Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Jak ušetřit za energie? 3 tipy pro rychou úsporu

22. listopad 2012 - Rubrika: Poradna - Komentáře: 1

V době zdražování se lidé snaží ušetřit, kde se dá. Velkou část výdajů často tvoří platba za elektřinu. A ačkoli částku na faktuře mnohdy vnímáme jako fixní, díky několika jednoduchým tipům je možné ji výrazně snížit. Stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel.

Reklama

Pozor na pohotovostní režim

Všechny spotřebiče, ať už se jedná o ty kuchyňské nebo zábavní techniku jakou je například televize, počítače či rádia, spotřebovávají elektřinu, i když neběží. Ačkoli si můžeme myslet opak, nejedná o zanedbatelné množství. A opět musíme sáhnout hlouběji do peněženky. Řešení, jak zamezit zbytečnému plýtvání, je přitom jednoduché. Spotřebiče bychom neměli nechávat v tzv. standby režimu, ale raději je úplně vypnout. Budete-li totiž tyto spotřebiče vypínat vždy, když opouštíte byt nebo dům třeba na víkend, můžete tím snížit své účty za elektřinu až o několik stokorun. Abyste si ušetřili práci, stačí využívat šikovné zásuvkové lišty se spínačem, který jediným kliknutím všechny vaše spotřebiče vypne.

Využívejte úsporné žárovky

Na trhu se v tuto chvíli nachází mnoho druhů světelných zdrojů, které oproti starým klasickým žárovkám dokáží uspořit až 80% elektrické energie. Od září letošního roku se navíc ty klasické již úplně přestaly vyrábět. Žárovky poslední generace kromě úspor nabízejí i stejnou kvalitu světla. Výhodou také je, že veškerou energii využívají pouze ke svícení. Na rozdíl od klasické žárovky, která celých pětadevadesát procent přeměňovala na teplo a jen zbytek na světlo. Ačkoliv jsou pořizovací náklady samozřejmě vyšší, velmi brzy se vrátí. Moderní svítidla totiž v neposlední řadě slibují i mnohem delší životnost. Úsporné a LED žárovky navíc můžete recyklovat. Zpracovatelé dokáží zajistit opětovné využití kovu, skla a dokonce i rtuti.

Rozvrhněte si postavení spotřebičů

10% celkové spotřeby elektřiny v domácnosti může spotřebovat lednička. Pokud tedy nemáte možnost vyměnit svůj starý model za nový, úpornější, máme pro vás několik tipů jak alespoň ušetřit při jejím provozu. Lednice by nikdy neměla stát blízko zařízení vydávající teplo. Kvůli teplu sálajícímu například z mikrovlnné trouby, topení nebo sporáku musí lednice více chladit a spotřebovává tak také více elektřiny na svůj provoz. Pokud nemáte možnost spotřebiče v domě přestavět, ujistěte se, aby byly dveře od lednice alespoň dobře utěsněné. Těsnění se dá případně poupravit pomocí těsnících pásků, které jsou k dostání za pár korun.

Důležitá je také teplota uvnitř lednice. Pro běžný provoz stačí pro lednici + 5°C, pro mrazák potom -18°C. Obsah lednice by měl být správně uspořádaná tak, aby uvnitř mohl bez omezení proudit vzduch. Zajisté nemusíme připomínat, že by se do lednice nemělo dávat horké jídlo, to ohřívá její vnitřek a musí tak více pracovat na udržení stálé teploty.

Autor: Vladimír Vokroj

odborník na problematiku energetiky

České energetické centrum

Autor: Jan Potůček

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Vladislav

pátek, 24. listopad 2017
12:28

S těmi žárovkami musím souhlasit, my už je máme téměř všude, kde se více svítí, myslím si, že snad jen v kumbálech máme nějaké staré 40wattové žárovky, tam to není potřeba. Ale vůbec nevím jak se ledky pohybují cenově, protože tu sadu co máme nainstalovanou tak jsme dostali jako bonus od comfort energy, tak snad se jednou nebudu divit až přijdu do obchodu pro ledky. :D


Napsal: Vladislav [Odpovědět]


Čtěte také...

Jak ušetřit na platbách za plyn?

Jak ušetřit na platbách za plyn?

Bez zemního plynu se už dnes obejde málokterá domácnost. Na plynu většina z nás minimálně vaří, mnozí využívají plyn také na ohřev vody nebo dokonce i k vytápění domu či bytu. Čím vyšší máte spotřebu plynu, tím více se pravděpodobně zajímáte o úspory na platbách za plyn. Jak dosáhnout co nejvyšších …

Jak ušetřit za teplou vodu? Volbou vhodného kotle na ohřívání vody

Jak ušetřit za teplou vodu? Volbou vhodného kotle na ohřívání vody

Ohřev užitkové vody v domácnosti může být velmi nákladnou záležitostí. Zejména tehdy, používáte-li k tomu nevhodný kotel. Jde především o jeho výkon, ale také o umístění.


Jak ušetřit při splachování?

Jak ušetřit při splachování?

Možná si ano neuvědomujete, kolik vody proteče při každém splachování toalety. A že to není malé množství. Zejména pokud máte starý typ WC, proteče záchodem při každém splachování až deset litrů vody. Stačí si tak jednoduše spočítat, kolik vody spotř

Tipy na vánoční dárky nejen pro rodiče

Tipy na vánoční dárky nejen pro rodiče

Vybíráte vánoční dárek pro maminku, jejímž koníčkem je domácnost? Nebo přemýšlíte, čím letos potěšit tatínka? Přinášíme tipy na vánoční dárky pro rodiče, prarodiče nebo kamarády! Chcete jim darovat pěkný designový dárek, který bude zároveň užitečný? Podívejte se na praktické vánoční dárky, které pot…


Dětský pokoj: 3 tipy, jak ho vytvořit co nejlépe

Dětský pokoj: 3 tipy,  jak ho vytvořit co nejlépe

Ve vašem životě právě nastala ta významná chvíle, kdy je třeba zařídit dítěti jeho vlastní dětský pokoj, ale vy vůbec nevíte, jak na to? V dnešním článku vám poradím, jak dětský pokojík zařídit tak, aby byl přesně podle dětských představ.

Jak vybrat kuchyni? Rady a tipy

Jak vybrat kuchyni? Rady a tipy

Kuchyně v českých domácnostech obměňujeme v průměru asi po dvaceti letech. Máte doma starou kuchyni, na kterou se už nemůžete dívat? Stěhujete se do zbrusu nového bytu a pořizujete novou kuchyni? Přinášíme rady a tipy, na co si dát pozor.