Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Domov může být rájem pro alergiky

17. srpen 2011 - Rubrika: Moderní dům - reaguj na článek

Čím dál více se ve větších městech rozmáhají alergie způsobené moderním životním stylem. Podle epidemiologických studií zaviní znečištěné ovzduší úmrtí až 300 tisíc občanů EU ročně. Lidé se špatnou aktivací protilátek na prach nebo pyl ale mají možnost najít útočiště v nízkoenergetických domech a bytech. Ty nešetří jen spotřebu energie, ale i zdraví svých obyvatel.

Reklama

Alergiemi trpí přes 2 miliony lidí v České republice. Nejrozšířenějším typem je pylová alergie, která sice patří ke slabým formám alergií, ale i tak dokáže potrápit. Dalším alergickým onemocněním dýchacích cest je astma, kterým u nás trpí statisíce lidí. Jedná se o závažné plicní onemocnění, při kterém dochází k dlouhodobému zánětu sliznic v dýchacím ústrojí, ve většině případů je vyvolané zúžením dýchacích cest.

Astma je nejčastějším chronickým onemocněním v dětství. Trpí jím zhruba desetina dětí, většinou chlapců. V dospělosti naopak převažují mezi nemocnými ženy. Astmatici často trpí na prach a roztoče, jak venku tak i v domácím prostředí. Vysoký výskyt vzniku astmatu je spojován s pasivním kouřením, znečištěním vzduchu výfukovými plyny, prašností a nadměrnou koncentrací ozónu.

U rodiče trpícího alergií je 30 % riziko, že se onemocnění projeví i u jeho dítěte. Pokud jsou alergiky oba rodiče, riziko se zvyšuje na celých 60 %. Stává se také, že se dědičný základ předá z prarodičů na vnoučata.

Alergeny u nás doma

Alergii může vyvolat i velmi malé množství alergenu. Výsledkem reakce není ochrana před škodlivinou, ale spíše poškozování organismu. Alergeny, se kterými se můžeme setkat u sebe doma, jsou především roztoči, nenápadní škůdci dosahující jen 0,3 mm. Živí se kožním odpadem a nejvíce se jich nachází v lůžku, které jim poskytuje nejpříznivější prostředí. Nejvíce alergizují jejich exkrementy, které znečišťují jemné prachové částečky.

Po jejich vdechnutí nebo kontaktu s kůží vyvolávají alergickou reakci. Mikroskopicky malé částice prachu se vznáší ve vzduchu a neustále se usazují na nejrůznějších plochách. Absolutní odstranění alergenního prachu je prakticky nemožné, ale s výměníky na pylové a prachové filtry v pasivních bytech toho lze dosáhnout v maximální možné míře.

Nebezpeřné plísně a spóry

Nebezpečné jsou i plísně. Ty vznikají především ve sklepích, prádelnách a koupelnách, kde mají dostatečnou vlhkost a teplotu. Při nedostatečném větrání dochází ke zvýšené vlhkosti, při nadměrném větrání může naopak dojít k nadměrnému snížení vlhkosti. Vysoká vlhkost zvyšuje riziko alergických a revmatických onemocnění, dochází ke vzniku plísní. „Plísním se dobře daří i ve starých budovách, chatách a chalupách. Často je zde najdeme pod koberci, ve starých textiliích, čalouněních a spižírnách. Poznáme je i podle charakteristického zápachu,“ konstatovala MUDr. Marie Špičáková, lékařka privátního centra Alergologie a klinické imunologie pro děti, mládež a dospělé v Praze - Podolí.

Ve vnitřním prostředí některých budov plísně dokonce předčí výskyt roztočů. Ideální podmínky pro množení plísní v bytě nastávají v době, kdy se snižují venkovní teploty. V bytech se začíná topit a méně se větrá. „Plísně domácí se na rozdíl od těch venkovních vyskytují v prostředí člověka celoročně a způsobují tak zdravotní potíže trvale. Ke svému růstu potřebují rovněž vhodné podmínky s relativní vyšší vlhkostí vzduchu přes 50% a vhodnou teplotu. Vdechování spor plísní může způsobit i u nealergického jedince trvalý dráždivý kašel a rýmu, u alergika závažnější projevy průduškového astmatu a alergické rýmy s celoročním průběhem,“ varuje lékařka.

