Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Pěstování masožravých rostlin

23. leden 2012 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článek

V dnešním článku se zaměříme na rostliny, které si můžeme pořídit domů či na zahradu. Konkrétně bude řeč o speciální skupině, která je pěstitele často lahůdkou. Řeč je o masožravých rostlinách. Jejich obliba jde v posledních letech nahoru, neboť se jedná o velmi zajímavé rostliny, které nepotřebují příliš náročnou péči a dokáží náš domov velmi zpestřit.

Reklama

Podmínky pro pěstování masožravých rostlin

Masožravé rostliny se vyskytují takřka na celém světě, samozřejmě kromě studených oblastí, jakými jsou Antarktida, Sibiř a prakticky všechny horské a podhorské oblasti. Nenajdeme je ani na vysoce položených místech v oblasti tropů. U těchto rostlin je potřeba zajistit podmínky, kdy bude dostatečná vlhkost vzduchu. Rozhodně tak není dobré je umístit v blízkosti topení. Některé druhy masožravých rostlin pak ke správnému vývoji potřebují kromě vyšší vlhkosti také teplejší prostředí.

O masožravých rostlinách se mnozí laici domnívají, že k jejich pěstování je potřeba je krmit hmyzem a podobně. To samozřejmě není pravda, těmto rostlinám stačí právě vhodné podmínky s dobrou vlhkostí, dostatkem světla a tepla. Pro pěstování pak postačí vlhké substráty - rašelina, křemičitý písek, jíl, dřevěné uhlí či nadrcený polystyren.

A proč se těmto rostlinám říká masožravé? Jedná se totiž o skupinu rostlin, které pro svoji výživu potřebují i rozložené živočišné bílkoviny.

Mezi nejtypičtější masožravé rostliny, které lze u pěstitelů najít, patří zejména mucholapka, špirlice či láčkovka.

Nejoblíbenější masožravky

Špirlice jsou krásné masožravé rostliny, které se ve volné přírodě vyskytují v močálovitých půdách Severní Ameriky. Doma se pěstují ponejvíce na okenních parapetech. Mucholapka je často označována jako „královna masožravých rostlin“. Pochází rovněž ze Severní Ameriky, vyskytuje se v rašeliništích čiv jílovité půdě. Mucholapky ke svému životu potřebují dostatek světla.

Foto: cs.wikipedia.org

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Přesazování pokojových rostlin: Jak postupovat?

Přesazování pokojových rostlin: Jak postupovat?

Podzim a jaro jsou dvě období vhodná pro přesazování pokojových rostlin. Ne vždy je nutné ale rostliny přesazovat. Rostliny může bez nutnosti přesazení udržovat svěží určitý přípravek.

Přichází jaro - nejvhodnější doba na přesazování rostlin

Přichází jaro - nejvhodnější doba na přesazování rostlin

S příchodem jara nastává ta správná doba nejen na přípravu vaší zahrady, ale také na přesazení vašich pokojových rostlin. Aby se mohly co nejlépe rozvíjet, je potřeba jim po dlouhé zimě poskytnout nové živiny. Jak rostliny přesazovat, a na co nezapomenout?


Jak na pěstování fuchsie?

Jak na pěstování fuchsie?

Vypěstovat si krásné květiny na své vlastní zahradě je mnohdy poměrně složitou záležitostí. V případě, že se zvolí nějaký nenáročný druh květin, je ovšem velmi pravděpodobné, že se dopracují ke zdárnému výsledku i méně zdatní zahradníci. Jedním z takovýchto druhů květin jsou zcela jistě také fuchsie…

Pěstování bylinek doma: Bazalka po celý rok

Pěstování bylinek doma: Bazalka po celý rok

Bylinky a nejrůznější koření se opět vrací do našich kuchyní. Nevíte, jak si doma bylinky vypěstovat a do jakých pokrmů je použít? Sledujte náš seriál, kde vám prozradíme, jak na to. Začínáme tím nejjednodušším – bazalkou.


Pěstování paprik: Jak účinně bojovat proti škůdcům a chorobám?

Pěstování paprik: Jak účinně bojovat proti škůdcům a chorobám?

Papriky se stávají hitem domácího pěstování. Jsou totiž po dlouhá léta vyhledávanou kulinářskou plodinou. Jsou tu ale nepřátelé. Škůdci a různé nemoci se bohužel nevyhýbají ani paprikám. Jaké choroby je mohou postihnout a jak s nimi účinně bojovat?

Americké brusinky: Pěstování a sklizeň

Americké brusinky: Pěstování a sklizeň

Americké brusinky mají blahodárný vliv na lidský organismus. Obecně jsou považovány za jeden z nejsilnějších přírodních antioxidantů. Zajímá vás, jak se pěstují a sklízí? Pokud ano, je tento článek určen právě pro vás!