Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Barevné trendy se v roce 2012 ponoří do korálové červeně

7. září 2011 - Rubrika: Domácnost - reaguj na článek

Specialisté značky Dulux, ve spojení s mezinárodní skupinou kreativních expertů z oblasti designu, architektury a módy, představili po důkladné analýze barevné trendy pro následující rok. Slavnostní odhalení Barvy roku 2012 a uvedení publikace Colour Futures 2012, zaměřené na trendy v barvách, proběhlo u příležitosti vernisáže výstavy Colour Passion v pražské Výstavní síni Mánes. Představení barevných trendů se v České republice uskutečnilo již potřetí.

Reklama

Po loňském „ocenění hodnot“, které bylo hlavním motivem barevných trendů, se kreativní experti rozhodli na toto téma navázat. Barevné trendy pro rok 2012 tak vychází z „možnosti“ nalezení nových myšlenek ve všem, co jsme v poslední době začali opětovně oceňovat. Tato koncepce nás podněcuje k tomu, abychom čerpali nové možnosti ze světa kolem nás. Zároveň také dodává odvahu kombinovat materiály a barvy novými, neočekávanými a přesvědčivými způsoby. Barevné trendy pro rok 2012 by měly být plné optimismu a energie, ve kterých se budou prolínat syté barevné tóny s jemnými tlumenými a pastelovými barvami.

Barvou roku 2012 se stala korálová červeň

Ta se vymyká svou živostí, přičemž z ní také vyzařuje výstřednost i serióznost zároveň. „Červená může mít pro řadu lidí nejrůznější význam, připomíná nám, abychom nehledali jednoduchá řešení, ale otevřeli mysl novým myšlenkám a možnostem, které čekají, až budou objeveny,“ říká Marieke van der Bruggen z Estetického centra společnosti AkzoNobel. „U červené barvy je také zajímavé, že ve všech světových kulturách vzbuzuje výrazné emoce. V Číně je to barva štěstí, v Indii je spojována s manželskou pohodou a porozuměním. V mnoha západních společnostech je to barva vášně a síly,“ dodává der Bruggen.

Barevné trendy pro rok 2012

Trendy bydlení

Pro rok 2012 bylo na základě ústřední myšlenky také identifikováno pět klíčových trendů. Každý z nich se promítá v barevných paletách, ze kterých byla vybrána barva roku 2012.

Delikátní kombinace

Z barev této palety vyzařuje delikátnost. Prostota zde neznamená strohost, ale promyšlenou volbu materiálů a objektů pro dosažení dokonalé rovnováhy – klíčem ke všemu je vyváženost. Barevná paleta se soustředí na chladné elegantní a neutrální odstíny, luxusní teplé odstíny barvy velbloudí srsti, červený korál a tělovou růžovou.

Jedno malé semínko

Barevná paleta na toto téma je inspirována principem fotosyntézy. Vodové odstíny zelené, dešťové mraky, světlé pastelové tóny a neutrální barvy vytvářejí náladu kontrastující s temnou hlínou a jasnými barvami květů.

Životní příběh

Tato barevná paleta je reakcí na podobu blogů a sociálních médií a bizarnosti, která je výsledkem subjektivního vkusu a zálib jednotlivých tvůrců. Je to rovněž dokonalá paleta: vyvážená, hřejivá a okouzlující, ale nikoli příliš nostalgická. Jsou v ní náznaky sulfátového papíru a lepenky a mnoho veselých, a přesto vyzrálých pastelových barev.

Rozličné světy

Barevná paleta zvolená pro toto téma vyjadřuje extrémy. Přechází od snového a surreálného světa do hmotného a velmi reálného. Svěží sametové jasné modři, zeleně a červeně jsou postaveny do kontrastu s éterickými a průsvitnými pastelovými odstíny.

Znovuobjevení hrdinové

Tato barevná paleta je inspirována střízlivými vlastnostmi našeho industriálního dědictví s maskulinní estetikou, která je vždy provázela. Denimová modř, neutrální industriální tóny, odstíny rezavého kovu, zeleň šicích strojů, signální jasné zabarvení kabelů, kovových dveří a potrubí a v neposlední řadě šeď motorů a betonu.

Interaktivní výstava Colour Passion v pražském Mánesu

S barevnými trendy pro následující rok se mohou zájemci seznámit sami od 3. září do 2. října v pražské Výstavní síni Mánes na unikátní interaktivní výstavě Colour Passion. Jejím generálním partnerem je značka DULUX.

