Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Pěstování paprik: předpěstování, výsadba a péče o ně

20. červen 2012 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článek

Nechcete už kupovat papriky v obchodních řetězcích či v tržnicích? Láká vás papriky pěstovat doma či na zahradě? Pak neváhejte. Jejich sadba se totiž vyplatí i finančně.

Reklama

Paprika, zelenina původem z jižní Ameriky, je jednou z nejoblíbenějších a tvoří nedílnou součást našeho jídelníčku. Skýtá totiž rozmanitou škálu chutí, barev a tvarů a pozitivní je i pestrá možnost úprav. Můžeme je jíst jak syrové, tak i tepelně upravené. Skvělým doplňkem jídelníčku jsou i papriky naložené.

Kdy a jak začít s předpěstováním?

Papriky mají dlouhou vegetační dobu. Dle některých názorů je jejich pěstování poměrně náročné, ale při správném postupu se není čeho obávat a úspěch bude prakticky zaručen.

Nejprve je třeba připravit substrát. Můžete si jej koupit, nebo namíchat sami. Vhodná je kombinace písku s příměsí hlíny a rašeliny. Nezbytný je přípravek proti houbovým nemocem. Papriky jsou totiž vcelku choulostivé a je nutné jim věnovat náležitou péči, která se vám bohatě vrátí.

Semena je vhodné vysévat v únoru, pokud se je rozhodnete předpěstovat doma. V případě, že vlastníte skleník či fóliovník, s jejich předpěstováním začněte klidně už v polovině ledna. Při klíčení je dobré jim poskytnout dostatek tepla (nad 22 stupňů) a světla. Proto volte okenní parapet jižní či východní orientace.

Před výsadbou na zahradu sazeničky alespoň jedenkrát přesaďte. Rostlinky přepichujeme v případě výskytu dvou pravých lístků do samostatných kelímků či květináčku.

Sadba do venkovních prostor

Na záhony papriky přesazujeme až v druhé polovině května. Do té doby totiž hrozí uhynutí sazenic vlivem přízemních mrazíků. Ty se mohou vyskytnout i v květnu, ale i zde existuje možnost, jak jejich neblahý vliv na růst potlačit.

Rozhodně zvolte závětrné a výhřevné místo a nezapomeňte alespoň tři týdny před výsadbou připravit dostatečně záhon nebo hluboký a dlouhý květináč v případě, že je budete pěstovat na balkoně a terase. Případným mrazíkům zabráníte pokrytím záhonu černou mulčovací folií. Ta pomáhá prohřát půdu a navíc brání růstu plevelů. Sazenice vsadíte do vystřižených otvorů v mulčovací folii, která na záhoně může zůstat trvale. Dobrým pomocníkem před mrazíky a celkovou počáteční citlivostí sazenic je lehká, bílá, netkaná textilie, kterou papriky překryjete. Vhodné jsou i skleněné zvony či skleník, potažmo fóliovník.

Při sadbě dodržujte určitou vzdálenost mezi sazenicemi. Pochopitelně záleží na velikosti odrůdy. U menších je doporučen rozestup kolem 25 centimetrů, u větších přibližně 40 centimetrů.

Hnojení a ošetřování sazenic

Papriky je dobré pravidelně zalévat, substrát musí být mírně vlhký, ale ne přemokřelý. Sazenice mají rády teplo, proto začnou plody nasazovat až při teplotě 18 stupňů a výše. Chcete mít kvalitní a dobře rostlé plody? Pak nezanedbejte ani výživu půdy. Výborné a plně dostatečné je přihnojování obyčejným kompostem.

Velmi vhodné je i hnojivo, které obsahuje draslík. Ten totiž podporuje růst plodů. Naopak dusíkaté hnojivo podporuje růst a tvorbu listů na úkor plodů.

