve na špalíčky a právě ty jsou pak vynikajícím mulčovacím materiálem. Takové špalíky ale mohou posloužit i jako palivo do kotle.

Nezapomeňte na údržbu stroje

Drtič větví je vzhledově i konstrukčně poměrně nenáročný, přesto i on, aby dobře sloužil, potřebuje dostatečně udržovat.

Podavač a kryt je vyroben obvykle z tvrzeného plastu nebo plechu. Po otevření víka je nutné odstranit zbytky a zkontrolovat sekací nože. Právě ony se časem otupí a snižují tak výkon drtiče.

Autor: Monika Tůmová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Drtič kuchyňského odpadu

Drtič kuchyňského odpadu

Jedním z šikovných spotřebičů do domácnosti a do kuchyně je také drtič odpadu. Vzhledem ke stále se zvyšující potřebě třídit odpad a řádně jej zpracovávat tak, aby nedocházelo k ještě většímu znečišťování přírody a ke zbytečnému zaplavování skládek materiálem, který lze znovu zpracovat či jinak využ…

Japonský nůž Santoku - moderní univerzální nůž pro domácnost

Japonský nůž Santoku - moderní univerzální nůž pro domácnost

Jak profesionální kuchaři, tak i amatérští nadšenci, kteří si rádi připraví vynikající jídla, by v každém případě měli mít doma kvalitní kuchyňské nože. K dispozici je dnes u výrobců celá řádka nožů, a to jak speciálních, které se používají vždy pro určitý úsek kuchyně (na řezání, sekání, na zelenin…


Rakytník: Ideální pomocník při boji s chřipkou

Rakytník: Ideální pomocník při boji s chřipkou

V těchto měsících se zvyšuje počet nemocných a těm, kteří se chtějí chřipkovému onemocnění vyhnout, nezbývá nic jiného než posílit svou imunitu. Důležitý je především vitamín C, kterého má tělo během zimních měsíců často nedostatek. Kromě citrónů se doporučuje rakytník. Že jste o něm ještě neslyšeli…

Meteostanice: Malý, avšak užitečný pomocník a rádce v domácnosti

Meteostanice: Malý, avšak užitečný pomocník a rádce v domácnosti

K předpovědi počasí se již nemusíte jen dívat na televizní stanici nebo do novin. Již pěknou řásku let se dají pořídit v obchodech s elektronikou domácí meteostanice, které slouží především k předpovědi počasí a také ke zjištění aktuálních klimatických podmínek, které venku panují. Moderní meteostan…


Zahradní pergoly: Vybíráme vhodné zahradní dřeviny

Zahradní pergoly: Vybíráme vhodné zahradní dřeviny

Aby zahradní pergoly poskytovaly dostatek pohodlí při posezení během pěkných slunečných dní a zároveň také zapadaly do celkové koncepce zahrady, je dobré je osadit různými dekorativními rostlinami.

TZ: Potravinové zahrady, web o zahradách jako obnovitelném zdroji 21. století

TZ: Potravinové zahrady, web o zahradách jako obnovitelném zdroji 21. století

Web Potravinovezahrady.cz věnovaný permakultuře, zahradničení a budoucnosti průmyslové společnosti zahájil provoz v březnu 2011. Posláním stránek je šířit informace o významu potravinových zahrad a hlubším zájemcům o problematiku nabízet odborné kurzy.