Takovým problémům se dá předejít správným výběrem domova. Nízkoenergetické a pasivní budovy celoročně zajišťují nejen příjemné vnitřní mikroklima, ale i celkový komfort v moderním bydlení. V České republice je leaderem ve výstavbě nízkoenergetických a pasivních bytů společnost JRD. Jejich systém větrání zpříjemňuje život zdravým lidem i alergikům.

Díky přiváděnému vzduchu systémem řízeného větrání, který prochází přes prachový filtr. Vzduch je již ohřán a přiváděn takovým způsobem, že nevzniká průvan. Omezení prašnosti přináší pro obyvatele zdravotní výhody a snižuje potřebu luxování. Větrací systém dokáže odstranit problémy běžných bytů s vlhkostí bez nutnosti instalovat odvlhčovače či zvlhčovače vzduchu. Přináší řešení i pro alergiky. Stačí prachový filtr nahradit pylovým a alergikům se dýchá mnohem lépe, protože mají k dispozici čistý vzduch zbavený nežádoucích pylů.

O JRD, s.r.o.

Na nízkoenergetické bytové domy se jako první v České republice zaměřila společnost JRD, s. r. o., jejíž projekty získaly řadu ocenění za ekologický přínos. V současné době tento developer vede na trhu nízkoenergetického a pasivního bydlení.

Společnost JRD, s. r. o. od svého vzniku v roce 2003 zrealizovala 12 projektů a ve výstavbě jsou projekty ve Strašnicích Vila Augustus a Vila Pod Altánem. Pro zájemce společnost nabízí zapůjčení bytu na zkoušku, aby si sami mohli vyzkoušet výhody zdravého bydlení před koupí.

Tisková zpráva společnosti JRD s.r.o.

Autor: Jan Potůček

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

TZ: Světlo Vánoc může okouzlit i váš domov

TZ: Světlo Vánoc může okouzlit i váš domov

Pečení perníčků a cukroví, vybírání dárků pro své blízké, zářící stromy ve městech, poletující sněhové vločky a chladný vzduch na náměstích provoněný svařeným vínem se skořicí.

Pět tipů, jak ochránit svůj domov před zloději

Pět tipů, jak ochránit svůj domov před zloději

Nemáte dosud neblahou zkušenost s tím, že by váš dům navštívili zloději? Pak možná máte vaši domácnost dobře zabezpečenou, nebo jste zkrátka doteď měli jen štěstí. Tomu je však nutné jít naproti. Přinášíme vám pět tipů, jak co nejlépe vyzrát na zloděje, aby nepoznali, že nejste právě doma a byt či d…


Může si zručný kutil zateplit svůj dům sám?

Česká republika je plná zručných kutilů, ale pro správné provedení celého zateplení je potřeba nejen znalost teorie, ale i značné zkušenosti a technické vybavení. Mnoho domácích kutilů ve výsledku nezvládne dodržet přísné doporučené technologické postupy a navíc nemají kontakty na dodavatele kvalitn…

Oprava staré studny se může náramně vyplatit

Oprava staré studny se může náramně vyplatit

Máte na zahradě starou studnu, kterou ale už dlouho nepoužíváte? Pak je na čase uvažovat nad její opravou, aby byla opět plně funkční. Vyplatí se to hned z několika důvodů.


Rekonstrukce chalupy: topit dřevem může být komfort

Rekonstrukce chalupy: topit dřevem může být komfort

Zdědit starou chalupu po rodičích nebo si ji koupit třeba na víkendové pobyty na venkově může být romantika i noční můra. Jen málokterý starý dům je totiž v takovém stavu, aby odpovídal současným potřebám. Starší generace byly zvyklé na každodenní práci na chalupě, ke které patřila i ustavičná s…

Vykliďto.cz: Vyklízení bytu a půdy může přinést nejedno překvapení

Vykliďto.cz: Vyklízení bytu a půdy může přinést nejedno překvapení

Při rekonstrukci domácnosti se stane, že se rozhodneme nejprve pro vyklizení bytu. Umožní to provádět veškeré práce bez toho, aby zde pracovníkům stavební firmy překážel nějaký nábytek.