Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Podzimní údržba zahrady

13. říjen 2010 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článek

Léto je za námi a je třeba se připravit na chladnější počasí a změnu klimatu. Stejně tak se dostávají do pohotovosti všichni zahrádkáři a majitelé zahrad, neboť před příchodem zimy pro ně nastává mnoho práce. Ne každý se při podzimní úpravě zahrady rozhodne využít služeb profesionálů, kteří toto mají v popisu práce, a tak si nyní ve stručnosti nastíníme, co vše je potřeba v této době na zahradě vykonat, aby náš trávník i rostliny přes zimu vydržely v dobré kondici.

Reklama

Podzimní období je časem, kdy se sklízí poslední, zahrada se připravuje na zimní spánek a také na další vegetační období. V tuto chvíli je možné provádět dosívání trávníku a jeho údržbu, řezat okrasné dřeviny, vysazovat nové a přesazovat starší.

Péče o trávník

V první řadě se zmiňme o trávníku. Ten má totiž na svém pozemku každý majitel zahrady. Vzhledem k tomu, že s podzimním obdobím je úzce spjato opadávání stromů, bude potřeba v první řadě shrabat z trávníku spadané listí. Trávník bychom také měli ještě posekat, dále pak prohnojit hnojivem s vyšším obsahem draslíku. Pokud objevíme místa, kde je trávník vydřený, měli bychom holá místa znovu zasít. Provzdušněný a přihnojený trávník je pak připraven na zimní období.

Co s rostlinami?

U rostlin nás také čeká spousta práce. Choulostivé rostliny, které by jinak nápor zimy nepřežily, je nutné pečlivě zazimovat, dále bude potřeba propletí okrasných záhonů. Máme-li na zahradě závlahový systém, nesmíme zapomenout i ten zazimovat, tedy lépe řečeno vypustit. Okrasné dřeviny bude potřeba, stejně jako trávník, pořádně prohnojit.

V případě stromů a keřů nastává ideální období na jejich vysazování. Také bychom neměli u již vzrostlých stromků zapomenout na prořezávání a jejich vyztužení.

Překontrolujte si také zralost jablek na svých jabloních. Touto dobou dozrávají zejména odrůdy jako Goldstar, Golden Delicious, Idared, Jonathan, anebo třeba Melrose. Jinak je třeba u sklizených stromů pomalu odklízet listí. Předejde se tak chorobám, mezi které patří třeba strupovitost jabloní a další

Využijte podzimních víkendů na zazimování zahrady

I malá zahrádka potřebuje velkou péči, jinak se nám může stát, že pro mnohé rostliny bude tato zima poslední. Žádný zahrádkář si jistě ani ve snu nechce vybavit, že by po zimě musel na své zahradě budovat prakticky vše úplně od začátku. Využijme tedy těchto stále poměrně teplých a přívětivých dnů a připravme naši zahradu tak, aby ji zima zastihla připravenou. Péče o zahradu je přeci nejen povinností, ale i zábavou, kterou se dají krásně vyplnit víkendy. Odměnou Vám bude krásný pohled na ni během příští sezóny.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Jak na podzimní úpravy zahrady?

Jak na podzimní úpravy zahrady?

Ač je to mnohým z vás nepříjemné, podzim je doslova za rohem. I v tomto období vás čeká spousta práce na zahradě u domu. Jaké úpravy je třeba udělat a co k tomu budete potřebovat za pomůcky? To se dozvíte v tomto článku.

Podzimní vůně do bytu

Podzimní vůně do bytu

Vůně může mít povzbuzující, osvěžující, zklidňující i léčebné účinky. Do vůní se ale nezahalujeme jen my, ale i náš interiér. Interiérové vůně jsou velmi oblíbené a jejich nabídka je čím dál rozmanitější.


Údržba trávy po zimě: Na co si dát pozor

Údržba trávy po zimě: Na co si dát pozor

Přestože letošní zima rozhodně nebyla nějak extrémní, i tak mohlo zimní počasí zanechat stopy na trávníku vaší zahrady. S příchodem jara tak trávě určitě nezapomeňte věnovat zvýšenou péči. Možná bude třeba nahradit některá problematický místa pomocí

Pěstování a údržba trávníku: Rady od profesionálů

Pěstování a údržba trávníku: Rady od profesionálů

Rovně střižený, souměrný a profesionálně upravený trávník je chloubou zahrady. Toužíte také po anglickém trávníku, ale zatím pořád bojujete s českým plevelem? Jak trávník pěstovat a jak ho udržovat? Nechte si poradit od profesionálů.


TZ: Potravinové zahrady, web o zahradách jako obnovitelném zdroji 21. století

TZ: Potravinové zahrady, web o zahradách jako obnovitelném zdroji 21. století

Web Potravinovezahrady.cz věnovaný permakultuře, zahradničení a budoucnosti průmyslové společnosti zahájil provoz v březnu 2011. Posláním stránek je šířit informace o významu potravinových zahrad a hlubším zájemcům o problematiku nabízet odborné kurzy.

Pozemky Zámecké zahrady: Pro stavbu domu v okolí Prahy

Pozemky Zámecké zahrady: Pro stavbu domu v okolí Prahy

Moderní trend při hledání nového bydlení pro rodinu je zřejmý. Kvůli snadnějšímu získání pracovních příležitostí, lepší infrastruktuře a kvalitě života mnoho lidí hledá novostavby v Praze či jejím blízkém okolí. Nemusí se nutně jednat přímo o bydlení v centru Prahy, i menší obce v okolí našeho hlavn…