Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Pěstování bylinek: Co a jak si vypěstovat?

1. duben 2015 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článek

Ideálním způsobem je předpěstování bylinek v květináči, který umístíme na světlé teplé místo (nejlépe za okno na jižní straně domu). Bylinky je tedy možné pěstovat i v paneláku.

Reklama

Semínka potřebují také dostatek vláhy, proto je nesmíme zapomenout pravidelně zalévat. Pokud s pěstováním bylinek teprve začínáme, je vhodné sáhnout po těch méně náročných, které vypěstuje opravdu každý. Patří k nim například bazalka, kterou využijeme v italské kuchyni, petrželka, tymián, majoránka nebo máta, z níž lze připravit lahodný čaj.

Vysévání bylinek

Při nákupu semínek dbejte na to, aby nebyla stará. Proto si zkontrolujte datum na obalu a to především, pokud semínka budete kupovat v supermarketech. Na výsev semen nemusíte používat zrovna okrasné květináče (i když stylový květník s petrželkou může být zajímavou dekorací v kuchyni), ale stačí i nejrůznější kelímky od jogurtů.

Bylinky nepatří zrovna k náročným rostlinám, proto nemusíme připravovat speciální zeminu. Dbáme však na to, aby nebyla příliš těžká nebo neobsahovala velké kameny a neztěžovala tak semenům klíčení. Zapomeňte na to, že čím více semínek do květníku zasejete, tím budete úspěšnější.

Semena bylinek je vhodné vysévat řídce, aby mohly vzrůst silné rostliny. Klíčení bylin nějakou dobu trvá (v průměru přibližně týden až dva), proto nebuďte nervózní, když se hned druhý den neobjeví malá rostlinka.

Přesazení bylin na zahrádku

Pokud je rostlina stará asi jeden měsíc, nastala vhodná doba na přesazení sazenic na bylinkovou zahrádku. Výborným pomocníkem při této činnosti je přepichovací kolík, ale stejně dobře nám poslouží i obrácená strana lžíce. Aby mohly bylinky dobře růst, necháme jim dostatečné rozestupy.

Pokud nemáme k dispozici vlastní zahrádku, pěstujeme bylinky dál v květníku. Dbáme ale na dostatek prostoru, aby mohly vyrůst silné rostliny. Řadu bylinek můžeme takto pěstovat v květináči po celý rok a mít je tak neustále čerstvé.

Měsíček a heřmánek – zázračné bylinky

Na bylinkových zahrádkách našich babiček nikdy nechyběl heřmánek ani měsíček lékařský. Heřmánku se lidově přezdívá kamilka nebo rumánek a potkáme ho zejména na polích, loukách nebo podél cest.

Květ heřmánku se sbírá od května do října. Tato léčivka má protizánětlivé, dezinfekční a hojivé účinky, podporuje pocení a uvolňuje křeče. Jeho odvar pomáhá při žaludečních nebo střevních potížích a zánětech močových cest. Zevně léčí popáleniny a hodí se k výplachům úst (například při zánětu dásní).

Měsíček lékařský potěší oči i srdce svoji veselou žlutou nebo sytě oranžovou barvou. Květy měsíčku je vhodné sbírat za jejich plného rozkvětu. Suší se ve stínu a je nutné ho uchovávat v suchu. Měsíček pozitivně působí na činnost jater a žlučníku, užívá se při léčbě astmatu a kašle, zlepšuje činnost srdce.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 6x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Pěstování bylinek doma: Bazalka po celý rok

Pěstování bylinek doma: Bazalka po celý rok

Bylinky a nejrůznější koření se opět vrací do našich kuchyní. Nevíte, jak si doma bylinky vypěstovat a do jakých pokrmů je použít? Sledujte náš seriál, kde vám prozradíme, jak na to. Začínáme tím nejjednodušším – bazalkou.

Jak na pěstování fuchsie?

Jak na pěstování fuchsie?

Vypěstovat si krásné květiny na své vlastní zahradě je mnohdy poměrně složitou záležitostí. V případě, že se zvolí nějaký nenáročný druh květin, je ovšem velmi pravděpodobné, že se dopracují ke zdárnému výsledku i méně zdatní zahradníci. Jedním z takovýchto druhů květin jsou zcela jistě také fuchsie…


Pěstování masožravých rostlin

Pěstování masožravých rostlin

V dnešním článku se zaměříme na rostliny, které si můžeme pořídit domů či na zahradu. Konkrétně bude řeč o speciální skupině, která je pěstitele často lahůdkou. Řeč je o masožravých rostlinách. Jejich obliba jde v posledních letech nahoru, neboť se jedná o velmi zajímavé rostliny, které nepotřebují …

Americké brusinky: Pěstování a sklizeň

Americké brusinky: Pěstování a sklizeň

Americké brusinky mají blahodárný vliv na lidský organismus. Obecně jsou považovány za jeden z nejsilnějších přírodních antioxidantů. Zajímá vás, jak se pěstují a sklízí? Pokud ano, je tento článek určen právě pro vás!


Pěstování paprik: Vyzkoušejte chuť méně známých odrůd

Pěstování paprik: Vyzkoušejte chuť méně známých odrůd

Z obchodů znáte určitě jen standardní tvary a barvy tolik oblíbených paprik. Červená, zelená, žlutá. Chuťové dobré, ale už tak nějak nemají po této stránce moc co nabídnout. Chcete víc? Chcete rozšířit své pěstitelské i gastronomické možnosti?

Pěstování paprik: Jak je pěstovat ve skleníku a ve venkovním prostředí

Pěstování paprik: Jak je pěstovat ve skleníku a ve venkovním prostředí

Většinu odrůd lze pěstovat i ve venkovním prostředí, ale má to svá pravidla. Papriky obecně holdují teplému a vlhkému klimatu, proto je pro ně ještě lepší, když rostou ve sklenících či fóliovnících.