Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Pěstování paprik: Jak je správně vysazovat?

6. červenec 2012 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článek

Rozhodli jste se, že budete pěstovat papriky? Pořídili jste si sazenice, ale nevíte, kdy a jak je správně vysadit? A víte, že je důležité je před samotnou výsadbou nejdříve předpěstovat? Vše potřebné pro to, abyste sklidili vydařenou paprikovou úrodu, vám osvětlíme v následujících týdnech v „seriálu o paprikách“.

Reklama

Paprika je zelenina velmi oblíbená. Obsahuje nespočet důležitých vitamínů a je tak zdraví prospěšná. Někteří z vás se možná rozhodli, že se je pokusí pěstovat sami a nebudou se tak spoléhat na dodávky paprik do obchodních řetězců.

Jejich pěstování není zcela jednoduché, ale při dodržování několika důležitých zásad není třeba podléhat skepsi.

Základem úspěchu je předpěstování

Předpěstováváte-li si papriky doma, je dobré je dát do truhlíku přibližně ve druhé polovině února. Pokud máte skleník či fóliovník, zasaďte papričky už v polovině ledna. U tohoto druhu je totiž delší doba klíčivosti a je proto nutné začít s předpěstováním brzy. Před výsevem je namočte do vlažné vody.

Po vysetí do sadbovačů je pokud možno přikryjte fólií a v místnosti udržujte stálou teplotu kolem 25 stupňů. Paprikám totiž náramně svědčí teplé a vlhké prostředí. Přesto se doporučuje fólii alespoň 1x denně na chvíli odkrýt.

Papriky mají rády i slunné prostředí, ale není vhodné, aby na ně doléhalo přímé sluneční záření. Velmi důležité je i zalévání. To musí být dostatečné. Použijte odstátou a vlažnou vodu a papriky spíše kropte než zalévejte. Vhodnou dobou k rosení je podvečer.

Bez dobré půdní směsi to nejde. Nepodceňte proto ani tuto složku. Papriky si libují v písčitém substrátu s příměsí hlíny a rašeliny. Směs se doporučuje vydezinfikovat a použít přípravek proti houbovým chorobám.

Konec předpěstování, aneb kam dále papriky umístit?

Pokud předpěstování proběhlo úspěšně a je měsíc květen, pak je nejvyšší čas vysadit sazeničky přímo venku. Předtím, než se tak stane, je dobré ještě doma papriky alespoň 1x přesadit a kořínky případně o 1/3 zkrátit. S přesazením do květináče počkejte do doby, než sazeničkám vyraší alespoň 2 lístky. Stejně tak nezapomeňte papriky před výsadbou otužit, aby si venku dobře zvykly.

Někteří přesouvají papriky ven už ke konci dubna, ale tak se děje v případě, že zima nebyla příliš tuhá a dlouhá. Pokud by se v takovém případě začalo s výsadbou, hrozilo by paprikám umrznutí. Přízemní mrazíky totiž i v dubnu nejsou nereálné.

Stejně tak jako ve vnitřních prostorách, tak i ve venkovních dodržujte pokud možno pravidlo o teplém, vlhkém a slunném (ne přímém slunečném) prostoru.

Autor: Monika Tůmová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Pěstování paprik: Jak je pěstovat ve skleníku a ve venkovním prostředí

Pěstování paprik: Jak je pěstovat ve skleníku a ve venkovním prostředí

Většinu odrůd lze pěstovat i ve venkovním prostředí, ale má to svá pravidla. Papriky obecně holdují teplému a vlhkému klimatu, proto je pro ně ještě lepší, když rostou ve sklenících či fóliovnících.

Pěstování paprik: Jak účinně bojovat proti škůdcům a chorobám?

Pěstování paprik: Jak účinně bojovat proti škůdcům a chorobám?

Papriky se stávají hitem domácího pěstování. Jsou totiž po dlouhá léta vyhledávanou kulinářskou plodinou. Jsou tu ale nepřátelé. Škůdci a různé nemoci se bohužel nevyhýbají ani paprikám. Jaké choroby je mohou postihnout a jak s nimi účinně bojovat?


Pěstování paprik: Vyzkoušejte chuť méně známých odrůd

Pěstování paprik: Vyzkoušejte chuť méně známých odrůd

Z obchodů znáte určitě jen standardní tvary a barvy tolik oblíbených paprik. Červená, zelená, žlutá. Chuťové dobré, ale už tak nějak nemají po této stránce moc co nabídnout. Chcete víc? Chcete rozšířit své pěstitelské i gastronomické možnosti?

Pěstování paprik: předpěstování, výsadba a péče o ně

Pěstování paprik: předpěstování, výsadba a péče o ně

Paprika, zelenina původem z jižní Ameriky, je jednou z nejoblíbenějších a tvoří nedílnou součást našeho jídelníčku. Skýtá totiž rozmanitou škálu chutí, barev a tvarů a pozitivní je i pestrá možnost úprav.


Jak na pěstování fuchsie?

Jak na pěstování fuchsie?

Vypěstovat si krásné květiny na své vlastní zahradě je mnohdy poměrně složitou záležitostí. V případě, že se zvolí nějaký nenáročný druh květin, je ovšem velmi pravděpodobné, že se dopracují ke zdárnému výsledku i méně zdatní zahradníci. Jedním z takovýchto druhů květin jsou zcela jistě také fuchsie…

Pěstování rajčat: Výsadba, zálivka, sklizeň

Pěstování rajčat: Výsadba, zálivka, sklizeň

Každý, kdo ochutnal domácí rajčata, ví, že chutnají naprosto jinak než ta zakoupená v supermarketu. Jsou šťavnatá, mají výraznou chuť a samozřejmě jsou mnohem zdravější. Dost důvodů na to, abyste si vypěstovali rajčata sami.