Rekonstrukce chalupy: topit dřevem může být komfort
24. listopad 2011 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek(23. listopadu 2011, Jindřichův Hradec) Zdědit starou chalupu po rodičích nebo si ji koupit třeba na víkendové pobyty na venkově může být romantika i noční můra. Jen málokterý starý dům je totiž v takovém stavu, aby odpovídal současným potřebám. Starší generace byly zvyklé na každodenní práci na chalupě, ke které patřila i ustavičná starost o topení v kotli a často si nedokázaly ani představit komfortnější způsob bydlení v teple a přístup k teplé vodě bez práce. Z toho plyne, že velké množství starých chalup v tomto ohledu neodpovídá dnešním požadavkům. Náprava přitom není složitá a dokonce ani není nutné zbavit se kvůli tepelnému komfortu a pohodlí ekonomického i romantického topení dřevem.
Reklama„Snadné vytápění a příprava teplé vody patří v současnosti k standardům bydlení, se kterými každý jednoduše počítá,“ vysvětluje Pavel Bučan specialista na moderní způsoby vytápění ze společnosti Sunpower a dodává: „I když si většina lidí spojuje pohodlí přípravy teplé vody a topení většinou s plynem nebo elektřinou, v současnosti je díky moderním technologiím možné počítat znovu také se dřevem.“
Většina z nás chápe vytápění pomocí kotle na dřevo jako neustálý strach o to, aby kotel nevyhasl, a vidí za tím vedle ekonomické výhodnosti především neustálou práci a nepohodlí. Moderní zplynovací kotle na dřevo jsou však dál, než si mnoho lidí myslí. Na jedno přiložení dokážou hořet i osm hodin. Už to samo o sobě znamená, že pokud člověk přiloží před tím, než jde spát nebo než odejde do práce, ráno se neprobudí do vychladlých stěn, případně se do nich z práce nevrátí.
Dobrým kotlem to nekončí
Jak uvádí Bučan, tím ale komfort nekončí: „Kvalitní kotel je samozřejmě základ a je vhodný jak do starých budov, tak do nízkoenergetických novostaveb. Protože je ale možné jej doplnit o stavebnicovou velkokapacitní akumulační nádrž, komfort vyhřívání se může posun o další stupeň výš.“ Co to znamená v praxi? V nádrži se uchovává energie, kterou nespotřebuje dům. Směruje ji tam řídící jednotka v případě, že je v domě požadovaná teplota. Jakmile kotel vyhasne, je v nádrži nastřádané teplo rozváděno po domě a ten tak vydrží vyhřátý mnohem delší dobu.
Stavebnicová akumulační nádrž SunSave
- Při rekonstrukci chalupy je možné skloubit romantiku topení dřevem a komfort.
- Do kvalitního kotle na dřevo stačí přikládat třikrát denně.
- Stavebnicová velkokapacitní nádrž umožní zejména v přechodných obdobích přikládat jen několikrát týdně, a to ve starých studených chalupách.
- Díky stavebnicovosti se nádrž vejde prakticky kamkoli.
„Výhody tohoto řešení jsou patrné především v přechodných obdobích, jde tedy o 6-8 měsíců na jaře a na podzim,“ vysvětluje expert společnosti Sunpower: „V této době není problém odjet na několik dní a vrátit se do vyhřátého domu, nebo zatopit jen jednou dvakrát do týdne. Proto jde o ideální řešení jak pro rodiny s malými dětmi, tak pro víkendové chalupáře, kteří pak nemusejí své stavení celý víkend pracně vytápět,“ dodává Bučan.
Ke slovu přichází slunce
Z využívání solární energie pro vytápění se stala samozřejmost. Lidé, kteří ji využívají, nemusejí více jak půl roku myslet na to, zda budou mít teplou vodu, v případě starých studených chalup není problém, aby si pomocí kolektorů přitápěli a vysoušeli objekt i v letních měsících a slunce spolu s moderní technologií dokáže bez problémů vyhřívat i vodu v domácím bazénu. Využití sluneční energie je tak samozřejmě možné i v kombinaci s kotlem na dřevo a stavebnicovou akumulační nádrží. „To, jak se bude energie využívat, opět ovlivňuje řídící jednotka,“ vysvětluje Bučan: „Pomocí ní je velmi snadné určit priority využívání a není tak třeba možné, aby uživatel měl krásně vyhřátý bazén a přitom doma mrznul, nebo se sprchoval studenou vodou.“
Jak to funguje?
Stavebnicová akumulační nádrž SunSave tvoří centrum systému a je v ní uchovávána energie na vytápění a ohřev vody na několik dní dopředu. Vzhledem k jejímu stavebnicovému uspořádání nádrže je možné postavit ji téměř kdekoliv.
Solární zařízení za příznivých podmínek nabíjí akumulační nádrž a postará se o dostatek teplé vody a temperování objektu v přechodných obdobích. Takový provoz je mimořádně vhodný pro starší zástavbu, protože pomáhá s vysušováním objektů. Za rok provozu ušetří každý metr čtvereční kolektoru až 850 kWh energie.
Moderní zplyňovací kotel s účinností až 90% nahřívá rovněž akumulační nádrž. Vzhledem k objemu nádrže 5000 l i více, je možno použít opravdu výkonný kotel, který pracuje vždy s optimální účinností. Zatápět je potřeba jen jednou za několik dnů, kotel se naplní maximální dávkou paliva a nechá se vyhořet. Vedle komfortu se tedy prodlužuje i životnost kotle.
Regulace se postará o plně automatický provoz. Vytápění je řízeno v závislosti na vnější teplotě a požadavcích uživatele při zachování plného komfortu a maximální úspornosti.
Tisková zpráva společnosti Sunpower
Autor: Jan Potůček
[Nahoru ↑]
ReklamaVložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!