Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Využijte solární energie

15. říjen 2010 - Rubrika: Úspory a finance - reaguj na článek

Energie získávaná ze slunečního svitu je ideální vzhledem k tomu, že ji můžete získávat zcela zadarmo. Pakliže máte obavy, že by pro váš dům nebyla tato investice dobrá už jen proto, že u vás málo svítí sluníčko a tudíž byste získávali málo nebo dokonce žádnou energii, pak jsou vaše obavy ne zcela na místě.

Reklama

Solární energii je možné využít pro výrobu tepla (solární kolektory) nebo pro výrobu elektřiny (fotovoltaické panely). Vzhledem k současné situaci kolem fotovoltaických elektráren (od února 2010 platí stop-stav připojování nových solárních i větrných elektráren) a plánovanému poklesu výkupní ceny elektřiny, již nebude investice do solární elektrárny tak výhodná.

Kolik solární elektrárna vydělá?

Pro výrobu elektřiny ze solárních panelů je sice ideální přímé sluneční záření při bezmračné obloze, nicméně i při polojasnu je výnos zhruba kolem 35 % a elektřinu dokáží vyrobit solární panely dokonce i při zcela zamračené obloze (10% jinak běžného výnosu).

Výkup solární energie

Přestože prvotní instalace solárních panelů není zcela jistě levnou záležitostí, i přesto zažíval tento druh získávání elektrické energie v posledních letech výrazný boom. To bylo dáno ekologickými aspekty, ale také velmi výhodně nastavenou výkupní cenou solární energie.

Ta je v současné době 12,89 Kč/kWh (pro elektrárny s instalovaným výkonem do 30 kW včetně) a 12,79 Kč (pro elektrárny s instalovaným výkonem nad 30 kW včetně). Tyto výhodné výkupní ceny elektřiny jsou však již skoro minulostí. Od roku 2011 se počítá s jejich poklesem asi o polovinu!

Solární kolektory aneb teplo zadarmo

Pro drobného investora proto již od nového roku nebude příliš výhodné kupovat si na střechu svého domu fotovoltaické panely. Sluneční energii lze však využít i pro výrobu tepla nebo ohřev vody, což může značně snížit vaše náklady na energie.

Účinnost solárních kolektorů je kolem 75 % (jde o maximální účinnost, která je v reálných podmínkách nižší) a obecně platí, že pro ohřev vody stačí 1 metr čtvereční kolektoru na osobu. V podmínkách střední Evropy pokryjí solární kolektory 60 % roční spotřeby teplé vody (v letních měsících toto číslo narůstá a v zimě zase klesá). Proto je dobré mít v záloze i jiný zdroj pro ohřev vody.

Autor: Jan Potůček

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Solární panely - levná výroba elektřiny

Solární panely - levná výroba elektřiny

Pro získání levné energie, pomocí které můžeme v domě například ohřívat užitkovou vodu, případně také vytápět jednotlivé místnosti, se v posledních letech stále více využívají solární panely. Solární energie je nevyčerpatelnou energií, jejíž využívání je velmi ekologické a čisté.

Solární panely na ohřev vody: Ušetřete energii!

Solární panely na ohřev vody: Ušetřete energii!

Ačkoli Česká republika nepatří ke státům, které jsou bohaté na sluneční svit, je možné také v našich podmínkách využívat solární energii. S tím jak rostou ceny energií, se stále více domácností rozhlíží, kde by mohly ušetřit.


Solární kolektory: Typy kolektorů pro rodinné domy

Solární kolektory: Typy kolektorů pro rodinné domy

Solární kolektory se stále častěji objevují na střechách rodinných domů. Existuje několik typů kolektorů. Abychom dosáhli maximální účinnosti, je zapotřebí zvážit, který typ kolektorů bude pro náš rodinný dům nejvýhodnější.

Solární lampa: Doplněk na zahradu, který do jisté míry nahradí klasické osvětlení

Solární lampa: Doplněk na zahradu, který do jisté míry nahradí klasické osvětlení

Aby vaše zahrada před domem byla ve večerních a nočních hodinách působivě osvícena a přitom jste zbytečně nespotřebovávali velké množství elektrické energie, je možné využít solární lampy. Jedná se o zajímavé doplňky na zahradu, které do určité míry mohou nahradit klasické osvětlení. Ale nedokáží zá…


Designová koupelna: Využijte podomítkové baterie pro designový vzhled koupelny

Designová koupelna: Využijte podomítkové baterie pro designový vzhled koupelny

Nabídka vodovodních baterií je ohromující. Výrobci i prodejci koupelnového vybavení se předhánějí v designu i technologických „vychytávkách“. Co ale dělat, když sháníte baterii, která nijak nenaruší celkový vzhled koupelny, je nenápadná, minimalistická, designově čistá a přitom maximálně funkční?

Domácí větrná elektrárna: Výroba elektrické energie z větru

Domácí větrná elektrárna: Výroba elektrické energie z větru

Zatímco solární kolektory vyrábějí elektřinu pouze ve chvílích, kdy svítí sluneční paprsky, větrné elektrárny dokáží produkovat elektřinu i v noci. Vítr totiž vane za každého počasí. Díky tomu může být domácí větrná elektrárna velmi žádoucím zařízením, které pomáhá zvýšit energetickou soběstačnost d…