Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Pěstování rajčat: Výsadba, zálivka, sklizeň

27. duben 2012 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článek

Každý, kdo ochutnal domácí rajčata, ví, že chutnají naprosto jinak než ta zakoupená v supermarketu. Jsou šťavnatá, mají výraznou chuť a samozřejmě jsou mnohem zdravější. Dost důvodů na to, abyste si vypěstovali rajčata sami. Jde to na zahradě i na balkóně městského bytu.

Reklama

Pěstování rajčat je relativně snadné a zvládne ho i méně zkušený pěstitel. Na to, abyste si zaseli semínka rajčat a pěstovali je z výsevu, je již pozdě. Předpěstování rajčat trvá několik týdnů a rostlinky by již nestihly včas vyrůst a plody dozrát. Zakupte si proto sazenice rajčat v kvalitním zahradnictví, popřípadě je můžete sehnat na farmářských trzích.

Půda pro pěstování rajčat a hnojení

Na zahradách i na balkónech městských bytů je možné pěstovat rajčata v prostorných nádobách nebo speciálních pevných pytlích. Ty stačí naplnit vhodným substrátem obohaceným rašelinou nebo domácím kompostem, aby rajčata měla dostatek živin. Případně je možné rajčata pěstovat na záhonech. Půdu chudou na živiny obohaťte kompostem, ideálně 2 až 4 kg kompostu na metr čtvereční.

Rajčata je třeba přihnojovat i v době vegetace. Pěstitelé doporučí například Cererit. Umělá hnojiva ale výborně nahradí i slepičí trus. S ním ovšem opatrně, je agresivní, takže to s hnojením nepřehánějte. Nechte ho několik dní odležet a můžete ho přidat do zálivky rajčat.

TIP: Přečtěte si také jak pěstovat cibuli

Výsadba rajčat

Sazenice rajčat se vysazují od konce dubna do poloviny května. Důležité je především počasí. Mělo by být dostatečně teplo, aby sazenice nezmrzly. Někteří pěstitelé doporučují vysazovat až po Zmrzlících.

Protože rajčata vyrostou do výšky, je třeba, aby se měly o co opřít. Můžete zakoupit speciální tyče v zahradnictví, poslouží vám ale i obyčejné dřevěné kolíky. Pokud vysazujete rajčata na záhon, je třeba, aby spon byl asi 70 na 70 centimetrů, aby rajčata měla dostatek prostoru pro růst.

Rajčata vysazujte na slunné stanoviště. Pokud je pěstujete v nádobách nebo pytlích, umístěte je na slunné místo – balkón nebo k jižní, popř. jihozápadní stěně domu.

Další články o pěstování různých plodin a zahradničení najdete v rubrice Zahrada

Zaštipování a zálivka rajčat

Abyste zvýšili výnosnost rajčat, je třeba je v době vegetace zaštipovat. Zaštipují se boční výhony rostliny. Ušetříte tím rostlině energii, kterou využije na plození rajčat. Výhonky stačí jednoduše ulomit nebo zastřihnout.

Rajčata pravidelně zalévejte. Ideálně vždy večer a ke kořenům rostliny. Zálivku můžete obohatit přírodním hnojivem – slepičím trusem.

Sklizeň rajčat

Rajčata sklízejte, když jsou plody zralé. Trhat je můžete se stopkou i bez stopky. Nedozrálá rajčata můžete nechat „dojít“ na slunném místě – například za oknem. Rajčata není možné dlouhodobě skladovat, proto je raději hned konzumujte. Připravit si z nich můžete saláty, oblohy apod.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Americké brusinky: Pěstování a sklizeň

Americké brusinky: Pěstování a sklizeň

Americké brusinky mají blahodárný vliv na lidský organismus. Obecně jsou považovány za jeden z nejsilnějších přírodních antioxidantů. Zajímá vás, jak se pěstují a sklízí? Pokud ano, je tento článek určen právě pro vás!

Pěstování paprik: předpěstování, výsadba a péče o ně

Pěstování paprik: předpěstování,  výsadba a péče o ně

Paprika, zelenina původem z jižní Ameriky, je jednou z nejoblíbenějších a tvoří nedílnou součást našeho jídelníčku. Skýtá totiž rozmanitou škálu chutí, barev a tvarů a pozitivní je i pestrá možnost úprav.


Jak na pěstování fuchsie?

Jak na pěstování fuchsie?

Vypěstovat si krásné květiny na své vlastní zahradě je mnohdy poměrně složitou záležitostí. V případě, že se zvolí nějaký nenáročný druh květin, je ovšem velmi pravděpodobné, že se dopracují ke zdárnému výsledku i méně zdatní zahradníci. Jedním z takovýchto druhů květin jsou zcela jistě také fuchsie…

Pěstování paprik: Jak je pěstovat ve skleníku a ve venkovním prostředí

Pěstování paprik: Jak je pěstovat ve skleníku a ve venkovním prostředí

Většinu odrůd lze pěstovat i ve venkovním prostředí, ale má to svá pravidla. Papriky obecně holdují teplému a vlhkému klimatu, proto je pro ně ještě lepší, když rostou ve sklenících či fóliovnících.


Pěstování paprik: Jak je správně vysazovat?

Pěstování paprik: Jak je správně vysazovat?

Paprika je zelenina velmi oblíbená. Obsahuje nespočet důležitých vitamínů a je tak zdraví prospěšná. Někteří z vás se možná rozhodli, že se je pokusí pěstovat sami a nebudou se tak spoléhat na dodávky paprik do obchodních řetězců.

Pěstování masožravých rostlin

Pěstování masožravých rostlin

V dnešním článku se zaměříme na rostliny, které si můžeme pořídit domů či na zahradu. Konkrétně bude řeč o speciální skupině, která je pěstitele často lahůdkou. Řeč je o masožravých rostlinách. Jejich obliba jde v posledních letech nahoru, neboť se jedná o velmi zajímavé rostliny, které nepotřebují …