Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Jak na vytápění chaty či chalupy? LPG využívá skoro 250 tisíc rekreačních objektů

7. srpen 2012 - Rubrika: Úspory a finance - reaguj na článek

Přemýšlíte, jak si při stále chladnějších letních večerech a nadcházejícím podzimu zpříjemnit pobyt na své chalupě? Velké množství chatařů a chalupářů využívá propan-butanové lahve k vaření, roste však i počet těch, kteří prostřednictvím LPG, zkapalněného ropného plynu, své objekty vytápí. Dle průzkumu nezávislé agentury FOCUS používá LPG v rekreačních objektech skoro 250 tisíc českých domácností. Jedná se především o chataře, kteří nemají možnost zavedení zemního plynu či topení v kamnech anebo chtějí šetřit životní prostředí a zároveň své finance.

Reklama

Jedním z důvodů obliby paliva LPG je výše počáteční investice do přenosných plynových kamen, která je v porovnání s jinými druhy vytápění velmi nízká – cena nejlevnějších topičů se pohybuje okolo dvou tisíc korun. Kamna čerpají plyn z připevněné propan-butanové lahve, lidé však stále častěji volí také lahve s čistým propanem: „Propan-butan jako takový je sám o sobě mnohem výhřevnější než například zemní plyn. Čistý propan je však pro vytápění ještě vhodnější díky zachování výhřevnosti i při velmi nízkých teplotách,“ vysvětluje Ľubomír Žiak ze společnosti Flaga, která je největším dodavatelem LPG na českém trhu.

Plynová kamna lze velmi dobře regulovat

Oproti klasickým kamnům lze ta plynová velmi snadno regulovat. Kromě vysoké výhřevnosti, jednoduché přenosnosti a nízké výši počáteční investice tak mezi další výhody vytápění LPG patří možnost jednoduše si pohlídat kolik peněz na chatě či chalupě protopíte. Pro milovníky přírody je pozitivní zprávou také to, že topením na LPG ulehčí životnímu prostředí. „Říkáme, že LPG hoří čistě. To znamená, že při jeho spalování nevzniká žádný pevný odpad ani saze a množství škodlivých emisí je několikanásobně nižší než při využití pevných paliv,“ popisuje Žiak. Vytápění pomocí LPG tak lze bez problémů využít i pro rekreační objekty umístěné v chráněných krajinných oblastech.

Na vaši chalupu by vám v průměru měli stačit tři až čtyři propanové lahve ročně. „Samozřejmě záleží na tom, jak často na chatě pobýváte a zda chcete tu samou lahev využívat i na vaření či grilování,“ dodává Žiak. Pro ty, kteří se nechtějí zaobírat výměnou plynových lahví a do vytápění mohou zainvestovat větší sumu, existuje možnost instalace zásobníku, v němž je LPG ve zkapalněné podobě uskladněno v blízkosti domu. Při odběru je převedeno zpět do plynného skupenství a potrubím vedeno do budovy, kde je pak využíváno na vytápění, ohřev vody nebo při vaření. Stále větší oblibě se pak těší podzemní zásobník, který nijak nenarušuje vzhled okolního prostředí. Většina lidí dává přednost možnosti si u nás tento zásobník spíše pronajmout, než si koupit svůj,“ dodává Žiak. Množství plynu v zásobníku si každý může snadno kontrolovat sám, jeho doplnění pak provádí profesionální firmy. Toto řešení umožňuje na chalupu zavést stejný komfort vytápění, ohřevu vody a vaření, jaký si běžně užíváte ve vašem domě či bytě.

Tipy

Jak vybrat plynová kamna?

Výběr je opravdu široký a cena se pohybuje od dvou až po patnáct tisíc. Nesnažte se ušetřit za každou cenu a ověřte si, zda mají kamna čidlo pro kontrolu bezpečnosti, které by měla být standardem u všech zařízení tohoto typu. Únik plynu není při správném zacházení příliš reálný, ale je vždy dobré mít jistotu, že vám nic nehrozí.

Jakou lahev zvolit?

Vybrat si můžete z několika druhů, které se od sebe liší ať už náplní (tou může být klasický propan-butan či výhřevnější čistý propan) nebo objemem. Typické jsou 2 kg, 5 kg či 10 kg lahve, závisí především na vaší spotřebě, na tom jak často a moc topíte a zda chcete lahev používat i na vaření či grilování.

Zkontrolujte datum revize

Před koupí lahve zkontrolujte datum její poslední revize, která by neměla být starší než 10 let. Tento údaj naleznete na límci lahve, u starších typů pak na jejím podstavci. Pro snadnější orientaci je tento údaj uveden duplicitně zvýrazněným nástřikem na těle lahve.

Tisková zpárva společnosti FLAGA

Autor: Jan Potůček

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Chaty a chalupy. Perfektní investiční příležitost i víkendové útočiště

Chaty a chalupy. Perfektní investiční příležitost i víkendové útočiště

V České republice žije asi 70 % obyvatel ve městech. Jde o celosvětový nadprůměr. V posledních letech se však toto číslo snižuje - lidé si čím dál častěji uvědomují, že život ve městech vedle nesporných výhod přináší i negativa.

Chalupy v čím dál větší oblibě

Chalupy v čím dál větší oblibě

Že je stále finanční recese? V jak kterých odvětvích. Prodávající rekreačních objektů si nemohou stěžovat. Krize do poptávky po chalupách, chatách či rekreačních apartmánech nijak nezasáhla. Češi jsou správní chalupáři a do rekreačních nemovitostí s oblibou nadále investují.


Zabezpečení chaty na zimu

Zabezpečení chaty na zimu

Nastává období, kdy zazimováváme naši chatu či chalupu. Spousta lidí totiž v zimě tato sídla nevyužívá a je potřeba je tak připravit a také řádně zabezpečit. Právě chaty a chalupy se totiž v zimních měsících stávají častým terčem zlodějů. Ti si vybírají zejména objekty, které se nacházejí v řídce os…

Rekonstrukce chalupy: topit dřevem může být komfort

Rekonstrukce chalupy: topit dřevem může být komfort

Zdědit starou chalupu po rodičích nebo si ji koupit třeba na víkendové pobyty na venkově může být romantika i noční můra. Jen málokterý starý dům je totiž v takovém stavu, aby odpovídal současným potřebám. Starší generace byly zvyklé na každodenní práci na chalupě, ke které patřila i ustavičná s…


Jak na zásobování domu či chaty vodou?

V některých případech, když dům nebo chata není napojena na veřejný vodovod, řeší majitelé zásadní problém, jak dostat do domu nebo chaty vodu. Řešení nabízejí domácí vodárny v podobě kompletního zařízení pro natažení vody až do domu. Je ale třeba si ujasnit několik kritérií při výběru domácí vodárn…

Fotogalerie koupelen a wc: Tisíc inspirací koupelny SIKO

Fotogalerie koupelen a wc: Tisíc inspirací koupelny SIKO

Společnost SIKO KOUPELNY spouští 1. září unikátní projekt Galerie tisíce inspirací. Webová stránka bude sloužit všem, kdo si zařizují či rekonstruují koupelnu a chtějí se inspirovat nejmodernějšími trendy v koupelnovém vybavení. Na adrese koupelnova-galerie.cz si zájemci mohou prohlížet množství viz…