Kdo má nárok na příspěvek na bydlení a kolik činí?
7. únor 2014 - Rubrika: Úspory a finance - reaguj na článekPříspěvek na bydlení v tuzemsku využívají tisíce lidí. Jedná se o finanční pomoc od státu ve chvíli, kdy mají rodiny či jednotlivci nízké příjmy a nemohli by tak bydlení zaplatit.
Reklama- Nárok na příspěvek
- Náklady na bydlení
- Výše příspěvku na bydlení
- Výplata příspěvku na bydlení
- Kde podat žádost
Nárok na příspěvek
Pakliže máte nízké příjmy a dostáváte se do situace, kdy skoro nejste schopni z vydělaných peněz vyžít a platit nájem či ostatní náklady na bydlení, může zkusit požádat o příspěvek na bydlení.
Ten je určen vlastníkům nebo nájemcům bytů, kteří v dané domácnosti mají přihlášený trvalý pobyt. Náklady na bydlení však musejí dosahovat minimálně 30% celkových příjmů domácnosti. Výjimku pak tvoří bydlení v Praze, kde náklady na bydlení musí přesahovat 35% příjmů. Zároveň platí, že náklady musí být nižší než normativní náklady, které stanovuje zákon.
Náklady na bydlení
Do nákladů na bydlení, jejichž procento z příjmů je při posuzování žádosti o příspěvek na bydlení podstatné, se zahrnuje nejen nájemné, ale také veškeré služby a energie, které je potřeb platit.
Výše příspěvku na bydlení
Jistě vás zajímá, jaká je výše příspěvku na bydlení, který je jednou z forem dávek na bydlení. Pak vězte, že zákon stanovuje příspěvek jako rozdíl mezi normativními náklady na bydlení a příjmem domácnosti, který je vynásoben koeficientem 0,3, v případě bydlení v Praze pak 0,35.
Výplata příspěvku na bydlení
Právní úprava zmiňuje také dobu, po kterou je možné pobírat příspěvek na bydlení. Platí zde, že může být vyplácen pouze po dobu 84 měsíců v období 10 let. Výjimku tvoří pouze domácnosti, kde žijí osoby starší 70 let, případně pak osoby se zdravotním postižením. Ty mohou příspěvek na bydlení využívat bez omezení.
Kde podat žádost o příspěvek na bydlení?
Žádost o příspěvek na bydlení je nutné podat na místně příslušném Úřadů práce. K tomu, abyste mohli žádost podat, je potřeba prokázat své příjmy a také náklady na bydlení. Z těchto údajů pak bude vypočteno, zda na příspěvek máte nárok, nebo jestli podmínky pro jeho vyplacení nesplňujete.
Autor: Roman Beneš
Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+
[Nahoru ↑]
ReklamaVložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!