A co když sazenice napadnou škůdci? Ano, i v případě paprik to není nic neobvyklého. Tomuto můžete zabránit pěstováním ve skleníku či foliovníku, ale i tam hrozí napadení. A to sviluškou. Proti tomuto škůdci spolehlivě zabírá zdravotně nezávadný postřik na bázi řepného oleje a lecitinu, nebo biologická ochrana za použití dravého roztoče jménem Phytoseilus persimilis.

Není nad to použít oporu

Záleží na odrůdě paprik. Pokud jste se rozhodli pěstovat ty, které mají plody těžké a rostliny jsou mohutnějšího vzrůstu, pak nezapomeňte na oporu. Bez ní by se mohly rostliny zlomit. Nezanedbatelnou výhodou opory je i ochrana před hnilobou a ožíráním slimáky. Opora totiž zajišťuje držení plodů dostatečně vysoko nad zemí.

Závěrečná fáze – sklizeň

Nacházíte se na samém konci vašeho pěstitelského úsilí a těšíte se na svou první sklizeň? Pak použijte ostrý nůž nebo nůžky a vyzrálé plody ořízněte nebo odstřihněte. Ale velmi opatrně. Pokud budete s jejich odstraněním nešetrní, hrozí poškození celého výhonku.

Ořízlé stonky dezinfikujte roztokem hypermanganu. Nejenže konečky stonků dostatečně očistíte, ale zabráníte i napadení houbovou chorobou.

Autor: Monika Tůmová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 1.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Pěstování rajčat: Výsadba, zálivka, sklizeň

Pěstování rajčat: Výsadba, zálivka, sklizeň

Každý, kdo ochutnal domácí rajčata, ví, že chutnají naprosto jinak než ta zakoupená v supermarketu. Jsou šťavnatá, mají výraznou chuť a samozřejmě jsou mnohem zdravější. Dost důvodů na to, abyste si vypěstovali rajčata sami.

Pěstování paprik: Jak je správně vysazovat?

Pěstování paprik: Jak je správně vysazovat?

Paprika je zelenina velmi oblíbená. Obsahuje nespočet důležitých vitamínů a je tak zdraví prospěšná. Někteří z vás se možná rozhodli, že se je pokusí pěstovat sami a nebudou se tak spoléhat na dodávky paprik do obchodních řetězců.


Pěstování paprik: Jak je pěstovat ve skleníku a ve venkovním prostředí

Pěstování paprik: Jak je pěstovat ve skleníku a ve venkovním prostředí

Většinu odrůd lze pěstovat i ve venkovním prostředí, ale má to svá pravidla. Papriky obecně holdují teplému a vlhkému klimatu, proto je pro ně ještě lepší, když rostou ve sklenících či fóliovnících.

Pěstování paprik: Jak účinně bojovat proti škůdcům a chorobám?

Pěstování paprik: Jak účinně bojovat proti škůdcům a chorobám?

Papriky se stávají hitem domácího pěstování. Jsou totiž po dlouhá léta vyhledávanou kulinářskou plodinou. Jsou tu ale nepřátelé. Škůdci a různé nemoci se bohužel nevyhýbají ani paprikám. Jaké choroby je mohou postihnout a jak s nimi účinně bojovat?


Pěstování paprik: Vyzkoušejte chuť méně známých odrůd

Pěstování paprik: Vyzkoušejte chuť méně známých odrůd

Z obchodů znáte určitě jen standardní tvary a barvy tolik oblíbených paprik. Červená, zelená, žlutá. Chuťové dobré, ale už tak nějak nemají po této stránce moc co nabídnout. Chcete víc? Chcete rozšířit své pěstitelské i gastronomické možnosti?

Jak na pěstování fuchsie?

Jak na pěstování fuchsie?

Vypěstovat si krásné květiny na své vlastní zahradě je mnohdy poměrně složitou záležitostí. V případě, že se zvolí nějaký nenáročný druh květin, je ovšem velmi pravděpodobné, že se dopracují ke zdárnému výsledku i méně zdatní zahradníci. Jedním z takovýchto druhů květin jsou zcela jistě také fuchsie…