Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Srovnání bydlení: nové pasivní domy versus starší stavby

17. únor 2013 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Bydlení ve starších domech, které byly postaveny třeba i před čtyřiceti lety, má sice své kouzlo, neboť zde rodiny mají své sídlo již po několik generací, nicméně z hlediska komfortu a hlavně nákladů toto bydlení nemusí být tak atraktivní ve srovnání s moderními nízkoenergetickými a pasivními domy.

Reklama

Starší domy mají často špatnou izolaci

Starší domy často trpí tím, že jsou nedostatečně izolované, což vede k tomu, že jejich majitelé musejí více topit během zimních měsíců, výjimkou není ani dotápění v době, kdy už venku panují poměrně vysoké teploty. To se v případě nových pasivních domů stát nemůže, ty mají jen minimální energetickou náročnost i v zimě, což je dáno kvalitní konstrukcí, použitými materiály a dobrou izolační vrstvou, která propouští ven jen minimum tepla.

Rozdíly v nákladech na provoz

Pakliže se podíváme na průměrnou roční spotřebu u starší zděných rodinných domů, pak zjistíme, že náklady na energie se mohou pohybovat až kolem 80 tisíc korun, což je výrazná položka v rodinném rozpočtu. Oproti tomu moderní pasivní domy o stejných rozměrech spotřebují ročně energie jen za 10, maximálně 20 tisíc korun. A to už je skutečně velký rozdíl, vezmeme-li v potaz, že v domě budeme bydlet několik desítek let. Investice do moderního bydlení se tak rozhodně vyplatí více nežli nákup staršího domu, kde není dostatečně kvalitně provedené zateplení a nejsou zde využity moderní technologie typu tepelných čerpadel, podlahového vytápění, rekuperace tepla atd. V pasivních domech je nejen nižší spotřeba energií, neboť se méně topí, ale vzniklé teplo se v nich také mnohem déle udrží, dům jednoduše tak rychle nevychladne.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

TZ: Nízkoenergetické a pasivní bydlení: Co je pravda a co je mýtus?

TZ: Nízkoenergetické a pasivní bydlení: Co je pravda a co je mýtus?

Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že až 60 % populace trpí tzv. syndromem nezdravých budov. Ten souvisí se špatnou kvalitou vnitřního ovzduší a projevuje se různými zdravotními problémy. „Lidé málokdy tuší, že za jejich obtíže může nevyhovující budova, ve které žijí nebo pracují. Přitom …

Levné domy za milion: Bydlení za cenu bytu?

Levné domy za milion: Bydlení za cenu bytu?

Láká vás bydlení na venkově? Máte vlastní pozemek a rozmýšlíte se, zda postavit dům? Chcete se vejít do rozpočtu, za který pořídíte levný panelákový byt? Jaké domy za cenu bytu je možné postavit?


Mobilní domy k trvalému bydlení

Mobilní domy k trvalému bydlení

Přemýšlíte, že si pořídíte vlastní dům, ale nemáte našetřené peníze, nechcete si brát hypotéku a nemáte čas čekat, až vyřídíte stavební povolení a postavíte dům? Pokud potřebujete bydlet levně, rychle a pohodlně, jsou řešením mobilní domy.

Mobilní domy jsou zajímavou alternativou ke klasickému bydlení

Mobilní domy jsou zajímavou alternativou ke klasickému bydlení

Možnou alternativou ke klasickému bydlení v rodinném domě, bytě či v letní sezóně na chatě nebo chalupě může být mobilní dům. Mobilní domy sice u nás ještě zdaleka nemají takovou popularitu jako na západ od českých hranic, nicméně postupně zde obliba tohoto způsobu bydlení roste. Mobilní domy se daj…


Koupě nemovitosti: nový či starší byt?

Koupě nemovitosti: nový či starší byt?

Uvažujete o koupi bytu? Nemůžete se rozhodnout, zda raději nový, či starší byt? Při rozhodování by měl vzít zájemce v potaz všechna pro a proti, která sebou koupě bytu nese a nedělat unáhlená rozhodnutí. Podle čeho se rozhodovat?

Pasivní a nízkoenergetický dům: Vyplatí se?

Pasivní a nízkoenergetický dům: Vyplatí se?

Stavíte dům nebo plánujete jeho koupi? Zvažujete, zda investovat do nízkoenergetického nebo pasivního domu, který slibuje úsporu energií? Kolik energie spotřebuje pasivní dům? Kde na jeho výstavbu získat dotace?