Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

5 zádrhelů při koupi bydlení

21. květen 2014 - Rubrika: Tipy a triky - reaguj na článek

Chcete koupit byt, ale marně v paměti pátráte po nějakém know-how. Ve škole jste se o nemovitostech ani katastru nic neučili. Moc vám k tomu asi neřekli ani rodiče, pokud nejsou zrovna realitní makléři. Přitom jde o koupi vašeho života – částku v řádu milionů investujete asi poprvé a naposledy. Seznamte se s pěti zádrhely, které by vám mohly koupi bytu zkomplikovat, kdybyste nebyli dobře připraveni.

1. Podepsali jste rezervační smlouvu a už nemůžete vycouvat

Realitní makléři vás budou tlačit k podpisu rezervační smlouvy už na první prohlídce, ale uvědomte si, že vycouvat z koupě bude od této chvíle velmi drahé. Rezervační poplatek obvykle odpovídá výši provize realitní kanceláře. Nepodepisujte proto dříve, než prověříte technický i právní stav nemovitosti a shodnete se na znění kupní smlouvy.

2. Skryté vady bytu se nepodařilo odhalit, překvapí vás později

Zádrhel, který se může projevit až po letech, kdy v novém bytě bydlíte, to jsou skryté vady nemovitosti. Zběžnou laickou prohlídkou je nezjistíte – patří k nim například tepelné mosty, staré rozvody elektřiny nebo plesnivé zdi, ale také právní vady, jako jsou věcná břemena a zástavy. Požádejte stavaře, architekty a právníky, aby nemovitost proklepli.

3. Kupní cena je vysoká, ale nedaří se vám ji snížit

Slyšeli jste hodně o tom, že je možné smlouvat o cenách nemovitostí, ale vám nechce realitní makléř ustoupit ani o pár tisícovek. Jak se vyhnout tomu, abyste koupili byt za nabídkovou cenu, a tedy vysoko nad průměrem? Nedávejte najevo, jak vám na bytě záleží, a místo toho argumentujte věcně. Zjistěte si, co všechno ovlivňuje cenu vašeho bydlení.

4. Hypotéka nepokryje kupní cenu kvůli nízkému odhadu

Čáru přes rozpočet vám může udělat odhadce, zejména když nemáte vlastní zdroje a chcete si vzít hypotéku na 100 % kupní ceny. Banka nikdy nedává úvěry podle toho, za kolik jste byt koupili. Řídí se odhadem ceny nemovitosti, který je většinou nižší. Můžete tomu předejít, pokud si odhad zaplatíte sami ještě předtím, než podepíšete kupní smlouvu.

5. Uschovali jste finanční prostředky v realitce, riskujete

Vlastníkem nemovitosti se stanete až zápisem vlastnického práva do katastru nemovitostí. Kupní cena by proto až do té doby měla být v úschově, neposílejte ji prodávajícímu na účet. Aby byly vaše peníze v bezpečí, musí jít o advokátní, notářskou nebo bankovní úschovu. Nezapomínejte, že realitní kancelář je s.r.o. a ručí jenom do 200 tisíc Kč.

Bezpečný průběh koupě bytu bez zádrhelů vám obvykle nemůže zajistit realitní kancelář, který zastupuje prodávajícího – chce rychle prodat nemovitost a často ani nedokáže kupujícím poradit kvalifikovaně.

Služba, kterou potřebujete, se jmenuje zastupování kupujících a nabízí ji společnost Home Institute. Budou vás doprovázet celým procesem od první prohlídky až do úspěšného převodu v katastru a vyjednají pro vás slevu.

-got-

Autor: PR inzerce

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Jak postupovat při koupi bydlení

Jak postupovat při koupi bydlení

Pořízení nového bydlení je jedním z nejvíce zásadních kroků, které během svého života většina z nás udělá. Nový domov je jakýmsi přelomem. Počítáte samozřejmě s tím, že v něm budete žít po celý život, minimálně pak po dlouhá léta. Z tohoto důvodu je

Trh bydlení 2011: Vhodná doba pro koupi nemovitosti?

Trh bydlení 2011: Vhodná doba pro koupi nemovitosti?

Přemýšlíte o tom, že byste si letos rádi pořídili nový byt? Váháte, zda je pravá chvíle pro tak velkou investici? Ceny bytů se snižují, úrokové sazby hypoték se mírně navyšují. Zvažte dobře své rozhodnutí! Pokud uvažujete o koupi nemovitosti, letošní rok určitě nepatří mezi ty špatné. Ceny bytů s…


Lofty: Bydlení v netradičních prostorách

Lofty: Bydlení v netradičních prostorách

Bydlet se dá v různých objektech. Zatímco většina z nás si s pojmem bydlení spojí klasický rodinný dům nebo byt, někteří nadšenci si vytvořili zcela jiný prostor, v němž žijí. Velmi zajímavou alternativou ke klasickým rodinným domům a bytům jsou takzvané lofty.

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení a kolik činí?

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení a kolik činí?

Příspěvek na bydlení v tuzemsku využívají tisíce lidí. Jedná se o finanční pomoc od státu ve chvíli, kdy mají rodiny či jednotlivci nízké příjmy a nemohli by tak bydlení zaplatit.


Mobilní domy k trvalému bydlení

Mobilní domy k trvalému bydlení

Přemýšlíte, že si pořídíte vlastní dům, ale nemáte našetřené peníze, nechcete si brát hypotéku a nemáte čas čekat, až vyřídíte stavební povolení a postavíte dům? Pokud potřebujete bydlet levně, rychle a pohodlně, jsou řešením mobilní domy.

Jaké budou ceny bytů v roce 2015? Trh bydlení se výrazně stabilizoval

Jaké budou ceny bytů v roce 2015? Trh bydlení se výrazně stabilizoval

Situace na trhu bydlení se v letošním roce stabilizovala. Tuto zprávu určitě uvítají jak samotní zájemci o koupi bytu či domu, tak i developerské společnosti Díky zvyšujícímu se zájmu o koupi nového bydlení mohou developeři zahájit výstavbu a následně prodej nových lokalit. Dobrou zprávou pro zájemc…