Magazín o moderním bydlení, domech a zahradě

RSS kanál

Škůdci na zahradě: Kteří živočichové nejčastěji napadají rostliny

13. květen 2013 - Rubrika: Zahrada - reaguj na článek

Při pěstování rostlin na zahrádce u domu se nevyhneme boji se škůdci. Nezvaní hosté mnohdy dokáží zahrádkáře vytočit, neboť napadají úrodu a snižují výnosy plodin, které zde pěstují. Jací škůdci jsou na našich zahradách nejčastěji k vidění?

Reklama

Mandelinka bramborová

Mandelinka bramborová je malým broukem, který napadá hlavě listy bramborové natě. Pakliže s ní nebojujeme, dokáže nadělat velkou paseku. Mandelinka je velmi odolná, a to i vůči mnoha chemickým postřikům. Boj s ní tak není jednoduchý. Navíc se během jedné sezony rozmnoží až třikrát.

Boj s mandelinkou

Proti mandelince existují speciální insekticidy. Ty jsou však vhodné spíše tehdy, jedná-li se o půdu větších rozměrů. Drobným zahrádkářům doporučuji ruční sběr brouků.

V boji s mandelinkou můžete „nasadit“ také ploštice či slunéčka sedmitečná, kteří je dokáží poměrně efektivně likvidovat. Dobrá je také prevence, kdy brambory vysadíte na daném místě jen jednou za tři až čtyři roky.

Krtek obecný

Krtek obecný dokáže nadělat paseku především tím, že zryje půdu na zahrádce. Tím dochází k narušení kořenů rostlin a jejich následnému uhynutí. Přestože výskyt krtků dělá problémy mnoha zahrádkářům, boj s ním není tak složitý.

Boj s krtkem

Abychom se zbavili přítomnosti krtků na naší zahradě, je dobré na pozemek umístit vibrační zařízení, která jej odpudí. Krtek se zkrátka odstěhuje tam, kde bude mít dostatečný klid.

Efektivní je také vysazení pryšce křižmolistého. Tato rostlinka obsahuje látky, jež přirozeně odpuzují krtky.

Slimák

Třetím významným škůdcem, kteří ničí rostliny a úrodu na zahradě, je slimák. Setkává se s ním snad každý zahrádkář. Jeho výskyt je nepříjemný v tom, že slimák ožírá hlavně mladé rostliny.

Je však dobré říci, že pakliže se objeví na kompostu, je zde naopak vítaným hostem, neboť pomáhá rozmělňovat zbytky rostlin a urychluje tak kompostování.

Boj se slimákem

Asi nejjednodušším řešením je ruční sběr slimáků. Jejich rájem je období krátce po dešti nebo večer, kdy padá vláha. V boji se slimákem pomáhá také posyp páleným vápnem. To stačí rozmístit v okolí rostlin.

Autor: Roman Beneš

Autor se dlouhodobě věnuje publikační činnosti v oblasti moderního bydlení a zahrady. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat ho můžete na Google+

[Nahoru ↑]

Reklama


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Zazimování stromů: Jak připravit vaše rostliny k zimnímu spánku

Zazimování stromů: Jak připravit vaše rostliny k zimnímu spánku

Tak jako se lidé i zvířata připravují na zimu, také rostliny potřebují důkladnou péči ještě předtím, než padnou první noční mrazy. Některé květiny a stromky v květináčích přemístíme dovnitř do místností nebo zimních zahrad. Jiné, zpravidla ty mohutnější, které se nevejdou do interiéru, necháváme cel…

Mulčovací kůra: Využití na zahradě

Mulčovací kůra: Využití na zahradě

Každý zkušený zahrádkář jistě dobře ví, k čemu se využívá mulčovací kůra a co to vlastně je mulčování. Těm z vás, kteří teprve se zahradničením začínají, poradíme a vysvětlíme postup mulčování.


Únorové práce na zahradě

Únorové práce na zahradě

Zkušení zahrádkáři nenechávají ani v únoru svoje zahrádky napospas přírodě. I v tomto období, kdy venku ještě panují velmi nízké teploty a příroda zdánlivě spí, je potřeba na zahradě vykonat některé práce a také se připravit na příchod jara, který se neúprosně blíží. V klidu a teple domova si zahrád…

Aktuální trendy v zahradě

Aktuální trendy v zahradě

Zahrada už dávno není jen místem, které by vám sloužilo k pěstování okrasných i užitkových rostlin, zeleniny a ovoce. Pakliže disponujete dostatečně prostornou zahradou, můžete z ní vytvořit oázu klidu, kde si budete moci odpočinout vždy, když se budete cítit unaveni. Zahrada také dobře poslouží ve …


Voda v zahradě

Voda v zahradě

Zahrada u domu by měla být co nejpřirozenější. A protože i ve volné přírodě se setkáme s různými vodopády, jezírky a tůněmi, je dobré na naši zahradu zakomponovat také vodní dílka. Voda v různých formách dokáže zahradu nesmírně oživit.

Grilování na zahradě - několik rad a tipů

Grilování na zahradě - několik rad a tipů

Před grilováním na zahradě se Vám mohou hodit různé tipy a triky, díky nimž budou připravovaná jídla mnohem chutnější a grilování bude daleko větší zábavou.