Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Chalupy v čím dál větší oblibě

27. červen 2010 - Rubrika: Úspory a finance - reaguj na článek

Mít svou vlastní chalupu, kam si jezdí lidé o víkendu odpočinout od běžného týdenního shonu, je stále moderní. Ani finanční krize a následná recese nesnížila poptávku po rekreačních nemovitostech.

Reklama

Češi a chalupaření totiž patří odpradávna k sobě. Každý pátek se vytváří na výjezdovkách z Prahy kolony. Jak všichni dobře vědí, Pražáci vyráží na své chalupy. Není se čemu divit. Co je lepší, než mít svou vlastní chalupu někde v rekreační oblasti u řeky, nebo například někde na samotě u lesa, kde není ani živáčka, pouze příroda. Ideální odpočinek po namáhavém pracovním týdnu.

Vedou starší objekty před novostavbami

Podle loňských údajů počet hypoték poskytnutých za účelem koupi chat, chalup nebo rekreačních objektů stoupl. Co je zajímavé, téměř tři čtvrtiny kupujících dali v loňském roce přednost nákupu již postavenému objektu. Pouze necelých deset procent žadatelů si vzalo hypotéku na výstavbu nové víkendové rezidence, dalších deset procent zájemců si zažádalo o hypotéku na rekonstrukci již zakoupeného objektu.

Zájem o starší objekty je pochopitelný. Sehnat chalupu v pěkné oblasti za přijatelnou cenu, není v současné době až taková obtíž. Navíc kupující nemusí řešit nákup pozemku, povolení ke stavbě a samotnou výstavbu, která vyžaduje mnoho úsilí. Navíc, pokud nemá zájemce dostatek peněz k tomu, aby zaúkoloval stavební firmu, vyžaduje výstavba nového objektu i mnoho času.

Realitní kanceláře se shodují, že největší zájem je o venkovské chalupy do jednoho milionu Kč, které si kupující utvářejí k obrazu svému a postupem času jsou zde schopni i natrvalo žít. Velký zájem je také o dvoupodlažní dřevěné nebo kombinované chaty v ceně do půl milionu Kč. Zájemci jsou ale oproti minulosti náročnější, co se týče inženýrských sítí. Prodat chatu či chalupu bez připojení na rozvod elektřiny, je v současné době téměř nadlidský úkol.

Pronájmy chalup běžnou záležitostí

Pokud zrovna nepatříte k těm, kteří chalupu již vlastní, toužíte po ní, ale nemáte dostatek financí, můžete si víkendovou rezidenci pronajmout. Podle informací realitních kanceláří obliba pronájmu chalup v Čechách roste.

Dobrou zprávou je, že ceny pronájmů chalup a chat zůstávají stejné jako loni. Pokud jste unaveni z celotýdenního shonu, rozhodně stojí pronájem nějaké pěkné chalupy za zvážení. Uvidíte, že zde naberete sil do dalšího perného týdne a třebas díky tomu začnete do budoucna uvažovat i o koupi vlastní víkendové chalupy.

Autor: Martina Nováková

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 4.2 hvězdiček / Hodnoceno: 5x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Tipy, jak bude vaše bydlení působit luxusněji i bez větší finanční investice

Tipy, jak bude vaše bydlení působit luxusněji i bez větší finanční investice

Máte pocit, že vaše bydlení si už žádá změnu a nemáte finance na nákladnou rekonstrukci? Rozhodně není důvod si zoufat. I bez větších investic si můžete předělat své bydlení tak, aby působilo luxusním dojmem.

Chaty a chalupy. Perfektní investiční příležitost i víkendové útočiště

Chaty a chalupy. Perfektní investiční příležitost i víkendové útočiště

V České republice žije asi 70 % obyvatel ve městech. Jde o celosvětový nadprůměr. V posledních letech se však toto číslo snižuje - lidé si čím dál častěji uvědomují, že život ve městech vedle nesporných výhod přináší i negativa.


Jak na vytápění chaty či chalupy? LPG využívá skoro 250 tisíc rekreačních objektů

Jak na vytápění chaty či chalupy? LPG využívá skoro 250 tisíc rekreačních objektů

Přemýšlíte, jak si při stále chladnějších letních večerech a nadcházejícím podzimu zpříjemnit pobyt na své chalupě? Velké množství chatařů a chalupářů využívá propan-butanové lahve k vaření, roste však i počet těch, kteří prostřednictvím LPG, zkapalněného ropného plynu, své objekty vytápí. Dle průzk…

Rekonstrukce chalupy: topit dřevem může být komfort

Rekonstrukce chalupy: topit dřevem může být komfort

Zdědit starou chalupu po rodičích nebo si ji koupit třeba na víkendové pobyty na venkově může být romantika i noční můra. Jen málokterý starý dům je totiž v takovém stavu, aby odpovídal současným potřebám. Starší generace byly zvyklé na každodenní práci na chalupě, ke které patřila i ustavičná s…


Zabezpečení chaty na zimu

Zabezpečení chaty na zimu

Nastává období, kdy zazimováváme naši chatu či chalupu. Spousta lidí totiž v zimě tato sídla nevyužívá a je potřeba je tak připravit a také řádně zabezpečit. Právě chaty a chalupy se totiž v zimních měsících stávají častým terčem zlodějů. Ti si vybírají zejména objekty, které se nacházejí v řídce os…

Krbová kamna umožňují vytápění s vysokou účinností

Krbová kamna umožňují vytápění s vysokou účinností

Tak jako každým rokem, i v letos jsme se v tuto dobu dozvěděli, že se bude zdražovat od příštího roku plyn. A to ne o jedno či dvě procenta, ale během celého roku snad až o deset procent. Vytápění domu se tak rapidně prodraží. Pokud se chceme vyhnout tomu, že budeme za složenky za plyn a další ene…