Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Přichází jaro - nejvhodnější doba na přesazování rostlin

27. březen 2011 - Rubrika: Zahrada - Komentáře: 1

S příchodem jara nastává ta správná doba nejen na přípravu vaší zahrady, ale také na přesazení vašich pokojových rostlin. Aby se mohly co nejlépe rozvíjet, je potřeba jim po dlouhé zimě poskytnout nové živiny. Jak rostliny přesazovat, a na co nezapomenout?

Reklama

Kdy přesazovat

Nejvhodnější doba na přesazování rostlin je právě konec března. To, že rostlinu je potřeba přesadit, poznáte snadno. Kořeny vyrůstají na povrch květináče, půda velmi rychle vysychá. Rostlina navíc roste velmi pomalu, a nevypadá svěže. I když ale rostlina „nevolá“ po přesazování, stejně je vhodné doplnit substrát novou vrstvou, a tím dodat nové živiny.

Jak vybrat zeminu

V hobby marketech se dnes prodává široké spektrum substrátů. Samozřejmě záleží na tom, jaké rostliny budete přesazovat. Jinou zeminu si žádají palmy a jinou kvetoucí rostliny. Nejste-li si jisti, neváhejte zajít přímo do květinářství, kde vám určitě poradí. Naprosto nevhodná je zem ze zahrady. Ta totiž může obsahovat choroboplodné zárodky nebo živiny, které vaši pokojovou rostlinu mohou zničit.

Jak vybrat nový květináč

Nový květináč je při přesazování rostlin nezbytností. Důležitá je správná velikost. V průměru by měl být větší přibližně o dva centimetry. Ideální je, když vám starý květináč bude zapadat do nového. Pro oblíbené palmy se květináč spíše hlubší a úzký, pro kaktusy nebo azalky můžete použít mělčí obal.

Na trhu je dnes k dispozici mnoho typů květináčů. Květináč by měl mít odtokové otvory. Zvolíte-li plastový květináč, nebudete muset rostlinu tak často zalévat. U hliněného zase rostlinu nepřelijete, neboť dobře saje vodu.

Jdeme na přesazování

Máme-li nakoupeny všechny potřebné věci, můžeme se pustit do přesazování. Nejprve opatrně vyjmeme rostlinu, odstraníme starou zeminu a uhnilé kořeny. Do květináče nasypeme nejprve písek nebo keramické střepy(nevyžadují všechny rostliny). Poté přisypeme část substrátu. Do květináče uložíme rostlinu, a pomalu dosypáváme po obvodu substrát. Rostlina by měla být tak hluboko, jako v předchozím květináči. Květinu poté důkladně zalijeme vlažnou vodou, a alespoň na dva týdny postavíme na světlé místo(ale ne na přímé slunce). Hnojivo můžete přidat až po přibližně třech týdnech.

Autor: Jan Potůček

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Qqyuu5TeZc

úterý, 3. leden 2017
12:46

That's an expert answer to an inietestrng question


Napsal: Qqyuu5TeZc [Odpovědět]


Čtěte také...

Přesazování pokojových rostlin: Jak postupovat?

Přesazování pokojových rostlin: Jak postupovat?

Podzim a jaro jsou dvě období vhodná pro přesazování pokojových rostlin. Ne vždy je nutné ale rostliny přesazovat. Rostliny může bez nutnosti přesazení udržovat svěží určitý přípravek.

Pěstování masožravých rostlin

Pěstování masožravých rostlin

V dnešním článku se zaměříme na rostliny, které si můžeme pořídit domů či na zahradu. Konkrétně bude řeč o speciální skupině, která je pěstitele často lahůdkou. Řeč je o masožravých rostlinách. Jejich obliba jde v posledních letech nahoru, neboť se jedná o velmi zajímavé rostliny, které nepotřebují …


Trh bydlení 2011: Vhodná doba pro koupi nemovitosti?

Trh bydlení 2011: Vhodná doba pro koupi nemovitosti?

Přemýšlíte o tom, že byste si letos rádi pořídili nový byt? Váháte, zda je pravá chvíle pro tak velkou investici? Ceny bytů se snižují, úrokové sazby hypoték se mírně navyšují. Zvažte dobře své rozhodnutí! Pokud uvažujete o koupi nemovitosti, letošní rok určitě nepatří mezi ty špatné. Ceny bytů s…

TZ: Vypěstujte si zdravou zeleninu: Právě nyní je vhodná doba na první výsevy

TZ: Vypěstujte si zdravou zeleninu: Právě nyní je vhodná doba na první výsevy

I když zima ještě zdaleka neskončila, už nyní bychom se měli začít připravovat na první výsevy. Předpěstování sazeniček se vyplatí u mnoha druhů zeleniny, ze které se chcete na své zahrádce těšit po zbytek roku.


Mulčovací kůra: Využití na zahradě

Mulčovací kůra: Využití na zahradě

Každý zkušený zahrádkář jistě dobře ví, k čemu se využívá mulčovací kůra a co to vlastně je mulčování. Těm z vás, kteří teprve se zahradničením začínají, poradíme a vysvětlíme postup mulčování.

TZ: Jarní potěšení pro vás i váš balkon

TZ: Jarní potěšení pro vás i váš balkon

Dalo by se říci, kolik budov, tolik různých druhů balkónů a teras. Balkón je ideálním místem pro odpočinek, slunění se i večerní posezení s přáteli. Právě tím je tento oblíbený prostor vystaven značné mechanické zátěži.