Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Koupě nemovitosti: nový či starší byt?

27. květen 2010 - Rubrika: Úspory a finance - Komentáře: 1

Každý, kdo uvažuje o koupi nového bydlení, přemýšlí, zda si pořídit zcela nový byt, panelový byt, nebo například raději byt v menším bytovém domě. Roli při rozhodování hraje lokalita, dostupnost příměstské hromadné dopravy, kvalita místní komunikace, občanská vybavenost, apod. Věcí, podle kterých se člověk rozhoduje, je neskutečně mnoho. Mezi nejdůležitější kritéria patří rozhodně cena.

Reklama

Tento článek shrnuje klady a zápory koupě staršího či nového bytu. Měl by tak čtenářům alespoň částečně usnadnit rozhodování o tom, zda si raději pořídit nový, nebo starší byt. Ne každý si uvědomuje všechna rizika spojená s koupí staršího bytu. Na druhou stranu ani koupě nového bytu nemusí být vždy tím nejlepším rozhodnutím.

Koupě nemovitosti: nastal správný čas?

Několik posledních let ceny nemovitostí neustále rostly. Například panelové domy byly značně nadhodnoceny a tak se není čemu divit, že přišel zlom, který způsobil postupné snížení těchto cen.

Světová finanční krize zavinila pokles poptávky a trh s bydlením se výrazně změnil. V současné době se ceny nemovitostí dostaly na velmi přijatelnou úroveň a realitní makléři upozorňují, že lepší ceny než v tuto dobu již nebudou.

Ceny bytů výrazně klesly

Ceny klesly jak u starších, tak i u nových bytů. Developeři se v minulém roce předháněli s výhodnými nabídkami. Některé developerské firmy nabízely kuchyni zdarma, další nabízely konkrétní slevu v řádu statisíců, jiní developeři naopak přišli s garancí nejlepší ceny. Lákadel bylo mnoho, některé firmy to přesto neustály, nová výstavba se téměř zastavila, stejně jako prodej dalších lokalit. V důsledku finanční krize poptávka a ceny nových bytů poklesly za poslední dva roky v průměru o 10-15 %.

Ceny panelových bytů zaznamenaly v poslední době často až dvojnásobný pokles oproti cenám novostaveb. V průměru jsou ceny těchto bytů v průměru až o 20 % nižší než před dvěma lety. Záleží na lokalitě bytu. Někde je propad cen nižší, jinde dosahuje až 25 % za poslední rok. Některé realitní kanceláře oznámily zvýšení prodeje, některé naopak hlásí propad poptávky. Vyplývá to z ankety ČTK, jež byla provedena mezi obchodníky s nemovitostmi.

Cena bytu často rozhoduje

Při rozhodování, zda si koupit raději nový, nebo starší panelový byt, rozhodně záleží na ceně. Díky hůře dostupným hypotékám poptávka po bydlení v posledních dvou letech výrazně klesla a rostl spíše zájem o pronájmy bytů. Pokud se zájemci rozhodnou pro koupi bytu, preferují menší a členitější byty. Na změnu poptávky poměrně rychle zareagovali největší developeři na trhu a začali s výstavbou menších, a tím pádem i levnějších bytů.

Jen pro představu, v současné době se cena nového bytu 2+kk (43-60 m2) v Praze pohybuje v průměru v rozmezí kolem 2,5 až 3,5 milionů Kč. Panelový byt o stejné velikosti vyjde v průměru na 1,9 až 2,5 milionů Kč. Rozdíly cen mezi novými a starými byty se budou podle prognóz v letošním roce ještě prohlubovat.

Nový byt je výhodnější koupit ještě v průběhu výstavby, neboť developeři nabízí zavádějící ceny. Zájemci o koupi mají největší možnost výběru a vybraný byt je ještě možné upravit dle jejich přání. Jako velmi výhodný se pro klienta jeví nově prosazovaný model one-stop-shop, kdy zájemce o byt získá nákupem nového bytu i další služby, které s koupí souvisí.

Rekonstrukce bytu je často nezbytná

Je důležité si uvědomit, že u starších bytů kupní cena často není konečná. Velmi často je po koupi bytu nutná rekonstrukce, někdy i velmi rozsáhlá.

Před koupí bytu je dobré zjistit informace o tom, zda je dům zateplený, zda má např. i novou fasádu, plastová okna, zda je dům vybaven novým výtahem apod. Věcí, na které se zaměřit, je opravdu hodně, ale vyplatí se na ně dbát.

Při rekonstrukci panelového bytu je často nutné zbourat staré umakartové jádro a rekonstruovat celou koupelnu a záchod. Někdy je nutná i výměna kuchyňské linky a výměna podlah. Je dobré si udělat menší kalkulaci před koupí bytu, protože v některých případech může ve finále koupě staršího bytu vyjít mnohem dráž než koupě bytu nového, kde rekonstrukci řešit nemusíte a zároveň s tím neztrácíte svůj čas.

