Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Mulčovací kůra: Využití na zahradě

4. srpen 2013 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článek

Každý zkušený zahrádkář jistě dobře ví, k čemu se využívá mulčovací kůra a co to vlastně je mulčování. Těm z vás, kteří teprve se zahradničením začínají, poradíme a vysvětlíme postup mulčování.

Reklama

K čemu slouží mulčování půdy?

Mulčování je speciální ochranou půdy, kdy se na ni aplikují přírodní materiály. Jedná se hlavně o štěpek, kamení a kůru. Právě mulčovací kůra je dnes nejběžnějším materiálem při úpravě zahrady.

Mulčovat můžete téměř vše, co máte na zahradě vysazeno. Mulčování půdy tak lze provádět u velkých stromů, skupin rostlin i u samostatných rostlinek.

Hlavním pozitivem, které použití mulčovací kůry nebo jiných přírodních materiálů přináší, je snížení vypařování vody a ochrana jejího povrchu. Pakliže na půdu použijete mulčovací kůru, nebude také docházet k tak velké tvorbě plevele.

Kdy je vhodná doba pro mulčování?

Jistě se ptáte, kdy mulčovací kůru použít, kdy je na její aplikaci nejvhodnější doba. Pak vězte, že je dobré ji na povrch půdy dát >ihned po výsadbě a zalití rostlin. Mulčovat však lze i u starších, již odrostlejších rostlin. Zde je ale na místě nejprve půdu odplevelit.

Použití mulčovací textilie

Před tím, nežli budete aplikovat samotnou mulčovací kůru, je vhodné na povrch položit speciální mulčovací textilii. Tím docílíte toho, že nebude nutné použít tak velké množství mulčovacího materiálu.

Jak hrubou mulčovací kůru použít?

V obchodech jsou k dostání mulčovací kůry v různých hrubostech. Jemnou mulčovací kůru lze doporučit spíše u malých rostlin. Pakliže jsou rostliny jsou přeci jen odrostlejší, pak si pořidťe hrubší mulčovací kůru.

Nyní už víte, že mulčování rozhodně rostlinkám na vaší zahradě neuškodí, ba právě naopak. Půda nebude vysychat, nebude se zde tvořit tolik plevele a rostliny budou tím pádem zdravější a vitálnější.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Využití dešťové vody

Využití dešťové vody

Také nemáte rádi dny, kdy z nebe padají dešťové kapky a Vy kvůli dešti nemůžete sedět na zahrádce před domem, nebo jít na procházku? Většina lidí nemá déšť v oblibě, nicméně i dešťová voda může být pro naši domácnost užitečná. V následujícím článku se pokusíme najít důvody, proč je dobré dešťové kap…

Využití polystyrenu ve stavebnictví: Nejen ekologická izolace

Využití polystyrenu ve stavebnictví: Nejen ekologická izolace

Pěnový polystyren, tzv. EPS, patří v rámci tepelně izolačních výrobků mezi nejekologičtější materiály. Vyplývá to ze zprávy BRE1, která se zabývala ekologickým dopadem stavebních materiálů a mezi nimi i izolací na životní prostředí. EPS v ní dosáhl nejvyššího možného ratingu A+. Pěnový polystyre…


Pochůzné sklo: Využití v domě

Ve stále větším počtu rodinných domů se využívá sklo nejen do oken či dveří, ale tvoří například také schodiště nebo zábradlí, případně i celou podlahu. Jak je možné, že takové sklo vydrží nápor lidské chůze a nerozbije se?

Infrapanely: Princip a možnosti využití

Infrapanely: Princip a možnosti využití

Pro vytápění domácností, tedy rodinných domů i bytů, se v dnešní době vyplatí investovat do infratopení. Infrapanely fungují na poměrně jednoduchém principu, který lze do značné míry přirovnat ke způsobu vytápění pomocí kachlových kamen. Elektrickou energií, která prochází karbonovým vláknem, je ohř…


Voda v zahradě

Voda v zahradě

Zahrada u domu by měla být co nejpřirozenější. A protože i ve volné přírodě se setkáme s různými vodopády, jezírky a tůněmi, je dobré na naši zahradu zakomponovat také vodní dílka. Voda v různých formách dokáže zahradu nesmírně oživit.

Gabionové konstrukce a jejich použití v zahradě

Gabionové konstrukce a jejich použití v zahradě

Ke zpevnění svahu na zahradě si můžeme vypomoci umístěním gabionových konstrukcí. Gabionové konstrukce jsou samonosné drátěné koše, které jsou vyplněny kamením. Jejich umístěním dosáhneme větší stability svahu, gabiony také staticky spolupůsobí s terénem.