Jak topit a větrat v zimních měsících
6. únor 2012 - Rubrika: Úspory a finance - reaguj na článekV zimním období se razantně zvyšuje spotřeba elektrické energie a plynu, neboť musíme náš dům či byt vytápět daleko intenzivněji. Pakliže se vracíme domů z venku, kde panují teploty hluboko pod bodem mrazu, určitě nechceme přijít do místností, v nichž bude patnáct stupňů. Nedostatečné vytápění je nejen nepříjemné pro bydlení, ale může nám způsobit také značné zdravotní potíže, v zimě snadno chytíme rýmu, kašel či nějakou závažnější nemoc dýchacích cest. I v zimě se však dá topit efektivně, nesmíme přitom zapomínat ani na pravidelné větrání.
ReklamaVětrání v zimě
Vzhledem k tomu, že za okny panuje tuhý mráz, není doporučováno přehánět to s větráním. Důležité je větrat spíše nárazově a v krátkém časovém úseku. Rozhodně tak nemějme pootevřené okno hodinu či dvě, raději naráz otevřeme celé okno dokořán a za minutu dvě jej opět zavřeme. Vzduch se tak vymění a nám se bude v bytě lépe dýchat. Při krátkém větrání neunikne ani příliš velké množství tepla. Pakliže je to možné, proveďme větrání ještě před samotným zatápěním místnosti. Délku větrání bychom také měli uzpůsobit velikosti místnosti.
Teplota v místnostech
Teplota v místnosti by se měla pohybovat mezi 18 až 24°C, přičemž horní hranice je určená spíše pro obývací pokoje, spodní pak pro ložnici, neboť pro kvalitní spánek není vhodné mít místnost bůhvíjak přetopenou. Důležité je místnosti v domě či bytě zbytečně, a to ani v zimě, nepřetápět. Je potřeba mít na mysli, že každým stupněm se zvyšuje spotřeba energií zhruba o 5%. Dobré je použít regulaci tepla ( termostat), která v důsledku dokáže ušetřit až 20% nákladů na vytápění. Kvalitu vytápění a úspornost výrazně ovlivňuje dobré zateplení budovy.
Autor: Roman Beneš
Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+
[Nahoru ↑]
ReklamaVložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!