Lofty: Bydlení v netradičních prostorách
7. květen 2013 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článekBydlet se dá v různých objektech. Zatímco většina z nás si s pojmem bydlení spojí klasický rodinný dům nebo byt, někteří nadšenci si vytvořili zcela jiný prostor, v němž žijí. Velmi zajímavou alternativou ke klasickým rodinným domům a bytům jsou takzvané lofty.
ReklamaCo jsou lofty
Co to vlastně jsou lofty a odkud se vzaly? Jde o netradiční bydlení ateliérového typu. Vzniká převážně v bývalých továrnách a halách průmyslových objektů. Pro ně je charakteristické, že mají minimální členění vnitřního prostoru, vysoké stropy, jsou hodně prostorné, často s prosklenými stěnami a mnohdy i vícepatrové.
Člověk, který se rozhodně vybudovat svůj domov z bývalého průmyslové objektu, rozhodně musí počítat s tím, že z něj určitě nevytvoří klasický byt. Už jen kvůli vysokým stropům a malému členění prostě budou lofty vždy atypické. Jde však veskrze o naprosto originální prostory, které rozhodně zaujmou. Bydlet se v nich dá bez problémů, jen je zapotřebí mnohých úprav.
Historie loftového bydlení
Historie loftů započala zhruba v šedesátých letech minulého století, kdy se první prostory pro bydlení tohoto typu začaly vyskytovat ve Spojených státech. Právě tam je dnes bydlení v loftech velmi módní záležitostí, zejména pro lidi, kteří jsou umělecky založení. Lofty se však v poslední době stále častěji objevují také u nás. Lidé si jednoduše koupí starou tovární halu či jiný průmyslový objekt a udělají si z něj domov. Je to poměrně finančně náročné, už jen samotný nákup nemovitosti vyjde mnohdy na miliony korun. Získají však naprosto jedinečné a neotřelé bydlení, které působí tak trochu avantgardně, možná i trochu romanticky. Každopádně si majitelé nestěžují na nedostatek prostoru, denního světla, na velikost místností a jejich vzdušnost.
Bydlení v loftech bylo, je a bude okrajovou variantou pro lidi, kteří mají blízko k bohémství. Je však pravdou, že mnohé ateliéry, které jsou přestavěny na lofty, působí velmi pěkně a člověk si určitě dokáže představit, že by v nich mohl trvale bydlet.
Autor: Roman Beneš
Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+
[Nahoru ↑]
ReklamaVložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!