Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení a kolik činí?

7. únor 2014 - Rubrika: Úspory a finance - reaguj na článek

Příspěvek na bydlení v tuzemsku využívají tisíce lidí. Jedná se o finanční pomoc od státu ve chvíli, kdy mají rodiny či jednotlivci nízké příjmy a nemohli by tak bydlení zaplatit.

Reklama

Nárok na příspěvek

Pakliže máte nízké příjmy a dostáváte se do situace, kdy skoro nejste schopni z vydělaných peněz vyžít a platit nájem či ostatní náklady na bydlení, může zkusit požádat o příspěvek na bydlení.

Ten je určen vlastníkům nebo nájemcům bytů, kteří v dané domácnosti mají přihlášený trvalý pobyt. Náklady na bydlení však musejí dosahovat minimálně 30% celkových příjmů domácnosti. Výjimku pak tvoří bydlení v Praze, kde náklady na bydlení musí přesahovat 35% příjmů. Zároveň platí, že náklady musí být nižší než normativní náklady, které stanovuje zákon.

Náklady na bydlení

Do nákladů na bydlení, jejichž procento z příjmů je při posuzování žádosti o příspěvek na bydlení podstatné, se zahrnuje nejen nájemné, ale také veškeré služby a energie, které je potřeb platit.

Výše příspěvku na bydlení

Jistě vás zajímá, jaká je výše příspěvku na bydlení, který je jednou z forem dávek na bydlení. Pak vězte, že zákon stanovuje příspěvek jako rozdíl mezi normativními náklady na bydlení a příjmem domácnosti, který je vynásoben koeficientem 0,3, v případě bydlení v Praze pak 0,35.

Výplata příspěvku na bydlení

Právní úprava zmiňuje také dobu, po kterou je možné pobírat příspěvek na bydlení. Platí zde, že může být vyplácen pouze po dobu 84 měsíců v období 10 let. Výjimku tvoří pouze domácnosti, kde žijí osoby starší 70 let, případně pak osoby se zdravotním postižením. Ty mohou příspěvek na bydlení využívat bez omezení.

Kde podat žádost o příspěvek na bydlení?

Žádost o příspěvek na bydlení je nutné podat na místně příslušném Úřadů práce. K tomu, abyste mohli žádost podat, je potřeba prokázat své příjmy a také náklady na bydlení. Z těchto údajů pak bude vypočteno, zda na příspěvek máte nárok, nebo jestli podmínky pro jeho vyplacení nesplňujete.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Cena plynu 2011: Kolik budeme platit?

Cena plynu 2011: Kolik budeme platit?

Vaříte doma na plynu? Nebo ho používáte k vytápění a ohřevu vody? Pak vás určitě zajímá, kolik za plyn budete platit v roce 2011. Záleží na tom, jakého dodavatele plynu máte, protože někteří dodavatelé plynu zlevňovali, zatímco jiní zdražovali. Podívejte, jak je na tom váš dodavatel.

Stavba plotu: Na kolik peněz vyjde?

Stavba plotu: Na kolik peněz vyjde?

Plot tvoří nedílnou součást pozemku. Jako majitelé nemovitosti byste rozhodně měli usilovat o to, aby váš pozemek byl kvalitně oplocen. Zabráníte tak případným vniknutím cizích osob do míst, kde nemají bez vašeho povolení co dělat. Na kolik ale vyjde stavba plotu?


Na kolik vás vyjde nový bazén a příslušenství?

Na kolik vás vyjde nový bazén a příslušenství?

Venkovní bazény jsou velmi oblíbenými doplňky u mnoha rodinných domů. Mít na zahradě postavený bazén znamená, že už nemusíte pokaždé, když se chcete vykoupat nebo alespoň svlažit, běhat na plovárnu, k rybníku, řece nebo pod sprchu do koupelny. Na kolik vás ale vyjde pořízení nového bazénu a také nák…

Vyvložkování komína: Proč je důležité a na kolik vás vyjde

Vyvložkování komína: Proč je důležité a na kolik vás vyjde

Komín, který je součástí rodinného domu, je často příčinou neštěstí. Při jeho nesprávné údržbě a špatném technickém stavu totiž snadno může dojít k zahoření usazených zplodin. Často se také stává, že neprůchodný komín způsobí, že spaliny nevycházejí z domu, naopak se dostávají do interiéru. To se pa…


Kolik stojí v průměru zateplení rodinného domu a jaká část z této sumy je za izolační materiál?

Kvalitní zateplovací systém tzv, ETICS stojí v průměru kolem 1 000 až 1 400 Kč/m2, když budete počítat veškeré práce a technické vybavení, tj. pronájem lešení, kotvení systému apod. Podíl samotného izolačního materiálu je přitom asi 10-15 % ceny.

Jak postupovat při koupi bydlení

Jak postupovat při koupi bydlení

Pořízení nového bydlení je jedním z nejvíce zásadních kroků, které během svého života většina z nás udělá. Nový domov je jakýmsi přelomem. Počítáte samozřejmě s tím, že v něm budete žít po celý život, minimálně pak po dlouhá léta. Z tohoto důvodu je