Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Vánoční hvězda: Jak se o ni postarat?

12. leden 2011 - Rubrika: Zahrada - Komentáře: 1

Pořídili jste si na Vánoce vánoční hvězdu a teď přemýšlíte, jak o ni pečovat, aby vydržela do příštího roku? Pokud ano, máme pro vás několik rad, jak toho docílit.

Reklama

Vánoční hvězda, rostlina se zelenými listy a rudým květenstvím, zaplavuje v předvánočním čase obchody po celé republice. Lidé ji hojně nakupují, ale nevědí, jak se o ni správně starat.

Rostlina obvykle ztratí listy, začne usychat a tak se velmi často stává, že po Vánocích končí vánoční hvězda v odpadu spolu s vánočním stromečkem. Přitom je to velká škoda. Pečování o hvězdu není nijak složité, je důležité dodržovat několik zásad.

Vánoční hvězdu raději z květinářství

Vzhledem k tomu, že je vánoční hvězda velmi náchylná na zimu, rozhodně nedoporučujeme pořizovat ji na tržnicích, kde jsou rostliny vystaveny nadměrnému chladu.

Po zakoupení v obchodě je nutné vánoční hvězdu před mrazem ochránit. I samotná cesta z obchodu do vašeho domova může mít pro hvězdu devastující následky. Doporučujeme zabalit ji do několika vrstev papíru a uložit do uzavřené tašky. Ihned po zakoupení zamiřte přímo domů.

Teplo, světlo, sucho a pozor na průvan

Až přinesete vánoční hvězdu domu, vyberte pro ni místo s dostatkem přirozeného světla. Nikdy nepřesazujte a příliš s ní nehýbejte. Hrozí opadání listů. Důležité je nenechat vánoční hvězdu v průvanu. Pokud často větráte, dejte si na to pozor.

Substrát v květináči udržujte vždy vlhký, nikdy ne suchý a nenechávejte ani stát vodu v misce.

Po odkvětu zastřihnout a přesadit

Po Vánocích obvykle začnou vánoční hvězdě opadávat květy a listy. Doporučujeme ji přemístit do chladnější místnosti a omezit její zalévání na cca jednou týdně. V průběhu dubna je vhodné květinu zastřihnout, aby byla do budoucna košatější, a přesadit.

Vánoční hvězdu byste měli zastřihnout tak, aby zůstala květina o výšce přibližně deseti centimetrů a přesadit ji do květináče, jež bude větší než ten stávající. Důležité je použít zeminu určenou pro vánoční hvězdy, případně zeminu pro pokojové květiny, která obsahuje hodně rašeliny.

Vánoční hvězda: Aby opět kvetla

Pokud v průběhu října zjistíte, že vám vánoční hvězda ne a ne kvést, doporučujeme přemístit ji do méně osvětlené místnosti. Pokud žádnou takovou nemáte, vyrobte si z papíru kornout, který cca po páté hodině odpolední na vánoční hvězdu nasadíte a ráno opět sejmete. Do Vánoc by vám měla vánoční hvězda opět vykvést!

Autor: Martina Nováková

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 4x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

mfk0lx55YRg

úterý, 3. leden 2017
16:08

yap..sejak 2008 lagi..ada mmber aku dekat 2K punya earning lesap gitu je..Innity,NN ke..aku dah tak masukkan kat ak3;8#2u0&maleh dah..biar la ada income aku dari blog-blog lain dari menanti cash out yang tak pasti


Napsal: mfk0lx55YRg [Odpovědět]


Čtěte také...

Vánoční dekorace: Novodobý trend nebo zastaralá záležitost?

Vánoční dekorace: Novodobý trend nebo zastaralá záležitost?

Vánoce jsou jedním z nejkrásnějších svátků v roce. Dříve lidé trávili mnoho času přípravami cukroví a vyráběním vánočních dekorací. A jak je tomu dnes? Je tvorba vánočních dekorací spíše zastaralou záležitostí nebo moderním trendem?

Vánoční osvětlení domů i na zahradu

Vánoční osvětlení domů i na zahradu

K Vánocům zcela neodmyslitelně patří kouzelná atmosféra. Ideální je, když si můžeme vychutnávat bílé Vánoce na sněhu. Velký dojem však dokáže vytvořit také vánoční osvětlení. To lze použít nejen na vánoční stromeček, ale prakticky do celého interiéru (na záclony, okna, zdi atd.), výjimkou pak nejsou…


Inspirace, jak ozdobit vánoční stromeček

Inspirace, jak ozdobit vánoční stromeček

Zdobení vánočního stromečku patří k tradičním zvykům, které se u nás dodržují. Nenajde se snad jediná domácnost, která by během Vánoc neměla doma ozdobený alespoň malý stromek.

Recepty: Vánoční cukroví na poslední chvíli

Recepty: Vánoční cukroví na poslední chvíli

Pokud jste trochu zaspali letošní Vánoce a ještě nemáte napečeno vánoční cukroví, máte o tomto víkendu poslední možnost! Nestihnete asi upéct deset nebo dvacet druhů cukroví, které připravuje vaše babička, ale nic není ještě ztraceno. Podívejte se na rychlé recepty na vánoční cukroví!


Jak vyrobit vánoční ozdoby z papíru, ze slámy nebo z vizovického těsta

Jak vyrobit vánoční ozdoby z papíru, ze slámy nebo z vizovického těsta

Ozdoby na vánoční stromeček, do oken či třeba na vánoční stůl nemusejí být nutně pouze kupované. V následujícím článku si stručně nastíníme, jak vyrobit vánoční ozdoby z papíru, slámy nebo vizovického těsta.

Pečeme vánoční cukroví: Recepty

Pečeme vánoční cukroví: Recepty

Jaké by to byly Vánoce bez vánočního cukroví? Jistěže žádné! Vánoční cukroví k Vánocům patří, stejně jako stromeček nebo dárky. Na blížící se Vánoce již upozornily obchody svojí vánoční výzdobou a je pomalu na čase, rozmyslet si, jaké vánoční cukroví letos upečeme. Tradičním vánočním cukrovím jso…