Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Jaké budou ceny bytů v roce 2015? Trh bydlení se výrazně stabilizoval

18. březen 2015 - Rubrika: Úspory a finance - reaguj na článek

Situace na trhu bydlení se zlepšuje, developeři a majitelé rezidenčních nemovitostí si mohou oddychnout. Po předloňském propadu poptávky, který způsobil snížení cen nových rezidenčních nemovitostí v průměru o 10-15 %, zaznamenal bytový trh v posledních dvou čtvrtletích loňského roku opětovně zvýšený zájem ze strany zájemců o koupi.

Reklama

První odhady roku 2015 predikují pokračování tohoto trendu. Potvrzuje to i průzkum společnosti Median ze září 2014, dle které až 28 % respondentů uvažuje o koupi bytu, domu, či stavební parcely v Praze v horizontu do tří let. Na aktuální tržní situaci reagují i developerské firmy, které do prodeje postupně uvádí nové bytové komplexy, které přizpůsobují přáním klientů.

Nové byty opět na trhu

Již na konci loňského roku zařadili nebo oznámili brzké zařazení nových bytů do prodeje nejsilnější hráči na českém rezidenčním trhu. Drtivá většina nabízených bytových jednotek se nachází v širším centru Prahy, kde je poptávka nejvyšší. Společnost Central Group v listopadu zařadila do prodeje nové byty z projektů v pražských Ďáblicích, Zličíně a Pitkovicích. V březnu zařadila do prodeje pět dalších lokalit a většinu z nich má letos začít i stavět.

Další z významných pražských developerů Ekospol na konci ledna začal prodávat byty z projektů ve Vinoři, Písnici a druhé etapy projektu v Kyjích. Společnost Finep uvedla do prodeje již v loňském roce byty ze čtvrté etapy projektu na Harfě. Podle deníku E15 odstartování několikrát odkládaných projektů prověří, zda letos skutečně nastane oživení, o kterém se hovoří od loňského podzimu.

Menší byty jsou žádané

Podstatnou informací je, že se developeři snaží reagovat na přání klientů. V průběhu krize upravili původní plány a budou stavět mnohem více malých bytů, o které je v současné době zvýšený zájem.

Konkrétně společnosti Central Group, Ekospol, Finep či Skanska Reality oznámily, že se bude stavět více menších, a tím pádem i levnějších a cenově dostupnějších bytů (ačkoli tedy „metrové“ ceny budou mírně vzrůstat). Velkých a drahých bytů je v současné době na trhu přebytek.

Navýšení cen bytů se letos neočekává

Ačkoli bude nových bytů na trhu méně než v předchozích letech, jelikož byla v loňském roce v důsledku propadu poptávky výrazným způsobem omezena výstavba nových residenčních budov, nepředpokládá se markantní navýšení cen. Podle odhadů by měly ceny pozemků ve většině českých měst v letošním roce stagnovat.

Výjimku mohou představovat atraktivní lokality v centru Prahy. Podle Aleše Novotného ze společnosti Central Group vývoj cen závisí především na stavu územního plánu města. Přestože by tedy k navýšení cen pozemků v některých lokalitách mohlo dojít, zvýšení cen novostaveb se v tomto ohledu nepředpokládá. Největší hráči na bytovém trhu mají dostatečnou zásobu pozemků a nepotřebují kupovat nové.

Trh bydlení se dostává z krize

Prognózy ohledně situace na trhu bydlení v letošním roce jsou poměrně pozitivní, což je jistě dobrou zprávou pro developerské společnosti, které mohou opět začít s výstavbou nových bytů, plánováním dalších projektů a nemusí se bát razantního poklesu cen nemovitostí. Zlepšení situace na bytovém trhu ovšem uvítají i samotní zájemci o koupi, jelikož se nová nabídka přizpůsobuje jejich požadavkům a cenovým možnostem.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 4.8 hvězdiček / Hodnoceno: 5x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Ceny plynu a elektřiny v roce 2016 výrazně neporostou. Neplatíte ale za energie příliš mnoho peněz už nyní?

Ceny plynu a elektřiny v roce 2016 výrazně neporostou. Neplatíte ale za energie příliš mnoho peněz už nyní?

Pro domácnosti je zpráva, že ceny plynu a elektřiny v roce 2016 nejspíše vůbec neporostou, dokonce se možná dočkáme i jejich snížení, velmi dobrá. Můžete si ale vy osobně říci, že jste s cenami spokojeni? Pokud si nejste jisti a přemýšlíte, jak na en

Bydlení v Praze: Jaké lokality a projekty jsou aktuálně nejžádanější?

Bydlení v Praze: Jaké lokality a projekty jsou aktuálně nejžádanější?

Bydlení v Praze patří dlouhodobě k nejatraktivnějším. Není proto divu, že zde vznikají neustále nové projekty, které nabízejí nové možnosti pro zájemce. Které jsou v posledních měsících ty nejžádanější? Jde o Britskou čtvrť a Rezidenci Letokruhy.


Levné domy za milion: Bydlení za cenu bytu?

Levné domy za milion: Bydlení za cenu bytu?

Láká vás bydlení na venkově? Máte vlastní pozemek a rozmýšlíte se, zda postavit dům? Chcete se vejít do rozpočtu, za který pořídíte levný panelákový byt? Jaké domy za cenu bytu je možné postavit?

Developerské projekty 2011: Bydlení v Praze - aktuální nabídka nových bytů

Developerské projekty 2011: Bydlení v Praze - aktuální nabídka nových bytů

Ještě před rokem dvěma se nahlas hovořilo o tom, že stavebnictví je v hlubokém útlumu a v České republice nevznikají prakticky žádné nové domy a byty. Dnes je však situace výrazně lepší. Vždyť jen v okolí našeho hlavního města vzniká nyní hned několik moderních staveb, developerské projekty Praha ji…


Barevné trendy se v roce 2012 ponoří do korálové červeně

Barevné trendy se v roce 2012 ponoří do korálové červeně

Specialisté značky Dulux, ve spojení s mezinárodní skupinou kreativních expertů z oblasti designu, architektury a módy, představili po důkladné analýze barevné trendy pro následující rok. Slavnostní odhalení Barvy roku 2012 a uvedení publikace Colour Futures 2012, zaměřené na trendy v barvách, probě…

Jak výhodně prodat nemovitost? Základem je zjištění tržní ceny

Jak výhodně prodat nemovitost? Základem je zjištění tržní ceny

Chystáte prodat rodinný dům, byt nebo pozemek? Před tím, než si najdete kupce, je zapotřebí udělat jeden zásadní krok – zjistit si tržní cenu nemovitosti.