Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Rekonstrukce chalupy: topit dřevem může být komfort

24. listopad 2011 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

(23. listopadu 2011, Jindřichův Hradec) Zdědit starou chalupu po rodičích nebo si ji koupit třeba na víkendové pobyty na venkově může být romantika i noční můra. Jen málokterý starý dům je totiž v takovém stavu, aby odpovídal současným potřebám. Starší generace byly zvyklé na každodenní práci na chalupě, ke které patřila i ustavičná starost o topení v kotli a často si nedokázaly ani představit komfortnější způsob bydlení v teple a přístup k teplé vodě bez práce. Z toho plyne, že velké množství starých chalup v tomto ohledu neodpovídá dnešním požadavkům. Náprava přitom není složitá a dokonce ani není nutné zbavit se kvůli tepelnému komfortu a pohodlí ekonomického i romantického topení dřevem.

Reklama

„Snadné vytápění a příprava teplé vody patří v současnosti k standardům bydlení, se kterými každý jednoduše počítá,“ vysvětluje Pavel Bučan specialista na moderní způsoby vytápění ze společnosti Sunpower a dodává: „I když si většina lidí spojuje pohodlí přípravy teplé vody a topení většinou s plynem nebo elektřinou, v současnosti je díky moderním technologiím možné počítat znovu také se dřevem.“

Většina z nás chápe vytápění pomocí kotle na dřevo jako neustálý strach o to, aby kotel nevyhasl, a vidí za tím vedle ekonomické výhodnosti především neustálou práci a nepohodlí. Moderní zplynovací kotle na dřevo jsou však dál, než si mnoho lidí myslí. Na jedno přiložení dokážou hořet i osm hodin. Už to samo o sobě znamená, že pokud člověk přiloží před tím, než jde spát nebo než odejde do práce, ráno se neprobudí do vychladlých stěn, případně se do nich z práce nevrátí.

Dobrým kotlem to nekončí

Jak uvádí Bučan, tím ale komfort nekončí: „Kvalitní kotel je samozřejmě základ a je vhodný jak do starých budov, tak do nízkoenergetických novostaveb. Protože je ale možné jej doplnit o stavebnicovou velkokapacitní akumulační nádrž, komfort vyhřívání se může posun o další stupeň výš.“ Co to znamená v praxi? V nádrži se uchovává energie, kterou nespotřebuje dům. Směruje ji tam řídící jednotka v případě, že je v domě požadovaná teplota. Jakmile kotel vyhasne, je v nádrži nastřádané teplo rozváděno po domě a ten tak vydrží vyhřátý mnohem delší dobu.

Stavebnicová akumulační nádrž SunSave

  • Při rekonstrukci chalupy je možné skloubit romantiku topení dřevem a komfort.
  • Do kvalitního kotle na dřevo stačí přikládat třikrát denně.
  • Stavebnicová velkokapacitní nádrž umožní zejména v přechodných obdobích přikládat jen několikrát týdně, a to ve starých studených chalupách.
  • Díky stavebnicovosti se nádrž vejde prakticky kamkoli.

„Výhody tohoto řešení jsou patrné především v přechodných obdobích, jde tedy o 6-8 měsíců na jaře a na podzim,“ vysvětluje expert společnosti Sunpower: „V této době není problém odjet na několik dní a vrátit se do vyhřátého domu, nebo zatopit jen jednou dvakrát do týdne. Proto jde o ideální řešení jak pro rodiny s malými dětmi, tak pro víkendové chalupáře, kteří pak nemusejí své stavení celý víkend pracně vytápět,“ dodává Bučan.

Ke slovu přichází slunce

Z využívání solární energie pro vytápění se stala samozřejmost. Lidé, kteří ji využívají, nemusejí více jak půl roku myslet na to, zda budou mít teplou vodu, v případě starých studených chalup není problém, aby si pomocí kolektorů přitápěli a vysoušeli objekt i v letních měsících a slunce spolu s moderní technologií dokáže bez problémů vyhřívat i vodu v domácím bazénu. Využití sluneční energie je tak samozřejmě možné i v kombinaci s kotlem na dřevo a stavebnicovou akumulační nádrží. „To, jak se bude energie využívat, opět ovlivňuje řídící jednotka,“ vysvětluje Bučan: „Pomocí ní je velmi snadné určit priority využívání a není tak třeba možné, aby uživatel měl krásně vyhřátý bazén a přitom doma mrznul, nebo se sprchoval studenou vodou.“

Jak to funguje?

