Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Palubky: Kde je vhodné jejich použití?

20. listopad 2010 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Mezi nejpoužívanější typy podlah z dřeva patří v současné době palubky, jejichž obliba v České republice neustále stoupá. Nejenže se dají využít jako podlahová krytina, používají se čím dál častěji i jako obklady, a to jak vnitřní, tak venkovní. A proč právě palubky? Jaké je jejich využití a jaké jsou jejich hlavní přednosti?

Reklama

Palubky ze všech podlahových krytin nejvíce přiznávají svůj přírodní původ. Ačkoli zde není tak velký výběr dekorů jako u jiných typů dřevěných podlah, palubky se mohou pyšnit dlouhou životností. Při správné údržbě vydrží až několik desetiletí.

Mezi nejběžnější materiály, ze kterých jsou palubky vyrobeny, patří smrkové a borové dřevo. Smrkové dřevo je na rozdíl od borového světlejší, o malinko měkčí a vyskytuje se na něm méně suků. Oba typy palubek vyrobených z těchto druhů dřev se hodí jak na podlahy, podhledy, tak i na vnitřní a venkovní obklady. Borové dřevo se ale nedoporučuje do sauny, neboť díky vyššímu výskytu suků vypouští více smoly.

Podlahové palubky

Podlahové palubky se od těch obkladových liší. Vzhledem k vyššímu fyzickému zatížení je nutné klást větší důraz na pevnost materiálu. Podlahové palubky se nejčastěji vyrábí v tloušťce od 24 do 28 mm. Často jsou vyráběny bez zkosení, tak, aby spáry mezi dvěma prkny nebyly vidět. Jejich montáž je snadná, mezi výhody podlahových palubek tedy patří také rychlá pokládka.

Při pořizování palubek je ovšem nutné počítat s tím, že se mezi jednotlivými palubkami vytvoří malé mezírky. Je to dáno vlastností dřeva, které neustále pracuje. Na trhu ovšem existují i podlahové palubky, které mají v místě drážky a pera mírné skosení, díky čemuž milimetrové mezírky opticky zaniknou.

Obkladové palubky

Obkladové palubky, tak jak již napovídá samotný název, se používají na obkládání zdí, a to jak vnitřních, tak venkovních, či na obkládání stropů, či jiných vertikálních míst. Díky tomu, že se jedná o místa, která nejsou tak výrazně zatížena, jako výše zmíněná podlaha, síla obkladových palubek je nižší. Běžná šíře obkladů činí 12 až 19 mm.

Při výběru palubek dbejte na šířku palubek. Pokud chcete využít palubky např. k obkládání fasády domu, určitě je nutné pořídit silnější palubky než ty, které jsou určeny do interiéru domu či bytu. Dbejte tedy na to, zda využijete palubky v exteriéru či interiéru!

Ceník: Za kolik lze palubky pořídit?

Zajímá Vás za kolik lze v současné době pořídit kvalitní dřevěné palubky? Podlahové palubky lze pořídit v průměru kolem 260 Kč bez DPH/m2. Obkladové palubky se pohybují od 91 Kč do 200 Kč bez DPH/m2. Vždy záleží na tloušťce a typu materiálu. Podrobnější informace o jednotlivých cenách nabízí tento ceník palubek (ceny čerpány z webu společnosti Bios s.r.o.).

Autor: Martina Nováková

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Gabionové konstrukce a jejich použití v zahradě

Gabionové konstrukce a jejich použití v zahradě

Ke zpevnění svahu na zahradě si můžeme vypomoci umístěním gabionových konstrukcí. Gabionové konstrukce jsou samonosné drátěné koše, které jsou vyplněny kamením. Jejich umístěním dosáhneme větší stability svahu, gabiony také staticky spolupůsobí s terénem.

Americké brusinky: Použití v kuchyni

Americké brusinky: Použití v kuchyni

Věděli jste o tom, že se dají americké brusinky využít v kuchyni několika způsoby? Nejznámější jsou čerstvé a sušené brusinky, své místo v kuchyni nachází i brusinkové želé, omáčka či brusinkový prášek.


Záclony vhodné do kuchyně

Záclony vhodné do kuchyně

Při výběru kuchyňské záclony do okna je třeba myslet nejen na estetické hledisko. Tato místnost je totiž vzhledem ke svému účelu dosti specifická, což krom jiného znamená, že ne všechny záclony se sem hodí.

TZ: Jak vybrat vhodné substráty

TZ: Jak vybrat vhodné substráty

Zima pomalu končí, a tak se mnoho z nás vydává na své zahrady, aby upravili terén po nánosech sněhu a připravili vhodnou půdu pro jarní výsev. Základem každé zeminy jsou vhodné živiny, které jsou součástí substrátů, speciálně upravených pro určitý druh rostlin. Aby vaše zahrada nebo balkon vzkvétaly…


Kdy je vhodné nechat vyčistit komín?

Kdy je vhodné nechat vyčistit komín?

Používáte-li k vytápění rodinného domu kotel na tuhá paliva, případně máte třeba v místnosti krb, je nezbytně nutné se starat o nejen o čistotu v samotném zařízení, ale také o spalinové cesty a komín. Je to důležité nejen z hlediska správné funkčnost

Inteligentní dům: vhodné řešení pro vaše bydlení

Inteligentní dům: vhodné řešení pro vaše bydlení

V rámci snahy o co největší úspory na energiích a zároveň zajištění komfortnějšího bydlení se používají mnohé počítačové a komunikační technologie. Využití těchto moderních systémů nese hromadný název inteligentní dům.