Pěstování paprik: Jak je pěstovat ve skleníku a ve venkovním prostředí
16. září 2012 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článekJe lepší pěstovat papriky ve skleníku, nebo venku na záhoně? Co potřebují papriky k tomu, aby mohly kvalitně vyrůstat ve venkovním prostředí a co naopak potřebují k plnohodnotnému růstu ve skleníku? Mohou se pěstovat na záhoncích všechny odrůdy papriky? Na tyto a další otázky odpoví náš konečný díl „paprikového seriálu“.
ReklamaPapriky jsou gastronomicky velmi oblíbené. Pokud se pustíte do jejich pěstování, věnujte jim náležitou péči a budete sklízet bohatou a chutnou úrodu.
Většinu odrůd lze pěstovat i ve venkovním prostředí, ale má to svá pravidla. Papriky obecně holdují teplému a vlhkému klimatu, proto je pro ně ještě lepší, když rostou ve sklenících či fóliovnících.
Na venkovních záhoncích se bude dařit především plodům s tenkou dužninou. Ty totiž nejsou tak choulostivé. Naopak silně dužnaté plody porostou lépe právě ve sklenících. Svědčí jim i pravidelná zálivka.
Pěstování venku
Pro to, abychom mohli plnohodnotně pěstovat papriky ve venkovním prostředí, je dobré dodržet několik důležitých doporučení:
- sazeničky vysazujte nejdříve v polovině května (dříve hrozí poškození či uhynutí vlivem přízemních mrazíků)
- před venkovní výsadbou sazeničky nejprve nechte „otužit“ cca týden venku v truhlíku
- k výsadbě vyberte místo, které nebude na přímém slunci, přesto dostatečně teplé a chráněné před větrem (například u zdi směrem na jih)
- přibližně tři týdny před výsadbou záhon přikryjte mulčovací fólií, která zajistí prohřátí půdy a následně zabraňuje i růstu plevele)
- ze začátku je dobré pokrýt sazeničky lehkou a netkanou textilií bílé barvy (zajistí teplo)
Pěstování ve skleníku
Pěstování paprik ve skleníku má své výhody. Teplé skleníkové klima totiž vede k tomu, že rostlinka začne dříve nasazovat na plody. Dalším plusem je i slušná ochrana před deštěm. Tím se zde prakticky nevyskytují houbové choroby.
Naopak v tomto prostředí dochází hůře k opylení. Je tedy dobré kvetoucími rostlinami občas potřást, nebo pyl přenášet štětečkem z květu na květ.
Abyste tedy docílili dobré sklizně plodů pěstovaných ve sklenících a fóliovnících, zkuste se řídit těmito radami:
- hojně rostlinky roste vodou
- udržujte dostatečnou vzdušnou vlhkost
- chraňte rostlinky před škodlivými sviluškami například zdravotně nezávadnými přípravky na bázi řepkového oleje a lecitinu
- účinnou ochranou před sviluškami je i biologická ochrana v podobě dravých roztočů
Jak sázet?
V podstatě lze říci, že to, jak správně vysazovat, záleží na velikosti odrůdy. Zpravidla se ale vysazují sazeničky v rozestupech 40-60 cm. Vykopejte dvojřádky v oněch rozestupech a mezi nimi ponechejte mezery kolem 80 cm. Sázejte „cikcak“ způsobem. Každou jamku, která má být hluboká alespoň 40 cm, důkladně prolijte vodou, pohnojte, zasaďte sazeničku a navrstvěte zbytkem půdy.
Při nárůstu prvního květu či plodu je vhodné jej uštípnout, jelikož by narostl příliš velký a ubíral by tak živiny dalším plodům.
undefinedundefined
Autor: Monika Tůmová
[Nahoru ↑]
ReklamaHodnocení
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!