Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Pěstování paprik: Jak je pěstovat ve skleníku a ve venkovním prostředí

16. září 2012 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článek

Je lepší pěstovat papriky ve skleníku, nebo venku na záhoně? Co potřebují papriky k tomu, aby mohly kvalitně vyrůstat ve venkovním prostředí a co naopak potřebují k plnohodnotnému růstu ve skleníku? Mohou se pěstovat na záhoncích všechny odrůdy papriky? Na tyto a další otázky odpoví náš konečný díl „paprikového seriálu“.

Reklama

Papriky jsou gastronomicky velmi oblíbené. Pokud se pustíte do jejich pěstování, věnujte jim náležitou péči a budete sklízet bohatou a chutnou úrodu.

Většinu odrůd lze pěstovat i ve venkovním prostředí, ale má to svá pravidla. Papriky obecně holdují teplému a vlhkému klimatu, proto je pro ně ještě lepší, když rostou ve sklenících či fóliovnících.

Na venkovních záhoncích se bude dařit především plodům s tenkou dužninou. Ty totiž nejsou tak choulostivé. Naopak silně dužnaté plody porostou lépe právě ve sklenících. Svědčí jim i pravidelná zálivka.

Pěstování venku

Pro to, abychom mohli plnohodnotně pěstovat papriky ve venkovním prostředí, je dobré dodržet několik důležitých doporučení:

  • sazeničky vysazujte nejdříve v polovině května (dříve hrozí poškození či uhynutí vlivem přízemních mrazíků)
  • před venkovní výsadbou sazeničky nejprve nechte „otužit“ cca týden venku v truhlíku
  • k výsadbě vyberte místo, které nebude na přímém slunci, přesto dostatečně teplé a chráněné před větrem (například u zdi směrem na jih)
  • přibližně tři týdny před výsadbou záhon přikryjte mulčovací fólií, která zajistí prohřátí půdy a následně zabraňuje i růstu plevele)
  • ze začátku je dobré pokrýt sazeničky lehkou a netkanou textilií bílé barvy (zajistí teplo)

Pěstování ve skleníku

Pěstování paprik ve skleníku má své výhody. Teplé skleníkové klima totiž vede k tomu, že rostlinka začne dříve nasazovat na plody. Dalším plusem je i slušná ochrana před deštěm. Tím se zde prakticky nevyskytují houbové choroby.

Naopak v tomto prostředí dochází hůře k opylení. Je tedy dobré kvetoucími rostlinami občas potřást, nebo pyl přenášet štětečkem z květu na květ.

Abyste tedy docílili dobré sklizně plodů pěstovaných ve sklenících a fóliovnících, zkuste se řídit těmito radami:

  • hojně rostlinky roste vodou
  • udržujte dostatečnou vzdušnou vlhkost
  • chraňte rostlinky před škodlivými sviluškami například zdravotně nezávadnými přípravky na bázi řepkového oleje a lecitinu
  • účinnou ochranou před sviluškami je i biologická ochrana v podobě dravých roztočů

Jak sázet?

V podstatě lze říci, že to, jak správně vysazovat, záleží na velikosti odrůdy. Zpravidla se ale vysazují sazeničky v rozestupech 40-60 cm. Vykopejte dvojřádky v oněch rozestupech a mezi nimi ponechejte mezery kolem 80 cm. Sázejte „cikcak“ způsobem. Každou jamku, která má být hluboká alespoň 40 cm, důkladně prolijte vodou, pohnojte, zasaďte sazeničku a navrstvěte zbytkem půdy.

Při nárůstu prvního květu či plodu je vhodné jej uštípnout, jelikož by narostl příliš velký a ubíral by tak živiny dalším plodům.

undefinedundefined

Autor: Monika Tůmová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 1.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Pěstování paprik: Jak je správně vysazovat?

Pěstování paprik: Jak je správně vysazovat?

Paprika je zelenina velmi oblíbená. Obsahuje nespočet důležitých vitamínů a je tak zdraví prospěšná. Někteří z vás se možná rozhodli, že se je pokusí pěstovat sami a nebudou se tak spoléhat na dodávky paprik do obchodních řetězců.

Pěstování paprik: předpěstování, výsadba a péče o ně

Pěstování paprik: předpěstování, výsadba a péče o ně

Paprika, zelenina původem z jižní Ameriky, je jednou z nejoblíbenějších a tvoří nedílnou součást našeho jídelníčku. Skýtá totiž rozmanitou škálu chutí, barev a tvarů a pozitivní je i pestrá možnost úprav.


Pěstování paprik: Vyzkoušejte chuť méně známých odrůd

Pěstování paprik: Vyzkoušejte chuť méně známých odrůd

Z obchodů znáte určitě jen standardní tvary a barvy tolik oblíbených paprik. Červená, zelená, žlutá. Chuťové dobré, ale už tak nějak nemají po této stránce moc co nabídnout. Chcete víc? Chcete rozšířit své pěstitelské i gastronomické možnosti?

Pěstování paprik: Jak účinně bojovat proti škůdcům a chorobám?

Pěstování paprik: Jak účinně bojovat proti škůdcům a chorobám?

Papriky se stávají hitem domácího pěstování. Jsou totiž po dlouhá léta vyhledávanou kulinářskou plodinou. Jsou tu ale nepřátelé. Škůdci a různé nemoci se bohužel nevyhýbají ani paprikám. Jaké choroby je mohou postihnout a jak s nimi účinně bojovat?


Jak pěstovat jahody?

Jak pěstovat jahody?

Jahody jsou oblíbené letní ovoce. Krásně voní, jsou osvěžující a zpestří náš jídelníček. Navíc obsahují vysoké množství vitamínu C, které je srovnatelné s citrusovými plody. Dost důvodů na to, abychom se jahody pokusili vypěstovat sami

Jak pěstovat cibuli?

Jak pěstovat cibuli?

Komu by se nepřejedla čínská a španělská cibule, na kterou běžně narazíme v supermarketech. Není dobrá, není šťavnatá a dozlatova ji neosmažíte. Přemýšleli jste nad tím, že byste si vypěstovali cibuli vlastní? Je nejvyšší čas ji zasadit!