Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Gabionové konstrukce a jejich použití v zahradě

7. únor 2011 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článek

Na zahradě nás může potkat malá nepříjemnost, kdy potřebujeme zpevnit svah, jinak by se zemina mohla postupem času sesunout a zahrada by tak utrpěla značnou trhlinu v celkovém vzhledu.

Reklama

Efektivní zpevnění svahu

Ke zpevnění svahu na zahradě si můžeme vypomoci umístěním gabionových konstrukcí. Gabionové konstrukce jsou samonosné drátěné koše, které jsou vyplněny kamením. Jejich umístěním dosáhneme větší stability svahu, gabiony také staticky spolupůsobí s terénem.

Gabionové konstrukce jsou sice umělým zásahem do vzhledu krajiny, nicméně při správném a citlivém osazení vypadají velice přirozeně, což je dáno už jen tím, že celá gabionová konstrukce je vyplněna přírodním materiálem, tedy kamenem.

Výhody gabionových kostrukcí

Výhody gabionových konstrukcí spočívají nejen ve zpevnění svahů. Mají rovněž vynikající schopnost tlumit hluk, takže jimi můžeme dobře odhlučnit naši zahradu od okolí, což se hodí zejména v situacích, kdy zahrada a dům úzce sousedí s frekventovanou silnicí a podobně. Gabionové konstrukce je možné zasadit do terénu v jakémkoliv ročním období, tedy i v zimě, jedinou podmínkou je dostatečné sucho, které zajistí pevné usazení celé konstrukce.

Gabiony časem můžeme nechat osázet květinami, čímž ještě více zařadíme celou konstrukci do exteriéru zahrady. Gabionové konstrukce navíc nenarušují vodní režim, neboť dobře propouštějí vodu a absorbují její energii.

Další využití gabionů

Pokud nemáte řádnou představu o tom, jak gabionové konstrukce vypadají, pak se stačí rozhlédnout po okolí a jistě nějakou gabionovou konstrukci ve své obci zahlédnete. Gabiony se totiž staly oblíbenými i v rámci veřejných prostranství. Jejich využití je totiž mnohem větší, nežli jen na zahradách. Lze je využít ke zpevnění svahů u řek, čímž dochází k větší regulaci vody a zabraňuje se tak větším škodám během povodní, využívají se i v rámci inženýrských staveb jako portály silničních a železničních tunelů, křídla mostů a podjezdů. Jejich výskyt je častý i u pozemních staveb, kdy slouží jako bezpečnostní a ochranné ploty, hlukotěsné či protierozní zdi.

Jak vidno, gabionové konstrukce najdou široké uplatnění. Na zahradě nemusí mít nutně jen zpevňovací funkci, lze je samozřejmě využít jako estetický doplněk, například u zahradního jezírka apod.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Palubky: Kde je vhodné jejich použití?

Palubky: Kde je vhodné jejich použití?

Mezi nejpoužívanější typy podlah z dřeva patří v současné době palubky, jejichž obliba v České republice neustále stoupá. Nejenže se dají využít jako podlahová krytina, používají se čím dál častěji i jako obklady, a to jak vnitřní, tak venkovní. A proč právě palubky? Jaké je jejich využití a jaké js…

Dětská hřiště a skluzavky dnes pořídíte komplet: Na zahradě už stačí provést pouze jejich sestavení

Dětská hřiště a skluzavky dnes pořídíte komplet: Na zahradě už stačí provést pouze jejich sestavení

Letní dny plné slunka se blíží, a pokud přemýšlíte, čím udělat vašemu dítěti radost, měli byste zapřemýšlet o dětských hřištích, jejichž součástí bude i dětmi tolik oblíbená skluzavka. Jaké jsou v současné době možnosti?


Americké brusinky: Použití v kuchyni

Americké brusinky: Použití v kuchyni

Věděli jste o tom, že se dají americké brusinky využít v kuchyni několika způsoby? Nejznámější jsou čerstvé a sušené brusinky, své místo v kuchyni nachází i brusinkové želé, omáčka či brusinkový prášek.

Mulčovací kůra: Využití na zahradě

Mulčovací kůra: Využití na zahradě

Každý zkušený zahrádkář jistě dobře ví, k čemu se využívá mulčovací kůra a co to vlastně je mulčování. Těm z vás, kteří teprve se zahradničením začínají, poradíme a vysvětlíme postup mulčování.


Voda v zahradě

Voda v zahradě

Zahrada u domu by měla být co nejpřirozenější. A protože i ve volné přírodě se setkáme s různými vodopády, jezírky a tůněmi, je dobré na naši zahradu zakomponovat také vodní dílka. Voda v různých formách dokáže zahradu nesmírně oživit.

Aktuální trendy v zahradě

Aktuální trendy v zahradě

Zahrada už dávno není jen místem, které by vám sloužilo k pěstování okrasných i užitkových rostlin, zeleniny a ovoce. Pakliže disponujete dostatečně prostornou zahradou, můžete z ní vytvořit oázu klidu, kde si budete moci odpočinout vždy, když se budete cítit unaveni. Zahrada také dobře poslouží ve …