Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Pěstování paprik: Jak účinně bojovat proti škůdcům a chorobám?

12. srpen 2012 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článek

Dali jste se na pěstování paprik, ale obáváte se nepříjemných škůdců či dalších možných chorob? Stačí rostlinky pouze hnojit, nebo je nutné použít i jiné prostředky, abyste docílili chutných a zdravých plodů? Jaké nemoci vůbec papriky mohou postihnout a jak proti nim bojovat? Podívejte se v našem dalším díle „paprikového“ seriálu.

Reklama

Papriky se stávají hitem domácího pěstování. Jsou totiž po dlouhá léta vyhledávanou kulinářskou plodinou. Jejich plody jsou výrazné, šťavnaté, zajímavě zbarvené a dodají jídlu tu správnou chuť. Navíc nabízí širokou škálu příchutí od pálivých až po delikátně jemné.

Jsou tu ale také velcí nepřátelé, kteří mohou zhatit naše plány o ideální sklizni. Škůdci a různé nemoci se bohužel nevyhýbají ani paprikám. Jaké choroby je mohou postihnout a jak s nimi účinně bojovat?

Fyziologické poruchy deformují listy

Jsou neparazitního původu a zpravidla napadají konce plodů a listy. Způsobují jejich deformace, které můžou mít genetický původ. Důvodem těchto deformací ale bývá i nedostatek vápníku v půdě, nepravidelné zavlažování, či přítomnost draslíku v půdě. Rozhodně květům a později plodům nesvědčí i přílišné výkyvy teplot.

Nejčastější nemocí bývá odumírání květních konců plodů, které je provázeno vodnatými či naopak suchými skvrnami na květním konci plodu.

V případě, že je rostlinka napadena nekrózou, dodržujte rovnoměrnou závlahu, dostatečnou výživu a ošetřete ji například účinným chloridem vápenatým nebo speciálním listovým hnojivem.

Houbové choroby způsobuje mechanické poškození

Při pěstování paprik dávejte dobrý pozor, jak s nimi zacházíte. Špatné okopávání a další poškození rostlin způsobuje, že tato místa jsou napadána různými hnilobami. Ty se mohou šířit do všech míst od kořenů až po plody.

Účinnou ochranou je střídání plodin a hlavně včasné odstranění napadených rostlin, aby se hniloba nešířila dál. Pomoci může i desinfekce půdy.

Virová onemocnění jsou strašákem pěstitelů paprik

Virus mozaiky okurky, bronzovitost nebo skvrnitost jsou ta nejzávažnější virová a bakteriální onemocnění. Papriky jsou k nim poměrně náchylné.

Všechny tyto choroby způsobují různé deformace listů. Záleží na druhu a typu nemoci. Způsobují skvrnitost a hnědnutí listů i plodů. Při takovém napadení rostliny je nejlepším způsobem její likvidace.

Škůdci živočišného původu

Co nezpůsobí nižší formy života jako viry a bakterie, to mohou zapříčinit třeba obávané mšice, ale dokonce i ptáci. Ani svilušky, třásněnky, molice a různé housenky motýlů nejsou výjimkou. Papriky jsou jimi napadány poměrně často. Tvoří na nich bílé pavučinky nebo drobné kupičky černého trusu.

Proti některým přípravkům jsou například mšice či svilušky velmi odolné. Zpravidla ale zabírá přípravek na bázi draselné soli. To je prostředek chemický. Účinné ale mohou být i ty biologické. Často se užívá v boji proti škůdcům mšicomar a draví roztoči.

Pokud chcete docílit správné a hojné sklizně, dopřávejte paprikám dostatečný přísun živin včetně hnojení. Stačí použít speciální tekuté hnojivo alespoň 1x týdně, a to hlavně ve fázi růstu plodů.

Autor: Monika Tůmová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Pěstování paprik: Jak je pěstovat ve skleníku a ve venkovním prostředí

Pěstování paprik: Jak je pěstovat ve skleníku a ve venkovním prostředí

Většinu odrůd lze pěstovat i ve venkovním prostředí, ale má to svá pravidla. Papriky obecně holdují teplému a vlhkému klimatu, proto je pro ně ještě lepší, když rostou ve sklenících či fóliovnících.

Pěstování paprik: Jak je správně vysazovat?

Pěstování paprik: Jak je správně vysazovat?

Paprika je zelenina velmi oblíbená. Obsahuje nespočet důležitých vitamínů a je tak zdraví prospěšná. Někteří z vás se možná rozhodli, že se je pokusí pěstovat sami a nebudou se tak spoléhat na dodávky paprik do obchodních řetězců.


Pěstování paprik: předpěstování, výsadba a péče o ně

Pěstování paprik: předpěstování, výsadba a péče o ně

Paprika, zelenina původem z jižní Ameriky, je jednou z nejoblíbenějších a tvoří nedílnou součást našeho jídelníčku. Skýtá totiž rozmanitou škálu chutí, barev a tvarů a pozitivní je i pestrá možnost úprav.

Pěstování paprik: Vyzkoušejte chuť méně známých odrůd

Pěstování paprik: Vyzkoušejte chuť méně známých odrůd

Z obchodů znáte určitě jen standardní tvary a barvy tolik oblíbených paprik. Červená, zelená, žlutá. Chuťové dobré, ale už tak nějak nemají po této stránce moc co nabídnout. Chcete víc? Chcete rozšířit své pěstitelské i gastronomické možnosti?


Sítě proti hmyzu - výběr a montáž

Sítě proti hmyzu - výběr a montáž

V letních měsících nás může v domácnosti trápit velký výskyt hmyzu. Mouchy, včely, vosy či různí brouci a pavouci si razí cestu do našeho domu, kde nás pak obtěžují. Zabránit tomu můžeme tím, že na okna či dveře instalujeme sítě proti hmyzu.

Ochrana trávníku proti plísni sněžné

Ochrana trávníku proti plísni sněžné

Pokud chceme mít i na jaře trávník u domu v perfektním stavu a zdravý, je potřeba v tuto dobu přistoupit k několika krokům. Pokud tak neučiníme, vystavujeme se riziku, že trávník bude prakticky zničen. Velkou škodu může na zahradě po tání sněhu udělat plíseň sněžná. Jak jí zabránit, se dozvíte v dne…