Panelové byty: jejich životnost končí

Panelových bytů je v současné době v Česku na 1,2 milionu, což představuje zhruba tak 30 % ze všech bytů v republice. Některé z nich se nacházejí již po rekonstrukci, jiné nikoli.

Odborníci upozorňují, že panelové domy mají plánovanou životnost 30 až 40 let a tato doba často již uplynula, nebo brzy uplyne. Někteří dokonce hovoří o tom, že jsou panelové byty časovanou bombou. Tato upozornění je ovšem nutné brát s rezervou. Panelové domy rozhodně ještě pár desítek let vydrží, záleží na kvalitě jejich rekonstrukce.

Nové byty mají také svá negativa

Kromě již zmíněné vyšší pořizovací ceny se kupci nových bytů potýkají i s dalšími problémy. Kupříkladu ačkoli mají několikaletou záruku na nově pořízený byt, ne vždy se setkají s následnou ochotou developerské firmy problémy řešit.

Některé nové byty se bohužel potýkají se špatnou kvalitou výstavby. V případě špatně odvedených stavebních prací může po několika málo letech začít opadávat omítka, mohou praskat zdi apod. Některé nové domy mohou být i špatně dispozičně řešeny či nemusí splňovat základní požadavky z hlediska energetických kritérií.

Při výběru bytu je dobré poradit se s odborníkem, zvážit všechna pro a proti. Koupě nového i staršího bytu sebou nese rozhodně pozitiva i negativa. Záleží, co v daném případě převáží.

Autor: Martina Nováková

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 6x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

donlabuznik

pátek, 29. březen 2019
17:30

Na základě článku z http://ideaclub.cz/media/investovani-do-nemovitosti-jak-na-to jsem se rozhodl, že do nějaké nemovitosti zkusím svoje volné finance investovat. Vzhledem k tomu, že při koupi starého bytu bych měl hodně starostí s jeho rekonstrukcí, jeví se mi jako mnohem lepší možnost koupě bytu nového.


Napsal: donlabuznik [Odpovědět]


Čtěte také...

Nákup nemovitosti: Je lepší starý, nebo nový byt?

Nákup nemovitosti: Je lepší starý, nebo nový byt?

Budete kupovat nový byt a váháte, zda je lepší novostavba nebo starší bytový dům? Jaké jsou výhody a nevýhody nového a starého bytu?

Koupě družstevního bytu: na co si dát pozor?

Koupě družstevního bytu: na co si dát pozor?

Družstevní byt je jednou z forem bydlení. Jedná se o byt, který je ve vlastnictví družstva. Každý družstevník pak platí nájem. V případě, že chcete koupit družstevní byt, měli byste se řídit následujícímu radami.


Srovnání bydlení: nové pasivní domy versus starší stavby

Srovnání bydlení: nové pasivní domy versus starší stavby

Bydlení ve starších domech, které byly postaveny třeba i před čtyřiceti lety, má sice své kouzlo, neboť zde rodiny mají své sídlo již po několik generací, nicméně z hlediska komfortu a hlavně nákladů toto bydlení nemusí být tak atraktivní ve srovnání s moderními nízkoenergetickými a pasivními domy.

Trh bydlení 2011: Vhodná doba pro koupi nemovitosti?

Trh bydlení 2011: Vhodná doba pro koupi nemovitosti?

Přemýšlíte o tom, že byste si letos rádi pořídili nový byt? Váháte, zda je pravá chvíle pro tak velkou investici? Ceny bytů se snižují, úrokové sazby hypoték se mírně navyšují. Zvažte dobře své rozhodnutí! Pokud uvažujete o koupi nemovitosti, letošní rok určitě nepatří mezi ty špatné. Ceny bytů s…


Prodej nemovitosti: Jak dobře prodat byt

Prodej nemovitosti: Jak dobře prodat byt

Prodej bytu je důležitým milníkem v našem životě. Pokud se rozhodneme, že svůj dosavadní byt či dům prodáme a přestěhujeme se do nového, lepšího, pak je třeba si prodej řádně promyslet a naplánovat tak, abychom jej zbytečně neprodali pod cenou. Ceny nemovitostí se dost výrazně liší podle lokality, o…

Nový byt: 3 nejdůležitější kritéria výběru

Nový byt: 3 nejdůležitější kritéria výběru

Rozhodli jste se právě učinit důležitý krok v životě a vybrat si nový byt, kde strávíte další roky svého života? Víte však, co je při výběru bytu nejdůležitější a jaká kritéria byste měli zohlednit?