Pěstování paprik: Jak účinně bojovat proti škůdcům a chorobám?
12. srpen 2012 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článekDali jste se na pěstování paprik, ale obáváte se nepříjemných škůdců či dalších možných chorob? Stačí rostlinky pouze hnojit, nebo je nutné použít i jiné prostředky, abyste docílili chutných a zdravých plodů? Jaké nemoci vůbec papriky mohou postihnout a jak proti nim bojovat? Podívejte se v našem dalším díle „paprikového“ seriálu.
ReklamaPapriky se stávají hitem domácího pěstování. Jsou totiž po dlouhá léta vyhledávanou kulinářskou plodinou. Jejich plody jsou výrazné, šťavnaté, zajímavě zbarvené a dodají jídlu tu správnou chuť. Navíc nabízí širokou škálu příchutí od pálivých až po delikátně jemné.
Jsou tu ale také velcí nepřátelé, kteří mohou zhatit naše plány o ideální sklizni. Škůdci a různé nemoci se bohužel nevyhýbají ani paprikám. Jaké choroby je mohou postihnout a jak s nimi účinně bojovat?
Fyziologické poruchy deformují listy
Jsou neparazitního původu a zpravidla napadají konce plodů a listy. Způsobují jejich deformace, které můžou mít genetický původ. Důvodem těchto deformací ale bývá i nedostatek vápníku v půdě, nepravidelné zavlažování, či přítomnost draslíku v půdě. Rozhodně květům a později plodům nesvědčí i přílišné výkyvy teplot.
Nejčastější nemocí bývá odumírání květních konců plodů, které je provázeno vodnatými či naopak suchými skvrnami na květním konci plodu.
V případě, že je rostlinka napadena nekrózou, dodržujte rovnoměrnou závlahu, dostatečnou výživu a ošetřete ji například účinným chloridem vápenatým nebo speciálním listovým hnojivem.
Houbové choroby způsobuje mechanické poškození
Při pěstování paprik dávejte dobrý pozor, jak s nimi zacházíte. Špatné okopávání a další poškození rostlin způsobuje, že tato místa jsou napadána různými hnilobami. Ty se mohou šířit do všech míst od kořenů až po plody.
Účinnou ochranou je střídání plodin a hlavně včasné odstranění napadených rostlin, aby se hniloba nešířila dál. Pomoci může i desinfekce půdy.
Virová onemocnění jsou strašákem pěstitelů paprik
Virus mozaiky okurky, bronzovitost nebo skvrnitost jsou ta nejzávažnější virová a bakteriální onemocnění. Papriky jsou k nim poměrně náchylné.
Všechny tyto choroby způsobují různé deformace listů. Záleží na druhu a typu nemoci. Způsobují skvrnitost a hnědnutí listů i plodů. Při takovém napadení rostliny je nejlepším způsobem její likvidace.
Škůdci živočišného původu
Co nezpůsobí nižší formy života jako viry a bakterie, to mohou zapříčinit třeba obávané mšice, ale dokonce i ptáci. Ani svilušky, třásněnky, molice a různé housenky motýlů nejsou výjimkou. Papriky jsou jimi napadány poměrně často. Tvoří na nich bílé pavučinky nebo drobné kupičky černého trusu.
Proti některým přípravkům jsou například mšice či svilušky velmi odolné. Zpravidla ale zabírá přípravek na bázi draselné soli. To je prostředek chemický. Účinné ale mohou být i ty biologické. Často se užívá v boji proti škůdcům mšicomar a draví roztoči.
Pokud chcete docílit správné a hojné sklizně, dopřávejte paprikám dostatečný přísun živin včetně hnojení. Stačí použít speciální tekuté hnojivo alespoň 1x týdně, a to hlavně ve fázi růstu plodů.
Autor: Monika Tůmová
[Nahoru ↑]
ReklamaVložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!