Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Přesazování pokojových rostlin: Jak postupovat?

17. září 2012 - Rubrika: Tipy a triky - reaguj na článek

Chystáte se přesadit rostliny? A víte, jak na to? Co všechno je zapotřebí pro to, abyste rostliny přesadili bez jejich poškození? Jsou nutná hnojiva a další přípravky, aby mohly rostliny kvalitně růst?

Reklama

Podzim a jaro jsou dvě období vhodná pro přesazování pokojových rostlin. Ne vždy je nutné ale rostliny přesazovat. Rostliny může bez nutnosti přesazení udržovat svěží určitý přípravek.

Pokud se přesto rozhodnete přesazovat, věnujte pozornost důležitým faktorům, které vás o vhodnosti výměny substrátu přesvědčí.

Důvody, proč přesazovat

Rozhodnete-li se vyměnit substrát a zvolit jinou a vhodnější velikost květináče, udělejte tak ve chvíli, kdy:

  • jsou na povrchu substrátu viditelné kořeny
  • rostliny málo rostou
  • často opadávají listy či květy

Vhodný přípravek nahradí přesazování

Na trhu je k dostání přípravek, který může snížit frekvenci přesazování. Obsahuje humusové látky, takzvané fulvo kyseliny ze zažívacího traktu žížal, které zlepšují kvalitu půdy. Takový přípravek navíc obsahuje i enzymy, živiny a stopové prvky a tím podpoří zdravý růst rostlin. Zvýší se i jejich odolnost.

Má široké použití. Můžeme jimi ošetřit jak okrasné, tak i kvetoucí rostliny. I aplikace přípravku je snadná. Naředěný jej můžeme využít v podobě zálivky či jako postřik.

Jak postupovat při přesazování

Prvním krokem je správná volba substrátu. Některé substráty obsahují výživový komplex, který je navíc vhodný jak pro zelené, tak pro kvetoucí rostliny. Jiný substrát je třeba zvolit pro kaktusy a sukulenty.

Rozhodně nepoužívejte půdu ze zahrady! Obsahuje totiž ve většině případů choroboplodné zárodky, navíc nemají dostatek živin vhodných právě pro pokojové rostliny.

Květináč vyberte jen o něco málo větší, než byl původní. Pokud by byl příliš velký, zbytečně by se tím podpořil nežádoucí nadměrný růst kořenů.

Dalším krokem je příprava drenáže. Tvoří ji vrstva písku, případně keramzitu, ale možností je i polystyrén rozlámaný na menší kousky.

Květinu opatrně vyjměte z původního květináče, odstraňte přebytečný substrát a uhnilé kořínky či jiné části.

Na dno květináče umístěte drenáž, následně vrstvu substrátu (cca 1/3), poté usaďte šetrně kořeny s květinou a postupně přisypávejte a přimačkávejte zeminu. Na závěr rostlinu dobře usaďte. Zeminu nesypte až po okraj, ale ponechejte místo pro vrstvu zálivky.

Autor: Monika Tůmová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Přichází jaro - nejvhodnější doba na přesazování rostlin

Přichází jaro - nejvhodnější doba na přesazování rostlin

S příchodem jara nastává ta správná doba nejen na přípravu vaší zahrady, ale také na přesazení vašich pokojových rostlin. Aby se mohly co nejlépe rozvíjet, je potřeba jim po dlouhé zimě poskytnout nové živiny. Jak rostliny přesazovat, a na co nezapomenout?

Pěstování masožravých rostlin

Pěstování masožravých rostlin

V dnešním článku se zaměříme na rostliny, které si můžeme pořídit domů či na zahradu. Konkrétně bude řeč o speciální skupině, která je pěstitele často lahůdkou. Řeč je o masožravých rostlinách. Jejich obliba jde v posledních letech nahoru, neboť se jedná o velmi zajímavé rostliny, které nepotřebují …


Roubování okurek: Jak postupovat

Roubování okurek: Jak postupovat

Při pěstování okurek se zahrádkáři potýkají s problémem, kdy rostliny a plody napadají škůdci. Výtěžnost pak není tak vysoká. Abychom zabránili výskytu škůdců a chorob na okurkách, je vhodné provést jejich roubování. Chemické přípravky, které lze rovněž použít, totiž obvykle nejsou tak účinné.

Jak postupovat při malování bytu

Jak postupovat při malování bytu

Chystáte se malovat byt a nevíte si rady, jaký zvolit správný postup? Malování pokojů zvládne každý, jen je třeba se řádně připravit a prostudovat si následující kroky.


Jak postupovat při koupi bydlení

Jak postupovat při koupi bydlení

Pořízení nového bydlení je jedním z nejvíce zásadních kroků, které během svého života většina z nás udělá. Nový domov je jakýmsi přelomem. Počítáte samozřejmě s tím, že v něm budete žít po celý život, minimálně pak po dlouhá léta. Z tohoto důvodu je

Mulčovací kůra: Využití na zahradě

Mulčovací kůra: Využití na zahradě

Každý zkušený zahrádkář jistě dobře ví, k čemu se využívá mulčovací kůra a co to vlastně je mulčování. Těm z vás, kteří teprve se zahradničením začínají, poradíme a vysvětlíme postup mulčování.