Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Prodej nemovitosti: Jak dobře prodat byt

1. červenec 2011 - Rubrika: Poradna - reaguj na článek

Prodej bytu je důležitým milníkem v našem životě. Pokud se rozhodneme, že svůj dosavadní byt či rodinný dům prodáme a přestěhujeme se do nového, lepšího, pak je třeba si prodej řádně promyslet a naplánovat tak, abychom jej zbytečně neprodali pod cenou. Ceny nemovitostí se dost výrazně liší podle lokality, ovlivněny mohou být i samotnou polohou ( u bytu je to například patro v domě apod.), občanskou vybaveností v okolí atd.

Reklama

Prodej nemovitosti vlastní cestou

Do prodeje nemovitosti se můžeme pustit i zcela sami, a to nejčastěji prostřednictvím inzerátů v novinách či jiných médiích. Dobrou volbou je i inzerce na různých specializovaných internetových portálech, které se prodejem, nákupem a pronájmem nemovitostí všeho druhu zabývají. Při prodeji bytu či domu svépomocí je však poměrně značné riziko, že se nám dlouho neozve žádný vážný zájemce, což v případě, kdy s prodejem nemovitosti pospícháme, může být velmi nepříjemnou záležitostí. Před tím, než nemovitost nabídneme k odkupu, si v každém případě nechme udělat odborný posudek na cenu.

Prodej přes realitní kanceláře

S prodejem nemovitostí bývají spojeny velké starosti. Je třeba počítat například i s časovou náročností, kdy budeme byt představovat jednotlivým zájemcům. Pokud si chcete ušetřit energii a prodat byt co nejrychleji a za odpovídající cenu, je vždy lepší kontaktovat některou z realitních kanceláří. Ty jsou dnes rozesety po celé republice a celkem jich zde funguje několik set. Při výběru realitní kanceláře dejme však raději přednost zaběhlé firmě, která má v naší lokalitě s prodejem nemovitostí bohaté zkušenosti. U větších realitních kanceláří je i mnohem větší pravděpodobnost, že kupce na nemovitost seženeme rychle a bezproblémově.

Provize pro realitní kancelář

Při prodeji bytu, domu, chaty či chalupy přes realitní kancelář je samozřejmě potřeba počítat s tím, že určité procento z ceny si za zprostředkování prodeje RK ponechá. Provize realitních kanceláří se v Česku nejčastěji pohybuje mezi třemi až šesti procenty z prodejní ceny dané nemovitosti. Může se to zdát příliš, nicméně je dobré si uvědomit, že jsou s tím spojeny mnohé služby, které celou transakci provázejí. Před spoluprací s konkrétní RK si ale zjistěte, jaké služby jsou v provizi zahrnuty, neboť se najdou i takové realitky, které sice nabízejí svoje služby jen za provizi 3%, nicméně brzy zjistíte, že jejich práce je minimální. Výše provize by tak neměla hrát vždy jen nejdůležitější roli. Nakonec ještě upozorněme, že platí obecné pravidlo - čím vyšší je cena nemovitosti, tím nižší by měla být provize.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Jak výhodně prodat nemovitost? Základem je zjištění tržní ceny

Jak výhodně prodat nemovitost? Základem je zjištění tržní ceny

Chystáte prodat rodinný dům, byt nebo pozemek? Před tím, než si najdete kupce, je zapotřebí udělat jeden zásadní krok – zjistit si tržní cenu nemovitosti.

TZ: 10 kroků, jak úspěšně prodat nemovitost

TZ: 10 kroků, jak úspěšně prodat nemovitost

V zájmu každého prodávajícího je prodat nemovitost bez velkých potíží, co možná nejdříve a hlavně za co nejlepší cenu. K úspěšnému prodeji vede poměrně dlouhá cesta.


Koupě nemovitosti: nový či starší byt?

Koupě nemovitosti: nový či starší byt?

Uvažujete o koupi bytu? Nemůžete se rozhodnout, zda raději nový, či starší byt? Při rozhodování by měl vzít zájemce v potaz všechna pro a proti, která sebou koupě bytu nese a nedělat unáhlená rozhodnutí. Podle čeho se rozhodovat?

Trh bydlení 2011: Vhodná doba pro koupi nemovitosti?

Trh bydlení 2011: Vhodná doba pro koupi nemovitosti?

Přemýšlíte o tom, že byste si letos rádi pořídili nový byt? Váháte, zda je pravá chvíle pro tak velkou investici? Ceny bytů se snižují, úrokové sazby hypoték se mírně navyšují. Zvažte dobře své rozhodnutí! Pokud uvažujete o koupi nemovitosti, letošní rok určitě nepatří mezi ty špatné. Ceny bytů s…


Rychlý nákup a prodej bytu? Pomůže realitní kancelář

Rychlý nákup a prodej bytu? Pomůže realitní kancelář

Před oslovením realitní kanceláře, která nabízí pronájem a prodej bytů, kanceláří a domů, si však pečlivě najděme vhodnou společnost. Realitní kanceláře by měly mít dostatečně silné zázemí a postavení na trhu s realitami, profesionálně vyškolené zástupce a také vstřícný přístup ke každému klientovi.

Proč je dobré si pořídit HDTV satelitní techniku

Proč je dobré si pořídit HDTV satelitní techniku

Ve volném čase většina z nás alespoň několikrát týdně usedá k televizním obrazovkám. Sledování televize patří mezi nejrozšířenější druh odpočinkové zábavy. Abychom si mohli televizní pořady, filmy a seriály doma vychutnat v plné míře, je dobré si pořídit kvalitní televizor a satelitní techniku, kter…