Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Trh bydlení 2011: Vhodná doba pro koupi nemovitosti?

13. únor 2011 - Rubrika: Úspory a finance - reaguj na článek

Přemýšlíte o tom, že byste si letos rádi pořídili nový byt? Váháte, zda je pravá chvíle pro tak velkou investici? Ceny bytů se snižují, úrokové sazby hypoték se mírně navyšují. Zvažte dobře své rozhodnutí!

Reklama

„Situace na trhu bydlení se zlepšuje,“ takový pocit získal čtenář z pátečního vydání (4. 2. 2011) Lidových novin. Titulek článku hlásal: „ 2011: vhodná doba se stěhovat“ a dále: „Ceny bytů, úrokové sazby hypoték i výše tržních bytů budou v letošním roce výhodné“ či např. „Bytů je moc, proto zlevňují“.

Z článku se čtenář mohl dozvědět, že letošní rok bude tím vhodným pro investici do nemovitosti. Nové byty od developerů zlevnily zhruba o 20 % a dle realitních expertů budou muset jít s cenou ještě níž, neboť nabídka stále převažuje nad poptávkou. Ceny nemovitostí neporostou, na většině míst republiky budou navíc dále klesat. Stejně tak tržní nájmy.

Odborníci z portálu Hypoindex mají ovšem jiný názor. Developeři ceny nemovitostí nijak radikálně nesnižují a ani nemění svůj přezíravý přístup ke klientům. Je sice pravda, že nabídka převyšuje poptávku, nicméně developeři odmítají příliš zlevňovat neprodané byty z období stavebního boomu před krizí, jednoduše proto, by nezhoršili výsledky svého hospodaření.

Úrokové sazby hypoték: Porostou, nebo klesnou?

Dle Libora Ostatka, ředitele společnosti Golem Finance, kterého páteční Lidové noviny citovaly, zůstane financování bydlení po celý rok dostupné. Úrokové sazby zůstanou blízko svého dna a hypotéka tak bude cenově dostupná a vhodnější pro větší objemy než úvěr ze stavebního spoření.

Jak se ale jistě shodne většina finančních poradců a realitních makléřů, s větším zájmem o nemovitosti přichází i zvýšení úrokové sazby hypoték. Není tomu jinak ani letos. Tento týden již některé banky oznámily mírné zvýšení úrokových sazeb. Nedochází k nijak markantnímu nárůstu a ani se žádný markantní nárůst v letošním roce neočekává, přesto se zájemcům o koupi nemovitosti o něco navýší cena. Pokud o koupi nemovitosti uvažujete a plánujete vzít si hypotéku, určitě se vyplatí porovnat konkurenci. Můžete tím své náklady na nové bydlení snížit.

Koupit byt či pronajmout?

Portál Maxibydlení rozhodně může souhlasit s experty na realitní trh, že pokud se někdo rozhodne zůstat ve městě, ve kterém bydlí, vyplatí se mu byt pořídit. Pokud se plánuje časem odstěhovat, je výhodnější si byt pronajmout. Pronájmy ve většině českých měst zlevňují.

2011: Vhodná doba pro koupi nemovitosti?

Pokud uvažujete o koupi nemovitosti, letošní rok určitě nepatří mezi ty špatné. Ceny bytů se nachází na přijatelné úrovni, úrokové sazby hypoték by měly po celý letošní rok zůstat na přibližně stejné úrovni.

Vždy se oplatí, zjistit si, jak se pohybují ceny bytů v lokalitě, kde se hodláte usadit. Např. na portálu Reality Čechy si můžete vygenerovat průměrnou cenu bytu za posledních pět měsíců. Dozvíte se například, že v Plzni byste v září 2010 pořídili byt 3+1 průměrně za 2 095 086 Kč, v říjnu za 2 147 527 Kč, v prosinci za 2 080 915 Kč, v lednu za 1 800 507 Kč a v únoru za 1 857 679 Kč. Vidíte tak, že oproti září byste nyní ušetřili 237 407 Kč. No řekněte sami, není to poměrně velká úspora?

Vždy záleží na dané lokalitě, velikosti bytu a na tom, zda se jedná o nový či starší byt. Záleží na Vás, abyste se rozhodli, co preferujete a poté je dobré začít sledovat ceny nemovitostí. Pokud uvažujete o úvěru či hypotéce, určitě je dobré sledovat výši úrokových sazeb. To, co ušetříte na samotné ceně bytu, můžete poté ztratit díky vyšší úrokové sazbě.

hypoteka

Autor: Martina Nováková

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

TZ: Vypěstujte si zdravou zeleninu: Právě nyní je vhodná doba na první výsevy

TZ: Vypěstujte si zdravou zeleninu: Právě nyní je vhodná doba na první výsevy

I když zima ještě zdaleka neskončila, už nyní bychom se měli začít připravovat na první výsevy. Předpěstování sazeniček se vyplatí u mnoha druhů zeleniny, ze které se chcete na své zahrádce těšit po zbytek roku.

Jak postupovat při koupi bydlení

Jak postupovat při koupi bydlení

Pořízení nového bydlení je jedním z nejvíce zásadních kroků, které během svého života většina z nás udělá. Nový domov je jakýmsi přelomem. Počítáte samozřejmě s tím, že v něm budete žít po celý život, minimálně pak po dlouhá léta. Z tohoto důvodu je


5 zádrhelů při koupi bydlení

5 zádrhelů při koupi bydlení

Chcete koupit byt, ale marně v paměti pátráte po nějakém know-how. Ve škole jste se o nemovitostech ani katastru nic neučili. Moc vám k tomu asi neřekli ani rodiče, pokud nejsou zrovna realitní makléři.

Developerské projekty 2011: Bydlení v Praze - aktuální nabídka nových bytů

Developerské projekty 2011: Bydlení v Praze - aktuální nabídka nových bytů

Ještě před rokem dvěma se nahlas hovořilo o tom, že stavebnictví je v hlubokém útlumu a v České republice nevznikají prakticky žádné nové domy a byty. Dnes je však situace výrazně lepší. Vždyť jen v okolí našeho hlavního města vzniká nyní hned několik moderních staveb, developerské projekty Praha ji…


Přichází jaro - nejvhodnější doba na přesazování rostlin

Přichází jaro - nejvhodnější doba na přesazování rostlin

S příchodem jara nastává ta správná doba nejen na přípravu vaší zahrady, ale také na přesazení vašich pokojových rostlin. Aby se mohly co nejlépe rozvíjet, je potřeba jim po dlouhé zimě poskytnout nové živiny. Jak rostliny přesazovat, a na co nezapomenout?

Koupě nemovitosti: nový či starší byt?

Koupě nemovitosti: nový či starší byt?

Uvažujete o koupi bytu? Nemůžete se rozhodnout, zda raději nový, či starší byt? Při rozhodování by měl vzít zájemce v potaz všechna pro a proti, která sebou koupě bytu nese a nedělat unáhlená rozhodnutí. Podle čeho se rozhodovat?