Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Pěstování bylinek doma: Bazalka po celý rok

13. červen 2010 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článek

Bylinky byly nedílnou součástí kuchyně našich předků. Bez nich by jídlo neochutili – neexistovali totiž nejrůznější náhražky a směsi na dochucení vepřového, kuřecího nebo rybího masa. Bazalka, rozmarýn, dobromysl, majoránka nebo kmín rostly běžně na zahrádkách, kde byly po celé jaro a léto po ruce. Na zimu se bylinky nasušily.

Reklama

Bylinky pěstujte doma

Pokud holdujete zdravým pokrmům a chcete doplnit vitamíny nebo vyřešit nejrůznější zdravotní potíže, zkuste si vypěstovat bylinky sami. Vůbec nevadí, že nemáte vlastní záhonek. Většinu bylinek a koření lze vypěstovat v květináči. Dnes začneme s velmi nenáročnou, ale v kuchyni velmi vděčnou bazalkou.

Bazalka přišla z Indie

Bazalka podle všeho pochází z Indie, ale v Evropě byla známá již ve středověku. Ačkoli je bazalka využívána především v kuchyni, má také léčebné účinky a pomáhá především při potížích s dýcháním, pozitivně působí také na zažívání. Nejznámější je bazalka se svěže zelenými listy, k dostání je ale i bazalka s vínovým zabarvením.

Bazalka – nenáročná bylinka

Bazalce stačí opravdu málo – v podstatě jen světlo, teplo a dostatek vody. Pro pěstování bazalky (i dalších bylin) se hodí především klasické květináče z pálené hlíny, které na rozdíl od těch umělohmotných propouští vzduch ke kořenům rostlin. Květináč naplňte zeminou, nasypte dostatek semínek, zakryjte je substrátem a zalijte.

Bazalka potřebuje vodu a světlo

Květináč s bazalkou umístěte na slunné, teplé místo – ideálně na parapet u okna. Pravidelně rostlinky zalévejte a intenzitu zálivky přizpůsobte teplotě pokoje a počasí. Pokud je venku horko a na bazalku celý den praží slunce, potřebuje více vody než v chladnějších dnech. Nedostatek vody poznáme tak, že rostlina bude mít svěšené lístky – nic se ale neděje, po zalití se většinou vzpamatuje.

Bazalka roste velmi rychle a v podstatě již za pár dní můžeme sklízet první lístky. Ty lze použít do salátů, posekané na dochucení masa, těstovin nebo pizzy. Bazalku můžeme v bytě pěstovat po celý rok, proto není nutné si její lístky sušit – čerstvé jsou přece jen chutnější.

Tip: Špagety s lučinou a bazalkou

Ingredience: špagety, lučina, čerstvé listy bazalky, jedna cibule, tři stroužky česneku, olivový olej, cherry rajčátka

Postup: Špagety uvaříme v osolené vodě. Cibuli pokrájíme najemno a osmahneme na olivovém oleji. Když je cibule lehce osmahnutá, přidáme lisovaný česnek, pokrájená rajčátka a krátce orestujeme. Nakonec vmícháme lučinu a listy bazalky. Uvařené špagety přidáme na pánev, vše promícháme a servírujeme.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 4.88 hvězdiček / Hodnoceno: 8x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Pěstování bylinek: Co a jak si vypěstovat?

Pěstování bylinek:  Co a jak si vypěstovat?

Bylinky byly neopominutelnou součástí zahrádek našich předků. Používaly se jako přísady do pokrmů a především se s nimi léčily nejrůznější neduhy. Pokud si chcete zpestřit své kulinářské výtvory čerstvými bylinkami nebo si připravit vlastní léčivé odvary, jen nejvyšší čas si bylinky vysít.

Jak na pěstování fuchsie?

Jak na pěstování fuchsie?

Vypěstovat si krásné květiny na své vlastní zahradě je mnohdy poměrně složitou záležitostí. V případě, že se zvolí nějaký nenáročný druh květin, je ovšem velmi pravděpodobné, že se dopracují ke zdárnému výsledku i méně zdatní zahradníci. Jedním z takovýchto druhů květin jsou zcela jistě také fuchsie…


Pěstování masožravých rostlin

Pěstování masožravých rostlin

V dnešním článku se zaměříme na rostliny, které si můžeme pořídit domů či na zahradu. Konkrétně bude řeč o speciální skupině, která je pěstitele často lahůdkou. Řeč je o masožravých rostlinách. Jejich obliba jde v posledních letech nahoru, neboť se jedná o velmi zajímavé rostliny, které nepotřebují …

Postavte si doma infrasaunu snadno a rychle

Postavte si doma infrasaunu snadno a rychle

Zdravé saunování můžete mít dostupné ihned. Nemusíte nikam docházet, nemusíte platit žádné vstupné. Saunu si totiž můžete vybudovat přímo u vás doma. Instalace sauny s infračerveným zářením je totiž jednoduchá, rychlá a má pozitivní vliv na zdraví.


Cvičení doma: Jak na to?

Cvičení doma: Jak na to?

S příchodem sluníčka už pomalu každý z nás začíná přemýšlet nad tím, kde shodit kila nabraná po zimě. Pro ty, kteří nechtějí navštěvovat fitness centra, kam často chodí lidé s výraznější kondičkou a propracovanější postavou, může být ideální cvičení

Sauna u vás doma

Sauna u vás doma

Zdraví je jednou z nejvíce ceněných hodnot a pro většinu lidí vůbec tou nejcennější hodnotou. A zdraví můžeme posilovat mimo jiné i pomocí sauny. Kromě veřejných saun si však lze saunování užít i v soukromí. Domácí sauna poskytne veškerý komfort a vy už se tak nebudete muset spoléhat na otevírací h…