Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Pasivní a nízkoenergetický dům: Vyplatí se?

15. březen 2015 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Náklady na pořízení vlastního domu představují zpravidla největší investici, jakou člověk během svého života vynaloží. Tím ale zdaleka nic nekončí. Každý dům je také významným konzumentem tepelné energie. Ještě před dvaceti lety si s úsporou energií nikdo hlavu moc nelámal. Stavěly se domy, které nebyly zateplené a kotle v nich jely na plné obrátky. Postupně se ale energie zdražovala a zateplování se stalo nezbytností.

Reklama

Na úspory tepla je třeba myslet už při pořizování nebo vlastní výstavbě domu. Stále častěji se setkáváme s pojmem pasivní nebo nízkoenergetický dům. Oba tyto domy mají společnou úsporu energií: na svůj provoz potřebují mnohem méně tepla než domy klasické.

Jedním z jejich poznávacích znamení je specifický design, který je charakteristický dřevěnými prvky. Určitě nevěřte těm, kteří o nich tvrdí, že jsou to ošklivé kostky bez oken. Pasivní a nízkoenergetické domy mohou mít velmi zajímavý a osobitý design, který bude vyhovovat přání majitele. O vzhled ale ani tak nejde. Hlavním kritériem těchto domů je spotřeba energie.

Kolik tepla ušetří pasivní a nízkoenergetický dům?

Nízkoenergetický dům by za rok neměl spotřebovat více než 50 kWh tepla na m2 plochy. Pasivní domy jsou ještě úspornější a za rok spotřebují 15 kWh energie na m2. Jen pro srovnání, běžná novostavba zkonzumuje 80–140 kWh na m2 za rok a náklady na vytápění se tak každou zimu pohybují v řádech desítek tisíc korun. Přesná suma se pochopitelně odvíjí od toho, jaký zdroj vytápění se v domě používá.

Pasivní dům využívá tepla ze slunce, z elektrospotřebičů nebo lidí, kteří v něm žijí, a dokáže uvnitř udržet příjemnou teplotu po většinu roku. Proto v něm není zatřeba klasických otopných systémů, kotlů na plyn nebo uhlí. „Topení“, kterým lze dům dovytápět v případě tuhé zimy, zajišťují například solární kolektory, tepelné čerpadlo, rekuperace nebo kotel na biomasu.

Solární panely vydělají na hypotéku

Běžnou součástí pasivních nebo nízkoenergetických domů jsou domácí solární elektrárny, které mohou svým majitelům vydělat nemalý peníz. Ceny fotovoltaických panelů v poslední době významně poklesly, ale výkupní ceny elektřiny pro tento rok zůstávají stále výhodné. Fotovoltaické panely o ploše 50 m2 vyrobí za ideálních podmínek 5 000 kWh elektřiny. V případě, že ji majitel nebude sám spotřebovávat, ale dodávat do sítě (bude tzv. vykupována), může mu za rok vydělat něco kolem 61 000 korun.

Investice do fotovoltaické elektrárny lze financovat také pomocí úvěru (např. úvěr Helios, který je vytvořen speciálně pro investice do solárních elektráren). Peníze ušetřené za vytápění a výdělek za zelenou elektřinu je pak možné využít například pro splácení hypotéky.

V pasivním domě protopíte 2 500 Kč ročně

Při výstavbě a provozu pasivních a nízkoenergetických domů se využívají moderní technologie, jako je například rekuperace nebo solární panely, a jejich neopominutelnou součástí jsou také kvalitní izolace. Nepřekvapí proto, že náklady na jejich výstavbu jsou vyšší než u klasického domu a to asi o 10 %.

Počáteční výdaje se však vrátí během provozu domu. Klasická novostavba spotřebuje kolem 80–140 kWh tepla na m2 ročně a majitel tak za vytápění utratí mezi 15–30 000 korun (v závislosti na používaném palivu). Roční náklady na vytápění pasivního domu se pohybují kolem 2 500 korun. Pasivní dům tedy svému majiteli může ročně ušetřit mezi 12 500 – 27 500 korun.

Dotace na pasivní dům

Na výstavbu pasivního domu lze získat dotace z programu Zelená úsporám , který odstartoval v dubnu 2009. Dotaci na výstavbu pasivního domu lze získat na dům, jenž spotřebuje 20 kWh tepla na m2 ročně (tedy o 5 kWh více než stanovuje norma ČSN 73 0540).

Dotace na výstavbu pasivního rodinného domu je vyplácena jako fixní částka ve výši 250 000 korun. Příspěvek lze získat i na výstavbu pasivního bytové domu – v tomto případě je vypláceno 150 000 korun na bytovou jednotku.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 4.29 hvězdiček / Hodnoceno: 7x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Stavba nízkoenergetického domu: III. nízkoenergetický nebo pasivní dům

Stavba nízkoenergetického domu: III. nízkoenergetický nebo pasivní dům

Pokud se již člověk rozhodne stavit rodinný dům, většinou začne přemýšlet o tom, zda stavit „klasický“ dům, nízkoenergetický nebo dokonce pasivní. Tento článek bude o tom, jaký je v těchto pojmech rozdíl.

Nechte si postavit dům nízkoenergeticky

Nechte si postavit dům nízkoenergeticky

Plánujete stavbu rodinného domu a hledáte vhodné varianty jeho výstavby? Přemýšlíte, zda se vrhnout do zděného domu nebo zda zvolit raději dřevostavbu? Porovnáváte výhody a nevýhody každého typu bydlení? Ať už zvolíte ten či onen model, nezapomeňte n


Srovnání bydlení: nové pasivní domy versus starší stavby

Srovnání bydlení: nové pasivní domy versus starší stavby

Bydlení ve starších domech, které byly postaveny třeba i před čtyřiceti lety, má sice své kouzlo, neboť zde rodiny mají své sídlo již po několik generací, nicméně z hlediska komfortu a hlavně nákladů toto bydlení nemusí být tak atraktivní ve srovnání s moderními nízkoenergetickými a pasivními domy.

TZ: Nízkoenergetické a pasivní bydlení: Co je pravda a co je mýtus?

TZ: Nízkoenergetické a pasivní bydlení: Co je pravda a co je mýtus?

Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že až 60 % populace trpí tzv. syndromem nezdravých budov. Ten souvisí se špatnou kvalitou vnitřního ovzduší a projevuje se různými zdravotními problémy. „Lidé málokdy tuší, že za jejich obtíže může nevyhovující budova, ve které žijí nebo pracují. Přitom …


Vyplatí se hypotéka na nemovitost k pronájmu?

Vyplatí se hypotéka na nemovitost k pronájmu?

Dlouhodobě se hovoří o tom, že investice do nemovitostí je zlatý důl, který vám v budoucnosti zajistí slušný přísun peněz. Takzvaně na stáří. Avšak zavázat se hypotékou pouze na nemovitost k pronájmu má i svá úskalí. Na vhodnou investici totiž musíte

Stavební pouzdra se vyplatí kupovat od značkových výrobců

Stavební pouzdra se vyplatí kupovat od značkových výrobců

Ne vždy se vyplatí kupovat levné vybavení do domácnosti. Často je to totiž na úkor kvality. Raději investovat více peněz a mít jistotu, že vám daný produkt vydrží a nebudete jej muset brzy opravovat, měnit a pořizovat nový. Přesně tuto zásadu uplatně