Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Provětrávaná fasáda: Výhody a nevýhody

23. únor 2011 - Rubrika: Moderní dům - Komentáře: 3

Zateplování domu se stalo v současné době nezbytností: ceny tepla rok od roku rostou a nezateplenými zdmi domů uniká drahocenné teplo. Zateplení fasády s sebou nepřináší pouze úspory tepla, ale často také problémy s kondenzací vody a vlhkostí, zvláště pak u starších domů. Jak zateplit dům a vyhnout se problémům s vlhkostí? Řešením jsou provětrávané fasády. Jak fungují? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Reklama

Co je provětrávaná fasáda

Investovat do zateplení fasády se po všech stránkách vyplatí: ušetříte na energiích, zlepšíte vzhled domu a zvýšíte jeho hodnotu. Zateplovacích systémů a izolací je na trhu dostatek. Oblíbeným materiálem stále zůstává polystyren. Ten má sice dobré izolační vlastnosti, ale není příliš vhodný pro starší domy, které nemají vyřešení odvětrávání a pravidelný přívod vzduchu (například rekuperací). Kolem domu vznikne zateplením nepropustná obálka, vlhkost uvnitř kondenzuje, může dojít ke vzniku plísní.

Na trhu se v současné době objevují provětrávané fasády, které, jak už název napovídá, umožňují přístup vzduchu do zdiva. Stavba tedy i po zateplení dýchá, voda se odpařuje a nekondenzuje. Na rozdíl od běžných fasád zůstává u provětrávané fasády vzduchová mezera mezi obvodovou zdí a izolací.

Základem provětrávané fasády je nosná konstrukce (zpravidla hliníková), která je ukotvena do zdiva. Na ní se pak připevňují fasádní desky. Vzdálenost mezi konstrukcí a deskami je většinou mezi 8 – 30 cm.

Výhody provětrávaných fasád

  • Zeď je i po zateplení odvětrávaná, nedochází ke kondenzaci vody a vzniku vlhkosti.
  • Dům se díky proudění vzduchu v létě dobře ochlazuje. Nedochází proto k tzv. přehřívání, které trápí např. pasivní domy nebo dřevostavby.
  • Montáž provětrávaných fasád je snadná a rychlá. Provádí se tzv. suchou cestou.
  • Vzhledem k instalaci desek a kotvení je možné je bez problémů vyměnit, například v případě jejich poškození.

Nevýhody provětrávaných fasád

  • Vyšší cena.

Provětrávané fasády: Ochrana nebo izolace

Pokud zvažujete pořízení provětrávané fasády, můžete vybírat ze dvou základních druhů: ochranné provětrávané fasády nebo tepelně-izolační provětrávané fasády, která poslouží zároveň jako tepelná izolace.

Autor: Jana Poncarová

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 3.75 hvězdiček / Hodnoceno: 4x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Luděk33

středa, 16. květen 2012
10:50

Provětrávané fasády můžu doporučit. Máme na baráku Life Brick od Krystalu a velký spokojenost - http://www.krystal.cz/provetravane-fasady


Napsal: Luděk33 [Odpovědět]

Žaba

pondělí, 21. květen 2012
13:52

Jak dlouho tu fasádu už máte? Jde o novostavbu nebo jste to dávali na starší dům?


Napsal: Žaba [Odpovědět] [Skrýt]

Janek

úterý, 27. srpen 2013
10:40

Rozhodně doporučuji odvětrané fasádní systémy, zateplení je citelně poznat a co je nejlepší teplo se v době udrží neskutečně dlouho - http://www.vizualizacefasad.cz/realizace/zatepleni-fasad/


Napsal: Janek [Odpovědět]


Čtěte také...

Plovoucí podlahy: Výhody a nevýhody

Plovoucí podlahy: Výhody a nevýhody

Podlahy ve vašem bytě jsou již zastaralé a vy přemýšlíte o modernějším stylu? Chcete rychlé a nenáročné řešení? Zkuste plovoucí podlahy, moderní trend dnešní doby. Dnes vám přiblížím,jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody.

Mobilní domy: Výhody a nevýhody

Mobilní domy: Výhody a nevýhody

Chcete se přestěhovat z malého bytu do vlastního domku, ale nedisponujete tak velkým kapitálem, abyste si ho mohli dovolit? Nechcete se kvůli hypotékám zadlužit? Zajímavou alternativu nabízejí mobilní domy. A jaké mají výhody a nevýhody?


Parkety: Výhody a nevýhody

Parkety: Výhody a nevýhody

Jedním z nejpoužívanějších typů podlah z masivního dřeva jsou parkety, jejichž použití má v České republice dlouholetou tradici. Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody parket?

Kovový nábytek na zahradu: Výhody a nevýhody kovového materiálu

Kovový nábytek na zahradu: Výhody a nevýhody kovového materiálu

Jednou z možností, jaký nábytek zvolit na zahradu, může být ten, který je vyroben z kovu. Kovové židličky nebo stolky na zahradě působí moderně. Lze však u nich spatřovat i další výhody, ovšem zároveň je jistě vhodné připomenout také zápory, které kovové materiály mají.


Výhody nízkoenergetických dřevostaveb

Výhody nízkoenergetických dřevostaveb

Plánujete stavbu domu? Máte rádi dřevo a líbí se vám myšlenka bydlet v dřevěném domě? Jaké jsou výhody nízkoenergetických dřevostaveb? Může dřevěný dům vyhovět vašim požadavkům na kvalitní a pohodlné bydlení?

Zateplení oken - důležité body a výhody

Zateplení oken  - důležité body a výhody

Zateplení oken je podstatnou částí rekonstrukce bydlení. Pokud majitel domu používá nekvalitní okna, která jsou nedostatečně zaizolována, nemají kvalitní dvojskla, pak dochází k vysokým tepelným ztrátám, které způsobují výrazné zvýšení finančních nákladů na provoz celého domu nebo bytu.