Využití polystyrenu ve stavebnictví: Nejen ekologická izolace
17. červenec 2012 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článekPěnový polystyren, tzv. EPS, patří v rámci tepelně izolačních výrobků mezi nejekologičtější materiály. Vyplývá to ze zprávy BRE1, která se zabývala ekologickým dopadem stavebních materiálů a mezi nimi i izolací na životní prostředí. EPS v ní dosáhl nejvyššího možného ratingu A+.
ReklamaPěnový polystyren má vynikající poměr užitných vlastností a ceny. Vyznačuje se velmi nízkou hmotností a zároveň vysokou pevností, lze jej ale lehce zpracovat do různých tvarů a má výborné tepelně izolační vlastnosti. Spotřeba EPS v ČR od roku 2001 neustále roste (s výjimkou krizového roku 2009).
„Díky velmi příznivému poměru užitných vlastností a ceny se u nás stal pěnový polystyren nejvyhledávanějším tepelně izolačním materiálem. V roce 2011 dokonce překročila spotřeba EPS magickou hranici 60 000 tun,“ říká Ing. Pavel Zemene, Ph.D. předseda Sdružení EPS ČR.
EPS a recyklace
EPS je tepelně izolační materiál s možností širokého uplatnění především ve stavebnictví a obalové technice. Jednou z jeho důležitých vlastností je jeho bezpečnost ve všech fázích životního cyklu; od výroby, přes vlastní užití, až po recyklaci a opětovné využití. Jedná se o surovinu, která se v závislosti na stupni znečištění znovu využívá. Neznečistěný materiál lze opět použít při výrobě nových obalů či izolací (s výjimkou izolací jako jsou desky EPS 70F pro vnější kontaktní tepelně izolační systémy tzv. ETICS, kde je použití cizího recyklátu vyloučeno).
Zcela běžně se při výrobě pěnového polystyrenu do čerstvé suroviny přidávají nadrcené odřezky z vlastní výroby. Použitím moderních technologií je možné podíl recyklátu ještě zvýšit, aniž by to mělo vliv na kvalitu výrobku. Znečištěné výrobky z EPS je možné použít po nadrcení například do lehčených betonů, nebo je možné je recyklovat energeticky a získat tak novou energii třeba na vytápění.
Čtěte také:
Myslete již nyní na zimu: vyměňte okna a ušetříte!
Léto je v plném proudu, a však již nyní je ten správný čas připravit své domy a byty na zimu tak, abychom nemuseli platit horentní sumy za vytápění. Finanční prostředky za energie lze ušetřit například výměnou oken. Jak ji realizovat levně a kvalitně, poradí Hornbach.
I Sdružení EPS ČR podporuje ve spolupráci se společností EKO-KOM další zefektivnění systému zpětného odběru a zpracování odpadního polystyrenu v ČR. Jedná se například o vytvoření internetového portálu (www.epscr.cz sekce RECYKLACE), kde je možné nalézt informace o možnostech a místech recyklace EPS.
EPS se nepoužívá jen pro stavební účely
Kromě stavebnictví se EPS používá například také jako surovina pro zhotovování modelů, kulis, různých forem pro odlévání kovů a pro celou řadu jiných výrobků. Mezi možným využitím EPS zaujímají významné postavení také ochranné obaly. Jejich obliba u výrobců pramení z vynikajících vlastností EPS, jako jsou například: odolnost proti stlačení, vlhkosti a teplotním výkyvům, nízká hmotnost, velká tvarová přizpůsobivost a hygienická nezávadnost atd. Tyto atributy umožňují zabalení, snadnou manipulaci, skladování a transport nejrůznějších průmyslových výrobků nebo potravin při zachování jejich perfektního stavu.
EPS má pozitivní vliv na zdraví i životní prostředí
EPS navíc nepředstavuje pro lidi žádné zdravotní riziko ani během výroby, ani při manipulaci a aplikaci, ani v průběhu jeho využití ve stavbě nebo během demolice a recyklace. Naopak. Například při zateplení, kde je EPS využíván nejvíce, se díky němu odstraní jedna z nejčastějších příčin vzniku a bujení plísní, kterou je kondenzace vodní páry na vnitřním povrchu obvodových konstrukcí.
EPS sehrává významnou roli také při redukci emisí CO2. Díky využití EPS jako tepelně izolačního materiálu dochází k snižování spotřeby fosilních paliv a redukci skleníkových plynů. Tím, že dýcháme méně škodlivých látek z ovzduší, navíc šetří naše zdraví. Zároveň má pozitivní vliv na naše celkové zdraví - tepelné izolace budov (tedy i EPS) přispívají k 50% snížení respiračních onemocnění. Pozitivně se podílejí i na snížení úmrtnosti v zimě. Kvalitní zateplení tak napomáhá chránit nejen životní prostředí, ale i lidské zdraví.
„Tyto závěry potvrzují i výsledky nedávné studie profesorky Philipe Howden-Chapmanová z univerzity v Otagu na Novém Zélandě,“ uzavírá Pavel Zemene.
Tisková zpráva EPS ČR
Autor: Sdružení EPS ČR
[Nahoru ↑]
ReklamaVložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!