„V letošním roce jsme se poprvé rozhodli prezentovat barvy a jejich současné trendy na výstavě Colour Passion. Tu jsme rozdělili do čtyř tematických bloků, vždy po jednotlivých týdnech. Chceme tím ukázat, že barvy jsou neoddělitelnou součástí každodenního života,“ říká David Hůla, člen realizačního týmu.

O společnosti

AkzoNobel se sídlem v holandském Amsterdamu je jedním z předních světových hráčů v oblasti výroby barev, nátěrových hmot a speciálních chemikálií. Společnost, která svými produkty zásobuje průmyslová odvětví po celém světě, koupila v roce 2006 českou značku Balakom. V roce 2007 se stala součástí koncernu AkzoNobel britská společnost ICI. Do portfolia společnosti AkzoNobel v České republice patří profesionální řady výrobků značek Dulux®, Luxol®, Xyladecor®, Hammerite®, Sadolin®, Molto® a Polycel®. Produktová řada Luxol, která v roce prošla kompletním rebrandingem, se stala Volbou spotřebitelů 2010 v kategorii Nátěrové hmoty. Více informací o společnosti a jejích značkách naleznete na www.akzonobel.com.

Tisková zpráva AkzoNobel

Veškeré informace o interaktivní výstavě Colour Passion je možné najít na www.colourpassion.cz.

Autor: Jan Potůček

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Čtěte také...

Bílé a barevné konečně spolu! Nová technologie Direct Injection v pračkách Hotpoint Aqualtis

Bílé a barevné konečně spolu! Nová technologie Direct Injection v pračkách Hotpoint Aqualtis

Roztřídit bílé a různobarevné prádlo, to je rituál, který před praním musí udělat každý a to i v případě, že používá speciální prací prášky a gely na ochranu barev. Dovedete si praní představit bez něj? My ano! Značka Hotpoint, patřící do portfolia společnosti Indesit Company, přináší novou tech…

Jaké budou ceny bytů v roce 2015? Trh bydlení se výrazně stabilizoval

Jaké budou ceny bytů v roce 2015? Trh bydlení se výrazně stabilizoval

Situace na trhu bydlení se v letošním roce stabilizovala. Tuto zprávu určitě uvítají jak samotní zájemci o koupi bytu či domu, tak i developerské společnosti Díky zvyšujícímu se zájmu o koupi nového bydlení mohou developeři zahájit výstavbu a následně prodej nových lokalit. Dobrou zprávou pro zájemc…


Ceny plynu a elektřiny v roce 2016 výrazně neporostou. Neplatíte ale za energie příliš mnoho peněz už nyní?

Ceny plynu a elektřiny v roce 2016 výrazně neporostou. Neplatíte ale za energie příliš mnoho peněz už nyní?

Pro domácnosti je zpráva, že ceny plynu a elektřiny v roce 2016 nejspíše vůbec neporostou, dokonce se možná dočkáme i jejich snížení, velmi dobrá. Můžete si ale vy osobně říci, že jste s cenami spokojeni? Pokud si nejste jisti a přemýšlíte, jak na en

Aktuální trendy při výběru kuchyňských linek

Aktuální trendy při výběru kuchyňských linek

Při vytváření kuchyně a kuchyňské sestavy bychom se měli držet některých základních kritérií. Moderní trendy při vytváření kuchyně kladou důraz zejména na prostor, v němž se kuchyňská linka bude nacházet, na uspořádání kuchyňské ( rozmístění jednotlivých částí a jejich velikosti), dále pak na osvětl…


Trendy kuchyně? Vládne jednoduchost a barevnost

Trendy kuchyně? Vládne jednoduchost a barevnost

V dnešní době se kuchyně stává multifunkčním prostorem. Často bývá propojen s jinou místností a stává se tak místem setkání, trávení příjemných rodinných chvil a třeba i místem, kde přijímáme a hostíme různé návštěvy.

Aktuální trendy v zahradě

Aktuální trendy v zahradě

Zahrada už dávno není jen místem, které by vám sloužilo k pěstování okrasných i užitkových rostlin, zeleniny a ovoce. Pakliže disponujete dostatečně prostornou zahradou, můžete z ní vytvořit oázu klidu, kde si budete moci odpočinout vždy, když se budete cítit unaveni. Zahrada také dobře poslouží ve …