Přesazování pokojových rostlin: Jak postupovat?
17. září 2012 - Rubrika: Tipy a triky - reaguj na článekChystáte se přesadit rostliny? A víte, jak na to? Co všechno je zapotřebí pro to, abyste rostliny přesadili bez jejich poškození? Jsou nutná hnojiva a další přípravky, aby mohly rostliny kvalitně růst?
ReklamaPodzim a jaro jsou dvě období vhodná pro přesazování pokojových rostlin. Ne vždy je nutné ale rostliny přesazovat. Rostliny může bez nutnosti přesazení udržovat svěží určitý přípravek.
Pokud se přesto rozhodnete přesazovat, věnujte pozornost důležitým faktorům, které vás o vhodnosti výměny substrátu přesvědčí.
Důvody, proč přesazovat
Rozhodnete-li se vyměnit substrát a zvolit jinou a vhodnější velikost květináče, udělejte tak ve chvíli, kdy:
- jsou na povrchu substrátu viditelné kořeny
- rostliny málo rostou
- často opadávají listy či květy
Vhodný přípravek nahradí přesazování
Na trhu je k dostání přípravek, který může snížit frekvenci přesazování. Obsahuje humusové látky, takzvané fulvo kyseliny ze zažívacího traktu žížal, které zlepšují kvalitu půdy. Takový přípravek navíc obsahuje i enzymy, živiny a stopové prvky a tím podpoří zdravý růst rostlin. Zvýší se i jejich odolnost.
Má široké použití. Můžeme jimi ošetřit jak okrasné, tak i kvetoucí rostliny. I aplikace přípravku je snadná. Naředěný jej můžeme využít v podobě zálivky či jako postřik.
Jak postupovat při přesazování
Prvním krokem je správná volba substrátu. Některé substráty obsahují výživový komplex, který je navíc vhodný jak pro zelené, tak pro kvetoucí rostliny. Jiný substrát je třeba zvolit pro kaktusy a sukulenty.
Rozhodně nepoužívejte půdu ze zahrady! Obsahuje totiž ve většině případů choroboplodné zárodky, navíc nemají dostatek živin vhodných právě pro pokojové rostliny.
Květináč vyberte jen o něco málo větší, než byl původní. Pokud by byl příliš velký, zbytečně by se tím podpořil nežádoucí nadměrný růst kořenů.
Dalším krokem je příprava drenáže. Tvoří ji vrstva písku, případně keramzitu, ale možností je i polystyrén rozlámaný na menší kousky.
Květinu opatrně vyjměte z původního květináče, odstraňte přebytečný substrát a uhnilé kořínky či jiné části.
Na dno květináče umístěte drenáž, následně vrstvu substrátu (cca 1/3), poté usaďte šetrně kořeny s květinou a postupně přisypávejte a přimačkávejte zeminu. Na závěr rostlinu dobře usaďte. Zeminu nesypte až po okraj, ale ponechejte místo pro vrstvu zálivky.
Autor: Monika Tůmová
[Nahoru ↑]
ReklamaVložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!