SunSave

Stavebnicová akumulační nádrž SunSave tvoří centrum systému a je v ní uchovávána energie na vytápění a ohřev vody na několik dní dopředu. Vzhledem k jejímu stavebnicovému uspořádání nádrže je možné postavit ji téměř kdekoliv.

Solární zařízení za příznivých podmínek nabíjí akumulační nádrž a postará se o dostatek teplé vody a temperování objektu v přechodných obdobích. Takový provoz je mimořádně vhodný pro starší zástavbu, protože pomáhá s vysušováním objektů. Za rok provozu ušetří každý metr čtvereční kolektoru až 850 kWh energie.

Moderní zplyňovací kotel s účinností až 90% nahřívá rovněž akumulační nádrž. Vzhledem k objemu nádrže 5000 l i více, je možno použít opravdu výkonný kotel, který pracuje vždy s optimální účinností. Zatápět je potřeba jen jednou za několik dnů, kotel se naplní maximální dávkou paliva a nechá se vyhořet. Vedle komfortu se tedy prodlužuje i životnost kotle.

Regulace se postará o plně automatický provoz. Vytápění je řízeno v závislosti na vnější teplotě a požadavcích uživatele při zachování plného komfortu a maximální úspornosti.

Tisková zpráva společnosti Sunpower

Autor: Jan Potůček

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Jak topit a větrat v zimních měsících

Jak topit a větrat v zimních měsících

V zimním období se razantně zvyšuje spotřeba elektrické energie a plynu, neboť musíme náš dům či byt vytápět daleko intenzivněji. Pakliže se vracíme domů z venku, kde panují teploty hluboko pod bodem mrazu, určitě nechceme přijít do místností, v nichž bude patnáct stupňů. Nedostatečné vytápění je ne…

Chalupy v čím dál větší oblibě

Chalupy v čím dál větší oblibě

Že je stále finanční recese? V jak kterých odvětvích. Prodávající rekreačních objektů si nemohou stěžovat. Krize do poptávky po chalupách, chatách či rekreačních apartmánech nijak nezasáhla. Češi jsou správní chalupáři a do rekreačních nemovitostí s oblibou nadále investují.


Chaty a chalupy. Perfektní investiční příležitost i víkendové útočiště

Chaty a chalupy. Perfektní investiční příležitost i víkendové útočiště

V České republice žije asi 70 % obyvatel ve městech. Jde o celosvětový nadprůměr. V posledních letech se však toto číslo snižuje - lidé si čím dál častěji uvědomují, že život ve městech vedle nesporných výhod přináší i negativa.

Jak na vytápění chaty či chalupy? LPG využívá skoro 250 tisíc rekreačních objektů

Jak na vytápění chaty či chalupy? LPG využívá skoro 250 tisíc rekreačních objektů

Přemýšlíte, jak si při stále chladnějších letních večerech a nadcházejícím podzimu zpříjemnit pobyt na své chalupě? Velké množství chatařů a chalupářů využívá propan-butanové lahve k vaření, roste však i počet těch, kteří prostřednictvím LPG, zkapalněného ropného plynu, své objekty vytápí. Dle průzk…


Rekonstrukce bytu: Průběh a cena

Rekonstrukce bytu: Průběh a cena

Koupili jste byt, který je již staršího data a nevyhovuje požadavkům na moderní bydlení? Chcete se pustit do rekonstrukce panelového bytu, ale nevíte, jak na to? Podívejte se na několik tipů co a jak rekonstruovat.

Rekonstrukce bytu: Sádrokarton a možnosti jeho využití

Rekonstrukce bytu: Sádrokarton a možnosti jeho využití

Pokud jste se rozhodli, že se pustíte do rekonstrukce Vašeho bytu, pak určitě přemýšlíte o materiálech, které budou pro zrenovování jednotlivých místností nejlepší. Zejména v panelových domech se pro rekonstrukci hodí sádrokartonové desky. Jedná se o speciální desky, které jsou vyrobeny ze sádry a r…