Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Jak pěstovat cibuli?

13. duben 2012 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článek

Komu by se nepřejedla čínská a španělská cibule, na kterou běžně narazíme v supermarketech. Není dobrá, není šťavnatá a dozlatova ji neosmažíte. Přemýšleli jste nad tím, že byste si vypěstovali cibuli vlastní? Je nejvyšší čas ji zasadit!

Reklama

Pěstování cibule není vůbec náročné a zvládne ho i začínající zahrádkář. Potřebovat budete kousek země, rýč, motyčku, sazečky, které koupíte v zahradnictví a také dobrou náladu, protože s ní jde vše mnohem lépe od ruky!

Příprava půdy pro cibuli

Cibule není náročná rostlina. Nepotřebuje speciální péči ani hnojení. Vyhovuje ji spíše neutrální, mírně písčitá půda, kterou můžete obohatit kompostem. Záhon připravte běžným postupem – zryjte ho, přidejte trochu kompostu a větší hrudky „rozbijte“ hráběmi.

Sázení cibulových sazeček

Výběru sazeček věnujte zvláštní pozornost. Měly by být kvalitní a nepoškozené. Jestliže jsou narušené nebo plesnivé, vyřaďte je.

Sazečky se sází koncem března až počátkem dubna asi na vzdálenost 10 až 15 cm od sebe. Do půdy je vtlačujte tak, aby cibulky byly zakryté hlínou.

Péče a zálivka

Cibule není náročná na péči. Stačí ji jednou až dvakrát vyplít. Se zálivkou to není nutné přehánět. Rozhodně cibulový záhon nepřemokřete. Cibule snese i delší dobu sucho, takže nemusíte mít strach, pokud například odjedete na dovolenou.

Především ve druhé polovině vegetace preferuje cibule sušší půdu, proto ji zalívejte opravdu spíše v případě suchého počasí.

Sklizeň cibule

Cibule je připraven na sklizeň v době, kdy nať začne žloutnout. Samozřejmě můžete mladé cibulky používat již dříve – jsou výborné například při letním grilování.

Cibule vytahujte ze záhonu, svažte je do typických svazků a zavěšte na suché a teplé a vzdušné místo, aby doschla (výborná je například půda). Skladujte v suchu na chladnějším místě, aby vám co nejdéle vydržela (zvláště k jaru má tendenci měknout a klíčit).

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Jak pěstovat jahody?

Jak pěstovat jahody?

Jahody jsou oblíbené letní ovoce. Krásně voní, jsou osvěžující a zpestří náš jídelníček. Navíc obsahují vysoké množství vitamínu C, které je srovnatelné s citrusovými plody. Dost důvodů na to, abychom se jahody pokusili vypěstovat sami

Pěstování paprik: Jak je pěstovat ve skleníku a ve venkovním prostředí

Pěstování paprik: Jak je pěstovat ve skleníku a ve venkovním prostředí

Většinu odrůd lze pěstovat i ve venkovním prostředí, ale má to svá pravidla. Papriky obecně holdují teplému a vlhkému klimatu, proto je pro ně ještě lepší, když rostou ve sklenících či fóliovnících.


Japonská stěna: Jak funguje a jak se ovládá

Japonská stěna: Jak funguje a jak se ovládá

Japonské stěny se v domácnostech používají jako alternativa ke klasickým roletám, žaluziím a závěsům. Představují moderní řešení, které slouží ke stínění interiéru a zároveň mohou také oddělovat větší prostory. Jejich využití může být velmi rozmanité

Pěstování bylinek: Co a jak si vypěstovat?

Pěstování bylinek:  Co a jak si vypěstovat?

Bylinky byly neopominutelnou součástí zahrádek našich předků. Používaly se jako přísady do pokrmů a především se s nimi léčily nejrůznější neduhy. Pokud si chcete zpestřit své kulinářské výtvory čerstvými bylinkami nebo si připravit vlastní léčivé odvary, jen nejvyšší čas si bylinky vysít.


Pěstování paprik: Jak je správně vysazovat?

Pěstování paprik: Jak je správně vysazovat?

Paprika je zelenina velmi oblíbená. Obsahuje nespočet důležitých vitamínů a je tak zdraví prospěšná. Někteří z vás se možná rozhodli, že se je pokusí pěstovat sami a nebudou se tak spoléhat na dodávky paprik do obchodních řetězců.

Jak uklidit domácnost bez chemie: 5 tipů

Jak uklidit domácnost bez chemie: 5 tipů

Nejste příznivcem všech těch chemických prostředků, které je možné zakoupit v drogérii? Příčí se vám dezinfekce a přistupujete ke své domácnosti se zdravým selským rozumem? Pak se vám bude hodit několik tipů, jak si doma uklidit bez chemie!